My Favorite Movies
| fb713443655's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Le Notti di Cabiria (Nights of Cabiria) (1957, Unrated) |
|
| 2 |
Hiroshima Mon Amour (Hiroshima, My Love) (1959, Unrated) |
|
| 3 |
La Strada (The Road) (1954, PG) |
|
| 4 |
Viskningar och Rop (Cries and Whispers) (1972, R) |
|
| 5 |
Giulietta degli Spiriti (Juliet of the Spirits) (1965, Unrated) |
|
| 6 |
Love and Anarchy (Film d'amore e d'anarchia, ovvero stamattina alle 10 in via dei Fiori nella nota) (1973, R) |
|
| 7 |
Una Giornata Particolare (A Special Day) (1977, Unrated) |
|
| 8 |
The Seventh Seal (, Unrated) |
|
| 9 |
Santa sangre (Holy Blood) (1990, NC-17) |
|
| 10 |
Teorema (, Unrated) |
|
| 11 |
The Holy Mountain (1973, R) |
|
| 12 |
Ladri di Biciclette (The Bicycle Thief) (Bicycle Thieves) (1949, Unrated) |
|
| 13 |
Suddenly, Last Summer (1959, Unrated) |
|
| 14 |
Heat (1972, R) |
|
| 15 |
Flesh (1968, R) |
|
| 16 |
Night of the Living Dead (1968, Unrated) |
|
| 17 |
Carnival of Souls (1962, Unrated) |
|
| 18 |
Wild River (1960, Unrated) |
|
| 19 |
Aguirre, der Zorn Gottes (Aguirre, the Wrath of God) (1972, Unrated) |
|
| 20 |
Walkabout (1971, R) |
|
| 21 |
Picnic at Hanging Rock (1975, PG) |
|
| 22 |
Nosferatu: Phantom der Nacht (Nosferatu the Vampyre) (1979, PG) |
|
| 23 |
Invasion of the Body Snatchers (1956, PG) |
|
| 24 |
The Incredible Shrinking Man (1957, Unrated) |
|
| 25 |
Who's Afraid of Virginia Woolf? (1966, Unrated) |
|
| 26 |
Sunset Boulevard (Sunset Blvd.) (1950, Unrated) |
|
| 27 |
A Streetcar Named Desire (1951, PG) |
|
| 28 |
Le Ángel Exterminador (The Exterminating Angel) (1967, Unrated) |
|
| 29 |
Morte a Venezia (Death in Venice) (1971, PG) |
|
| 30 |
I Pugni in tasca (Fists in the Pocket) (1965, Unrated) |
|
| 31 |
The Loneliness of the Long Distance Runner (1962, Unrated) |
|
| 32 |
The Enigma of Kaspar Hauser (1975, Unrated) |
|
| 33 |
Cet Obscur Objet du Désir (That Obscure Object of Desire) (1977, R) |
|
| 34 |
Los Olvidados (The Young and the Damned) (1952, Unrated) |
|
| 35 |
Blowup (Blow-Up) (Blow Up) (1966, Unrated) |
|
| 36 |
Matador (1986, NC-17) |
|
| 37 |
Vertigo (1958, PG) |
|
| 38 |
The Birds (1963, PG-13) |
|
| 39 |
Angel Heart (1987, R) |
|
| 40 |
Naked Lunch (1991, R) |
|
| 41 |
Les Miserables (1998, PG-13) |
|
| 42 |
Fool for Love (1985, R) |
|
| 43 |
Separate Tables (1958, Unrated) |
|
| 44 |
Another Country (1984, PG) |
|
| 45 |
In the Company of Men (1997, R) |
|
| 46 |
Your Friends & Neighbors (1998, R) |
|
| 47 |
The Lovers of the Arctic Circle (Los Amantes del Círculo Polar) (The Lovers from the North Pole) (1998, R) |
|
| 48 |
Le Charme Discret de la Bourgeoisie (The Discreet Charm Of The Bourgeoisie) (1972, PG) |
|
| 49 |
Monty Python's Life of Brian (1979, R) |
|
| 50 |
Monty Python's The Meaning of Life (1983, R) |
|
| 51 |
Viridiana (1961, R) |
|
| 52 |
A Place in the Sun (1951, Unrated) |
|
| 53 |
A Patch of Blue (1965, Unrated) |
|
| 54 |
Inside Daisy Clover (1965, Unrated) |
|
| 55 |
Les Maudits (The Damned) (1947, R) |
|
| 56 |
Village of the Damned (1960, R) |
|
| 57 |
What Ever Happened to Baby Jane? (1960, Unrated) |
|
| 58 |
Dead Ringer (1964, Unrated) |
|
| 59 |
Inferno (1980, R) |
|
| 60 |
Four Flies on Grey Velvet (4 mosche di velluto grigio) (1971, PG) |
|
| 61 |
Blue Velvet (1986, R) |
|
| 62 |
Lord of the Flies (1963, Unrated) |
|
| 63 |
L'uccello dalle piume di cristallo (The Bird With the Crystal Plumage) (1970, PG) |
|
| 64 |
The Boys in the Band (1970, R) |
|
| 65 |
Seance on a Wet Afternoon (1964, Unrated) |
|
| 66 |
Amores Perros (2001, R) |
|
| 67 |
Y Tu Mama Tambien (2001, R) |
|
| 68 |
The Crime of Padre Amaro (2002, R) |
|
| 69 |
Bad Education (La Mala educación) (2004, NC-17) |
|
| 70 |
Cloverfield (2008, PG-13) |
|
| 71 |
La Science des Ręves (The Science of Sleep) (2006, R) |
|
| 72 |
The King of Comedy (1983, PG) |
|
| 73 |
Stand by Me (1986, R) |
|
| 74 |
Rain (1932, Unrated) |
|
| 75 |
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001, R) |
|
| 76 |
Stalker (1979, Unrated) |
|
| 77 |
Nostalghia (1983, Unrated) |
|
| 78 |
Solyaris (Solaris) (1976, Unrated) |
|
| 79 |
Professione: reporter (The Passenger) (1975, PG-13) |
|
| 80 |
Zabriskie Point (1970, R) |
|
| 81 |
L'Avventura (The Adventure) (1960, Unrated) |
|
| 82 |
Grizzly Man (2005, R) |
|
| 83 |
Even Dwarfs Started Small (1970, Unrated) |
|
| 84 |
Stroszek (1977, Unrated) |
|
| 85 |
Woyzeck (1979, Unrated) |
|
| 86 |
Fata Morgana (1971, Unrated) |
|
| 87 |
Faustrecht der Freiheit (Fox and His Friends) (Fist-Fight of Freedom) (1975, Unrated) |
|
| 88 |
Lola (1981, Unrated) |
|
| 89 |
Lili Marleen (1981, R) |
|
| 90 |
Berlin Alexanderplatz - Beobachtungen bei Dreharbeiten (The Making of 'Berlin Alexanderplatz') (, Unrated) |
|
| 91 |
Angst Essen Seele auf (Ali: Fear Eats the Soul) (1974, Unrated) |
|
| 92 |
In einem Jahr mit 13 Monden (In a Year with 13 Moons) (1978, Unrated) |
|
| 93 |
Die Ehe der Maria Braun (The Marriage of Maria Braun) (1979, R) |
|
| 94 |
La Luna (1979, R) |
|
| 95 |
Before the Revolution (Prima della rivoluzione) (1964, Unrated) |
|
| 96 |
The Sheltering Sky (1990, R) |
|
| 97 |
1900 (Novecento) (1976, R) |
|
| 98 |
Ultimo Tango a Parigi (Last Tango in Paris) (1972, NC-17) |
|
| 99 |
Il conformista (The Conformist) (1970, R) |
|
| 100 |
The Last Emperor (1987, PG-13) |
|
| 101 |
The Dreamers (2004, NC-17) |
|
| 102 |
Martin (1977, R) |
|
| 103 |
The Crazies (1973, R) |
|
| 104 |
Day of the Dead (1985, Unrated) |
|
| 105 |
Dawn of the Dead (1979, R) |
|
| 106 |
Un Chien Andalou (An Andalusian Dog) (1929, Unrated) |
|
| 107 |
Belle de jour (, R) |
|
| 108 |
Le Fantôme de la Liberté (The Phantom of Liberty) (The Specter of Freedom) (1974, R) |
|
| 109 |
L' Âge d'Or (Age of Gold) (The Golden Age) (1979, Unrated) |
|
| 110 |
Delicatessen (1991, R) |
|
| 111 |
Le Boucher (1971, Unrated) |
|
| 112 |
La Femme Infidčle (The Unfaithful Wife) (, Unrated) |
|
| 113 |
Il Gattopardo (The Leopard) (1963, PG) |
|
| 114 |
Rocco e i suoi fratelli (Rocco and His Brothers) (1960, Unrated) |
|
| 115 |
Ludwig (1973, PG) |
|
| 116 |
Boccaccio '70 (1962, Unrated) |
|
| 117 |
Marnie (1964, PG) |
|
| 118 |
Rebecca (1940, Unrated) |
|
| 119 |
Spellbound (1945, Unrated) |
|
| 120 |
Strangers on a Train (1951, PG) |
|
| 121 |
Shadow of a Doubt (1943, PG) |
|
| 122 |
Psycho (1960, R) |
|
| 123 |
Rope (1948, PG) |
|
| 124 |
M. Butterfly (1993, R) |
|
| 125 |
The Fly (1986, R) |
|
| 126 |
The Brood (1979, R) |
|
| 127 |
Shivers (They Came from Within) (The Parasite Murders) (1975, R) |
|
| 128 |
Twin Falls Idaho (1999, R) |
|
| 129 |
Shadows of Forgotten Ancestors (1964, Unrated) |
|
| 130 |
Le Sang d'un Počte (Blood of a Poet) (1930, Unrated) |
|
| 131 |
W. R.: Mysteries of the Organism (W.R. - Misterije organizma) (1971, NC-17) |
|
| 132 |
Beauty and The Beast (La Belle et la bęte) (1946, Unrated) |
|
| 133 |
Sweet Movie (1974, Unrated) |
|
| 134 |
Les Enfants terribles (The Strange Ones) (1952, Unrated) |
|
| 135 |
American Beauty (1999, R) |
|
| 136 |
Eyes Without a Face (, Unrated) |
|
| 137 |
Daughters of Darkness (1971, R) |
|
| 138 |
Comfort of Strangers (1991, R) |
|
| 139 |
Hideous Kinky (1998, R) |
|
| 140 |
Titanic (1997, PG-13) |
|
| 141 |
The Handmaid's Tale (1990, R) |
|
| 142 |
Fahrenheit 451 (1966, PG) |
|
| 143 |
Touch of Evil (1958, PG-13) |
|
| 144 |
Of Human Bondage (1934, Unrated) |
|
| 145 |
Sunshine (2000, R) |
|
| 146 |
La Double Vie de Véronique (The Double Life of Veronique) (1991, R) |
|
| 147 |
The Opposite of Sex (1998, R) |
|
| 148 |
Wonder Boys (2000, R) |
|
| 149 |
Boys Don't Cry (1999, R) |
|
| 150 |
Days of Heaven (1978, PG) |
|
| 151 |
Ashug-Karibi (Ashik Kerib)(The Hoary Legends of the Caucasus)(The Lovelorn Minstrel) (1988, Unrated) |
|
| 152 |
Law of Desire (La Ley del deseo) (1987, NC-17) |
|
| 153 |
Tous Les Matins du Monde (All the Mornings of the World) (1972, Unrated) |
|
| 154 |
Sedotta e Abbandonata (Seduced and Abandoned) (A Matter of Honor) (1963, Unrated) |
|
| 155 |
All That Heaven Allows (1955, Unrated) |
|
| 156 |
Apocalypse Now (1979, R) |
|
| 157 |
Come Back, Little Sheba (1952, Unrated) |
|
| 158 |
La Ciociara (Two Women) (The Woman from Ciociara) (1960, Unrated) |
|
| 159 |
Ba wang bie ji (Farewell My Concubine) (1993, R) |
|
| 160 |
Household Saints (1993, R) |
|
| 161 |
Eréndira (1983, Unrated) |
|
| 162 |
Zorba the Greek (1964, Unrated) |
|
| 163 |
Never on Sunday (1960, Unrated) |
|
| 164 |
The Three Faces of Eve (1957, Unrated) |
|
| 165 |
Ma Vie En Rose (My Life in Pink) (1997, R) |
|
| 166 |
The Killing of Sister George (1968, R) |
|
| 167 |
Oberst Redl (Colonel Redl) (1985, R) |
|
| 168 |
From Beyond (1986, R) |
|
| 169 |
Carrie (1976, R) |
|
| 170 |
Far From Heaven (2003, PG-13) |
|
| 171 |
Ieri, Oggi, Domani (Yesterday, Today and Tomorrow) (1963, Unrated) |
|
| 172 |
Memento (2000, R) |
|
| 173 |
Les Visiteurs du Soir (The Devil's Envoys) (1942, Unrated) |
|
| 174 |
L.I.E. (2001, NC-17) |
|
| 175 |
Quatermass 2 (1957, Unrated) |
|
| 176 |
Born Yesterday (1950, Unrated) |
|
| 177 |
Toutes le nuits (Night After Night) (2001, Unrated) |
|
| 178 |
Sweet Sweetback's Baadasssss Song (1971, R) |
|
| 179 |
The Seven Year Itch (1955, Unrated) |
|
| 180 |
Long Day's Journey Into Night (1962, Unrated) |
|
| 181 |
Slither (2006, R) |
|
| 182 |
Indochine (1992, PG-13) |
|
| 183 |
Happy Together (1997, Unrated) |
|
| 184 |
The Sweet Hereafter (1997, R) |
|
| 185 |
A Simple Plan (1998, R) |
|
| 186 |
The Quatermass Xperiment (Shock) (The Creeping Unknown) (1955, Unrated) |
|
| 187 |
Affliction (1997, R) |
|
| 188 |
Medea (1970, Unrated) |
|
| 189 |
Cabeza de Vaca (1991, R) |
|
| 190 |
Orfeu Negro (Black Orpheus) (1959, PG) |
|
| 191 |
Hi, Mom! (1970, R) |
|
| 192 |
Miracle of Marcelino (, Unrated) |
|
| 193 |
Midnight Express (1978, R) |
|
| 194 |
The Spider's Stratagem (Strategia del ragno) (1970, Unrated) |
|
| 195 |
Miracle Mile (1989, R) |
|
| 196 |
Boesman & Lena (2000, Unrated) |
|
| 197 |
Meshes of the Afternoon (1943, Unrated) |
|
| 198 |
En Passion (A Passion) (The Passion of Anna) (1969, R) |
|
| 199 |
Go (1999, R) |
|
| 200 |
The Way We Were (1973, PG) |
|
| 201 |
The Goddess (1958, Unrated) |
|
| 202 |
Intervista (1984, Unrated) |
|
| 203 |
Ginger e Fred (Ginger and Fred) (1986, PG-13) |
|
| 204 |
Ambavi Suramis tsikhitsa (The Legend of the Suram Fortress) (1986, Unrated) |
|
| 205 |
Hour of the Wolf (Vargtimmen) (1968, Unrated) |
|
| 206 |
Chelsea Girls (1966, Unrated) |
|
| 207 |
Pink Flamingos (1972, NC-17) |
|
| 208 |
Maurice (1987, R) |
|
| 209 |
Darling (1965, Unrated) |
|
| 210 |
Fellini - Satyricon (The Degenerates) (1969, R) |
|
| 211 |
Sweet Bird of Youth (1962, Unrated) |
|
| 212 |
Repulsion (1965, Unrated) |
|
| 213 |
Dark Victory (1939, Unrated) |
|
| 214 |
Rosemary's Baby (1968, R) |
|
| 215 |
The Krays (1990, R) |
|
| 216 |
Dracula (1931, Unrated) |
|
| 217 |
La Voce della luna (The Voice of the Moon) (1990, Unrated) |
|
| 218 |
The Member of the Wedding (1952, Unrated) |
|
| 219 |
Sĺsom i en Spegel (Through A Glass Darkly) (1961, Unrated) |
|
| 220 |
Dead of Night (Deathdream) (Night Walk) (The Veteran) (Whispers) (1972, R) |
|
| 221 |
The Player (1992, R) |
|
| 222 |
Love Is a Many Splendored Thing (1955, Unrated) |
|
| 223 |
Come Back to the Five and Dime, Jimmy Dean, Jimmy Dean (1982, PG) |
|
| 224 |
L'albero degli Zoccoli (The Tree of Wooden Clogs) (1979, Unrated) |
|
| 225 |
Summer and Smoke (1961, Unrated) |
|
| 226 |
Splendor in the Grass (1961, Unrated) |
|
| 227 |
Frances (1982, R) |
|
| 228 |
The Song of Bernadette (1943, Unrated) |
|
| 229 |
Birdman of Alcatraz (1962, Unrated) |
|
| 230 |
Requiem for a Dream (2000, R) |
|
| 231 |
Requiem for a Heavyweight (1962, Unrated) |
|
| 232 |
Inherit the Wind (1960, PG) |
|
| 233 |
Roma, cittŕ aperta (Open City) (1946, Unrated) |
|
| 234 |
Songs From the Second Floor (2002, Unrated) |
|
| 235 |
Rebel Without a Cause (1955, PG-13) |
|
| 236 |
The Talented Mr. Ripley (1999, R) |
|
| 237 |
Brokeback Mountain (2005, R) |
|
| 238 |
Tiger Bay (1959, Unrated) |
|
| 239 |
Female Trouble (1974, R) |
|
| 240 |
Persona (1966, Unrated) |
|
| 241 |
East of Eden (1955, PG) |
|
| 242 |
El Topo (1970, Unrated) |
|
| 243 |
The Pawnbroker (1965, Unrated) |
|
| 244 |
The Go-Between (1970, PG) |
|
| 245 |
Wild Reeds (1995, Unrated) |
|
| 246 |
Eraserhead (1977, Unrated) |
|
| 247 |
The Elephant Man (1980, PG) |
|
| 248 |
Some Like It Hot (1959, Unrated) |
|
| 249 |
The Apartment (1960, Unrated) |
|
| 250 |
The Children's Hour (1961, Unrated) |
|
| 251 |
The Fugitive Kind (1959, Unrated) |
|
| 252 |
Sweet Bird of Youth (1989, Unrated) |
|
| 253 |
The Misfits (1961, Unrated) |
|
| 254 |
Drugstore Cowboy (1989, R) |
|
| 255 |
Midnight Cowboy (1969, R) |
|
| 256 |
Trash (1970, Unrated) |
|
| 257 |
The Exorcist (1973, R) |
|
| 258 |
Suspiria (1977, R) |
|
| 259 |
La Dolce Vita (1960, Unrated) |
|
| 260 |
Il deserto rosso (Red Desert) (1964, Unrated) |
|
| 261 |
Il portiere di notte (The Night Porter) (1974, R) |
|
| 262 |
Swept Away (2002, R) |
|
| 263 |
Dead Ringers (1988, R) |
|
| 264 |
The Tenant (1976, R) |
|
| 265 |
Teorema (Theorem) (1968, Unrated) |
|
| 266 |
Good Will Hunting (1997, R) |
|
| 267 |
Magnolia (1999, R) |
|
| 268 |
Boogie Nights (1997, R) |
|
| 269 |
Thelma & Louise (1991, R) |
|
| 270 |
The Mouse That Roared (1959, Unrated) |
|
| 271 |
Brief Encounter (1945, Unrated) |
|
| 272 |
Written on the Wind (1957, Unrated) |
|
| 273 |
Dog Day Afternoon (1975, R) |
|
| 274 |
Lorenzo's Oil (1992, PG-13) |
|
| 275 |
The Crying Game (1992, R) |
|
| 276 |
Whistle Down the Wind (1961, Unrated) |
|
| 277 |
In the Realm of the Senses (1976, NC-17) |
|
| 278 |
Sebastiane (1976, Unrated) |
|
| 279 |
Igby Goes Down (2002, R)
I originally saw "Igby" at the movies during its theatrical release and liked it very much but quickly forgot about it. When it was recently aired on TV, I found myself sitting through the entire film again and liking it so much that when the same channel played it again the following week, I watched it yet a third time, becoming ever more deeply emotionally involved in the film with each new screening. |
|
| 280 |
The Prime of Miss Jean Brodie (1969, PG) |
|
| 281 |
For A Lost Soldier (1993, Unrated) |
|
| 282 |
Donnie Darko (2001, R) |
|
| 283 |
Wild Is the Wind (1957, Unrated) |






































































































































































































































































