My Favorite Movies


  fb713321927's Rating My Rating
1
Dirty Dancing (1987,  PG-13)
2
Dirty Dancing - Havana Nights (2004,  PG-13)
3
City of Angels (1998,  PG-13)
4
Grease (1978,  PG)
5
Three Wishes (1995,  PG)
6
Because I Said So (2007,  PG-13)
7
10 Things I Hate About You (1999,  PG-13)
8
How to Lose a Guy in 10 Days (2003,  PG-13)
9
Harry Potter and the Goblet of Fire (2005,  PG-13)
10
Harry Potter and the Sorcerer's Stone (Harry Potter and the Philosopher's Stone) (2001,  PG)
11
Harry Potter and the Order of the Phoenix (2007,  PG-13)
12
Harry Potter and the Chamber of Secrets (2002,  PG)
13
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (2004,  PG)
14
The Karate Kid (1984,  PG)
15
The Karate Kid Part II (1986,  PG)
16
The Karate Kid Part III (1989,  PG)
17
Road House (1989,  R)
18
Road House 2: Last Call (2006,  R)
19
P.S. I Love You (2007,  PG-13)
20
The Pacifier (2005,  PG)
21
The Fast and the Furious (2001,  PG-13)
22
Ghost (1990,  R)
23
Point Break (1991,  R)
24
Ice Princess (2005,  G)
25
Sex and the City (2008,  R)
26
Mamma Mia! (2008,  PG-13)
27
The Devil Wears Prada (2006,  PG-13)
28
Singin' in the Rain (1952,  G)
29
On the Town (1949,  Unrated)
30
Take Me Out to the Ball Game (1949,  Unrated)
31
Meet Me In St. Louis (1944,  Unrated)
32
Easter Parade (1948,  Unrated)
33
The Harvey Girls (1946,  Unrated)
34
Summer Stock (1950,  Unrated)
35
For Me And My Gal (1942,  Unrated)
36
The Princess Diaries 2 - Royal Engagement (2004,  G)
37
Royal Wedding (1951,  Unrated)
38
The Princess Diaries (2001,  G)
39
High School Musical (2006,  Unrated)
40
High School Musical 2 (2007,  G)
41
High School Musical 3: Senior Year (2008,  G)
42
Save the Last Dance (2001,  PG-13)
43
Daddy, (Danielle Steel's 'Daddy') (1991,  Unrated)
44
Full Circle (1996,  Unrated)
45
Danielle Steel's Fine Things (1990,  Unrated)
46
Kaleidoscope (1990,  Unrated)
47
Danielle Steel's Changes (1991,  Unrated)
48
Palomino (1991,  Unrated)
49
Secrets (1992,  Unrated)
50
Jewels (1992,  Unrated)
51
Danielle Steel's Once in a Lifetime (1994,  Unrated)
52
Danielle Steel's Family Album (1994,  Unrated)
53
Zoya, (Danielle Steel's Zoya) (1995,  Unrated)
54
Danielle Steel's Mixed Blessings (1995,  Unrated)
55
Danielle Steel's The Ring (1996,  Unrated)
56
Danielle Steel's Safe Harbour (2007,  PG-13)
57
A Walk to Remember (2002,  PG)
58
Mean Girls (2004,  PG-13)
59
Pretty Woman (1990,  R)
60
The Bodyguard (1992,  R)
61
Message in a Bottle (1999,  PG-13)
62
Runaway Bride (1999,  PG)
63
Notting Hill (1999,  PG-13)
64
My Best Friend's Wedding (1997,  PG-13)
65
Mona Lisa Smile (2003,  PG-13)
66
Stepmom (1998,  PG-13)
67
Something to Talk About (1995,  R)
68
Dying Young (1991,  R)
69
Miss Congeniality (2000,  PG-13)
70
Speed (1994,  R)
71
Two Weeks Notice (2002,  PG-13)
72
Miss Congeniality 2 - Armed and Fabulous (2005,  PG-13)
73
Practical Magic (1998,  PG-13)
74
Hope Floats (1998,  PG-13)
75
Monster-in-Law (2005,  PG-13)
76
The Wedding Planner (2001,  PG-13)
77
Enough (2002,  PG-13)
78
Selena (1997,  PG)
79
La Bamba (1987,  PG-13)
80
Walk the Line (2005,  PG-13)
81
French Kiss (1995,  PG-13)
82
You've Got Mail (1998,  PG)
83
Chasing Liberty (2004,  PG-13)
84
Fast and Furious (2009,  PG-13)
85
Top Gun (1986,  PG)
86
Jerry Maguire (1996,  R)
87
Rain Man (1988,  R)
88
Cocktail (1988,  R)
89
Risky Business (1983,  R)
90
Mr. & Mrs. Smith (2005,  PG-13)
91
Troy (2004,  R)
92
Fight Club (1999,  R)
93
Meet Joe Black (1998,  PG-13)
94
Forrest Gump (1994,  PG-13)
95
Charles' tante (Charles' Aunt) (1959,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments