My Favorite Movies
| fb712730395's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Resident Evil (2002, R) |
|
| 2 |
Resident Evil - Apocalypse (2004, R) |
|
| 3 |
28 Days Later (2003, R) |
|
| 4 |
Hot Fuzz (2007, R) |
|
| 5 |
Jackass: Number Two (2006, R) |
|
| 6 |
Rush Hour (1998, PG-13) |
|
| 7 |
Rush Hour 2 (2001, PG-13) |
|
| 8 |
Spider-Man (2002, PG-13) |
|
| 9 |
Spider-Man 2 (2004, PG-13) |
|
| 10 |
Spider-Man 3 (2007, PG-13) |
|
| 11 |
Jackass - The Movie (2002, R) |
|
| 12 |
Casino Royale (2006, PG-13) |
|
| 13 |
Blade - Trinity (2004, R) |
|
| 14 |
Blade II (Blade 2) (2002, R) |
|
| 15 |
Bad Boys (1995, R) |
|
| 16 |
Bad Boys II (2003, R) |
|
| 17 |
Resident Evil: Extinction (2007, R) |
|
| 18 |
28 Weeks Later... (2007, R) |
|
| 19 |
Rush Hour 3 (2007, PG-13) |
|
| 20 |
Silent Hill (2006, R) |
|
| 21 |
Step Up (2006, PG-13) |
|
| 22 |
Diary of the Dead (2007, R) |
|
| 23 |
Biohazard: Degeneration (Resident Evil: Degeneration) (2008, Unrated) |
|
| 24 |
[Rec] (2007, R) |
|
| 25 |
Quarantine (2008, R) |
|
| 26 |
Hancock (2008, PG-13) |
|
| 27 |
Postal (2007, R) |
|
| 28 |
Dead Snow (Død snø) (2009, Unrated) |
|
| 29 |
Terminator 2: Judgment Day (1991, R) |
|
| 30 |
Terminator Salvation (2009, PG-13) |
|
| 31 |
Terminator 3 - Rise of the Machines (2003, R) |
|
| 32 |
The Terminator (1984, R) |
|
| 33 |
The Haunting in Connecticut (2009, PG-13) |
|
| 34 |
Sairen (Forbidden Siren) (2006, Unrated) |
|
| 35 |
I Am Legend (2007, PG-13) |
|
| 36 |
I Am Omega (2007, R) |
|
| 37 |
The Blair Witch Project (1999, R) |
|
| 38 |
[Rec] 2 (2009, Unrated)
Sony Home Entertainment will release the [REC 2] film on DVD in July 2010. Plus... [REC 3] was announced On September 16, 2009 It will be directed by Jaume Balaguero and Paco Plaza. A website was created for the film, leaving the details of the film's release unknown. I can't wait for the DVD I wanna see this badly! I like the first-person camera it's like a video game. I hope they don't do a remake of this cause the original will always be better...! |
|
| 39 |
Ryû Ga Gotoku: Gekijô-Ban (Like a Dragon) (2007, Unrated) |
|
| 40 |
Blade (1998, R) |
|
| 41 |
Blood Diamond (2006, R) |
|
| 42 |
Black Hawk Down (2001, R) |
|
| 43 |
Far Cry (2008, R) |
|
| 44 |
The Terminators (2009, Unrated) |
|
| 45 |
The Terminator: Hunters and Killers (2005, Unrated) |
|
| 46 |
Night of the Living Dead 3D (2006, R) |
|
| 47 |
House of the Dead (2003, R) |
|
| 48 |
House of the Dead 2: Dead Aim (All Guts No Glory) (2006, R) |
|
| 49 |
Land of the Dead (2005, R) |
|
| 50 |
Dawn of the Dead (2004, R) |
|
| 51 |
Night of the Living Dead (1990, R) |
|
| 52 |
The Hills Have Eyes II (The Hills Have Eyes 2) (2007, R) |
|
| 53 |
Wanted (2008, R) |
|
| 54 |
The Unborn (2009, PG-13) |
|
| 55 |
Street Fighter: The Legend of Chun-Li (2009, PG-13)
Okay, but it sucked... not good as the games and animated films and comics. Also some of the characters suck like Vega, Bison, Balrog, The actor from Mortal Combat who plays Gen. But no Ryu, Ken, and Sagat? |
|
| 56 |
Street Fighter (1994, PG-13) |
|
| 57 |
Street Fighter Alpha - Generations (2005, Unrated) |
|
| 58 |
Street Fighter - Soul Powers (, Unrated) |
|
| 59 |
Street Fighter Alpha - The Movie (2000, Unrated) |
|
| 60 |
Sutorîto faitâ IV - Aratanaru kizuna (Street Fighter IV: The Ties That Bind) (2009, Unrated) |
|
| 61 |
G.I. Joe: Rise of Cobra (2009, PG-13) |
|
| 62 |
The Super Mario Bros. (1990, PG) |
|
| 63 |
The Fast and the Furious: Tokyo Drift (2006, PG-13) |
|
| 64 |
Fast and Furious (2009, PG-13) |
|
| 65 |
2 Fast 2 Furious (2003, PG-13) |
|
| 66 |
The Fast and the Furious (2001, PG-13) |
|
| 67 |
White Chicks (2004, PG-13) |
|
| 68 |
Ace Ventura: Pet Detective (1993, PG-13) |
|
| 69 |
Bruce Almighty (2003, PG-13) |
|
| 70 |
School of Rock (2003, PG-13) |
|
| 71 |
Mr. & Mrs. Smith (2005, PG-13) |
|
| 72 |
Titanic (1997, PG-13) |
|
| 73 |
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith (2005, PG-13) |
|
| 74 |
King Kong (2005, PG-13) |
|
| 75 |
Gladiator (2000, R) |
|
| 76 |
Austin Powers in Goldmember (2002, PG-13) |
|
| 77 |
Saw II (2005, R) |
|
| 78 |
8 Mile (2002, R) |
|
| 79 |
The Matrix (1999, R) |
|
| 80 |
Sin City (2005, R) |
|
| 81 |
The Ring (2002, PG-13) |
|
| 82 |
Kill Bill: Volume 1 (2003, R) |
|
| 83 |
The Day After Tomorrow (2004, PG-13) |
|
| 84 |
Scary Movie (2000, R) |
|
| 85 |
The Incredibles (2004, PG) |
|
| 86 |
Ocean's Eleven (2001, PG-13) |
|
| 87 |
Charlie and the Chocolate Factory (2005, PG) |
|
| 88 |
Rocky (1976, PG) |
|
| 89 |
Hitch (2005, PG-13) |
|
| 90 |
Save the Last Dance (2001, PG-13) |
|
| 91 |
Mean Girls (2004, PG-13) |
|
| 92 |
A Cinderella Story (2004, PG) |
|
| 93 |
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003, PG-13) |
|
| 94 |
Finding Nemo (2003, G) |
|
| 95 |
Dracula 2000 (2000, R) |
|
| 96 |
Slumdog Millionaire (2008, R) |
|
| 97 |
The Last House on the Left (2009, R) |
|
| 98 |
Zombieland (2009, R) |
|
| 99 |
Jennifer's Body (2009, R) |
|
| 100 |
2012 (2009, PG-13) |
|
| 101 |
Gamer (2009, R) |
|
| 102 |
District 9 (2009, R) |
|
| 103 |
Resident Evil: Afterlife (2010, Unrated) |
























![[Rec]](http://content6.flixster.com/movie/10/52/28/10522876_tmb.jpg)













![[Rec] 2](http://content6.flixster.com/movie/10/90/10/10901024_tmb.jpg)
































































