My Favorite Movies


  fb712040951's Rating My Rating
1
La Maman et la putain (The Mother and the Whore) (1973,  Unrated)
La Maman et la putain (The Mother and the Whore)
Ne pas avoir d'argent n'est pas une raison suffisante pour mal manger. Quand j'étais enfant, je volais des livres. Je prétendais que la pauvreté n'est pas une raison suffisante pour ne pas se cultiver.
2
Amarcord (1974,  R)
3
Breathless (À bout de souffle) (By a Tether) (1961,  Unrated)
4
A Zed and Two Noughts (1985,  Unrated)
5
Baisers Volés (Stolen Kisses) (1968,  R)
Baisers Volés (Stolen Kisses)
Der Antoine Doinel dieses Films erinnert mich an der Figur von Buster Keaton. Um zu Gnaden der erwaehlten frau zu kommen, nimmt er verschiedene Anstellungen an, aber er scheint überall nichtensprechend zu sein. Wegen kleinen Gestolpern wird er von überallher rausgeworfen. Antoine Doinel wird in diesem Film zu einer Bulesk-Figur.
6
The Decalogue (,  Unrated)
The Decalogue
10 krasse und gewichtige stories, alle übermögen dich alles umzuwerten, dein wertensystem neuzudenken. Mich hat am meisten "Du sollst nicht stehlen" erdrückt.
7
La Double Vie de Véronique (The Double Life of Veronique) (1991,  R)
La Double Vie de Véronique (The Double Life of Veronique)
Eine meiner lieblingsfilme.
8
Three Colors: Red (Trois couleurs: Rouge) (1994,  R)
9
Three Colors: Blue (Trois couleurs: Bleu) (1993,  R)
10
Masculin Feminin (1966,  Unrated)
11
A Woman Is a Woman (Une femme est une femme) (1964,  Unrated)
12
Zabriskie Point (1970,  R)
13
Blowup (Blow-Up) (Blow Up) (1966,  Unrated)
14
Il deserto rosso (Red Desert) (1964,  Unrated)
15
Les Quatre Cents Coups (The 400 Blows) (1959,  Unrated)
16
Trollflöjten (The Magic Flute) (1975,  G)
17
The Magician (Ansiktet) (The Face) (1958,  Unrated)
18
Fanny och Alexander (Fanny and Alexander) (1982,  R)
19
Rozmarné léto (Capricious Summer) (1967,  Unrated)
20
Wo de fu qin mu qin (The Road Home) (2001,  G)
21
Huozhe (To Live) (Lifetimes) (Living) (1994,  R)
22
Fa Yeung Nin Wa (In the Mood for Love) (2001,  PG)
23
Fellini - Satyricon (The Degenerates) (1969,  R)
24
La Dolce Vita (1960,  Unrated)
25
Songs From the Second Floor (2002,  Unrated)
26
Deconstructing Harry (1997,  R)
27
Everything You Always Wanted to Know About Sex, But Were Afraid to Ask (1972,  R)
28
Manhattan (1979,  R)
29
Hannah and Her Sisters (1986,  PG-13)
30
Mighty Aphrodite (1995,  R)
31
Annie Hall (1977,  PG)
32
Bananas (1971,  PG-13)
33
Shadows and Fog (1992,  PG-13)
34
Prospero's Books (1991,  R)
35
The Pillow Book (1997,  NC-17)
36
The Draughtsman's Contract (1982,  R)
37
The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover (1989,  R)
38
8 1/2 Women (2000,  R)
39
The Baby of Mâcon (1993,  Unrated)
40
Sherlock Jr. (1924,  Unrated)
41
The General (1927,  Unrated)
42
The Electric House (1922,  Unrated)
43
Convict 13 (1920,  Unrated)
44
The Scarecrow (1920,  Unrated)
45
Taxidermia (2006,  Unrated)
46
Monty Python and the Holy Grail (1975,  PG)
47
Monty Python's The Meaning of Life (1983,  R)
48
Monty Python's Life of Brian (1979,  R)
49
Intimacy (2001,  R)
50
Staroye i Novoye (Old and New) (The General Line) (1929,  Unrated)
51
Dead Man (1995,  R)
52
Coffee and Cigarettes (2004,  R)
53
Run Lola Run (Lola rennt) (1999,  R)
54
3-Iron (Bin-jip) (Empty Houses) (2004,  R)
55
Team America - World Police (2004,  R)
56
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
57
Lock, Stock and Two Smoking Barrels (1999,  R)
58
Kirikou and the Sorceress (2005,  Unrated)
59
Stranger Than Paradise (1984,  R)
60
Down by Law (1986,  R)
61
Sans soleil (Sunless) (1983,  R)
62
Aria (1988,  R)
63
Zelig (1983,  PG)
64
Le Sang d'un Poète (Blood of a Poet) (1930,  Unrated)
65
Vicky Cristina Barcelona (2008,  PG-13)
66
Sleeper (1973,  PG)
67
Crimes and Misdemeanors (1989,  PG-13)
68
Everyone Says I Love You (1996,  R)
69
Husbands and Wives (1992,  R)
70
Small Time Crooks (2000,  PG)
71
The Curse of the Jade Scorpion (2001,  PG-13)
72
Love and Death (1975,  PG)
73
Manhattan Murder Mystery (1993,  PG)
74
Take the Money and Run (1969,  PG)
75
Stardust Memories (1980,  PG)
76
A Midsummer Night's Sex Comedy (1982,  PG)
77
What's Up, Tiger Lily? (1966,  PG)
78
Sweet and Lowdown (1999,  PG-13)
79
Bullets Over Broadway (1994,  PG)
80
Radio Days (1987,  PG)
81
Play It Again, Sam (1972,  PG)
82
Another Woman (1988,  PG)
83
Alice (1990,  PG-13)
84
Melinda and Melinda (2005,  PG-13)
85
The Front (1976,  PG)
86
Un Homme et une Femme (A Man and a Woman) (1966,  Unrated)
87
City of Women (1981,  R)
88
Daisies (Sedmikrasky) (1966,  Unrated)
89
Wintersleepers (1997,  R)
90
Sayat Nova (Color of Pomegranates) (1980,  Unrated)
91
Shadows of Forgotten Ancestors (1964,  Unrated)
92
Shirin (2009,  Unrated)
93
Citizen Havel (Obcan Havel) (,  Unrated)
94
La Possibilité d'une île (Possibility of an Island) (2008,  Unrated)
95
Ovoce stromu rajskych jime (Fruit of Paradise) (1970,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments