My Favorite Movies


  fb713976639's Rating My Rating
1
Manderlay (2006,  Unrated)
2
Dogville (2003,  R)
3
Breaking the Waves (1996,  R)
4
Dancer in the Dark (2000,  R)
5
Volver (2006,  R)
6
Hable con Ella (Talk to Her) (2002,  R)
7
Todo Sobre Mi Madre (All About My Mother) (1999,  R)
8
Bad Education (La Mala educación) (2004,  NC-17)
9
Amores Perros (2000,  R)
10
Babel (2006,  R)
11
21 Grams (2003,  R)
12
Underground (1995,  Unrated)
13
Gabrielle (2005,  Unrated)
14
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
15
Pulp Fiction (1994,  R)
16
Cache (Hidden) (2005,  R)
17
The Piano Teacher (La Pianiste) (2001,  R)
18
Ultimo Tango a Parigi (Last Tango in Paris) (1972,  NC-17)
19
Three Colors: Red (Trois couleurs: Rouge) (1994,  R)
20
Three Colors: Blue (Trois couleurs: Bleu) (1993,  R)
21
Three Colors: White (Trois Couleurs: Blanc) (,  R)
22
The Decalogue (,  Unrated)
23
Eyes Wide Shut (1999,  R)
24
Dead Poets Society (1989,  PG)
25
Viridiana (1961,  R)
26
Mystic River (2003,  R)
27
Crash (2004,  R)
28
No Man's Land (2001,  R)
29
Elephant (2003,  R)
30
V for Vendetta (2006,  R)
31
Savior (1998,  R)
32
L'Enfant (The Child) (2006,  R)
33
The Magdalene Sisters (2003,  R)
34
Paradise Now (2005,  PG-13)
35
It's a Free World... (2007,  Unrated)
36
Tsotsi (2006,  R)
37
Good Night, And Good Luck (2005,  PG)
38
The English Patient (1996,  R)
39
The Age of Innocence (1993,  PG)
40
Faithless (2001,  R)
41
Das Leben der Anderen (The Lives of Others) (2006,  R)
42
Malena (2000,  R)
43
Life Is Beautiful (La Vita č bella) (1998,  PG-13)
44
Brokeback Mountain (2005,  R)
45
Ten (2003,  Unrated)
46
The Bridges of Madison County (1995,  PG-13)
47
Gone With the Wind (1939,  G)
48
Memoirs of a Geisha (2005,  PG-13)
49
Rosetta (1999,  R)
50
Nikita (La Femme Nikita) (1990,  R)
51
The Last Temptation of Christ (1988,  R)
52
The Piano (1993,  R)
53
The Godfather (1972,  R)
54
Léon (The Professional) (1994,  R)
55
The Passion of the Christ (2004,  R)
56
Turtles Can Fly (Lakposhtha hâm parvaz mikonand) (2005,  PG-13)
57
Seven (Se7en) (1995,  R)
58
Dead Man Walking (1995,  R)
59
The Circle (2000,  R)
60
All the President's Men (1976,  R)
61
Fahrenheit 9/11 (2004,  R)
62
Ha-Sodot (Emeth) (,  Unrated)
63
Le Voyage du Ballon Rouge (The Flight of the Red Balloon) (2007,  PG)
64
Coffee and Cigarettes (2004,  R)
65
Requiem for a Dream (2000,  R)
66
Harrison's Flowers (2002,  R)
67
Venus (2006,  R)
68
Magnolia (1999,  R)
69
Uzak (Distant) (2004,  Unrated)
70
Water (2005,  PG-13)
71
Amadeus (1984,  R)
72
Transamerica (2005,  R)
73
Blood Diamond (2006,  R)
74
The Return (Vozvrashcheniye) (2003,  Unrated)
75
The Wind That Shakes the Barley (2006,  Unrated)
76
Husbands and Wives (1992,  R)
77
Mujeres al Borde de un Ataque de Nervios (Women on the Verge of a Nervous Breakdown) (1988,  R)
78
A Good Year (2006,  PG-13)
79
Dogma (1999,  R)
80
The Man Without a Past (2002,  PG)
81
4 Luni, 3 Saptamâni si 2 Zile (4 Months, 3 Weeks and 2 Days) (2007,  Unrated)
82
Head-On (Gegen die Wand) (2005,  R)
83
Lost In Translation (2003,  R)
84
Match Point (2005,  R)
85
Winter Sleepers (2000,  Unrated)
86
Jesus Camp (2006,  PG-13)
87
La leggenda del pianista sull'oceano (The Legend of 1900) (1998,  R)
88
Humanité (1998,  Unrated)
89
Run Lola Run (Lola rennt) (1999,  R)
90
Le Scaphandre et le Papillon (The Diving Bell and the Butterfly) (2007,  PG-13)
91
Scoop (2006,  PG-13)
92
Death and the Maiden (1995,  R)
93
This Film is Not Yet Rated (2006,  NC-17)
94
Persepolis (2007,  PG-13)
95
I'm Not There (2007,  R)
96
A Man for All Seasons (1966,  G)
97
Northfork (2003,  PG-13)
98
Caramel (2008,  PG)
99
Diary of a Chambermaid (Le Journal d'une femme de chambre) (2000,  Unrated)
100
The Son (Le Fils) (1973,  Unrated)
101
O Ano em que Meus Pais Saíram de Férias (The Year My Parents Went on Vacation) (2006,  PG)
102
Auf der Anderen Seite (The Edge of Heaven) (On the Other Side) (2007,  Unrated)
103
Medea (1987,  Unrated)
104
Saraband (,  Unrated)
105
La Voie lactée (The Milky Way) (1969,  PG)
106
Kedma (2004,  Unrated)
107
Promised Land (2004,  Unrated)
108
Tuya de hun shi (Tuya's Marriage) (2006,  Unrated)
109
Le Silence de Lorna (The Silence of Lorna) (Lorna's Silence) (2008,  R)
110
Un Conte de Noël (A Christmas Tale) (2008,  Unrated)
111
Linha de Passe (2008,  Unrated)
112
The Wrestler (2008,  R)
113
Il Divo (2009,  Unrated)
114
Üç Maymun (Three Monkeys) (2008,  Unrated)
115
Leonera (Lion's Den) (2008,  Unrated)
116
Un Giorno Perfetto (A Perfect Day) (2008,  Unrated)
117
Restless (2008,  Unrated)
118
Religulous (2008,  R)
119
Bella (Beauty) (2006,  PG-13)
120
Plus Tard (One Day You'll Understand) (Later) (2008,  Unrated)
121
The Kite Runner (2008,  PG-13)
122
Lower City (Cidade Baixa) (2005,  R)
123
Il y a Longtemps que Je T'aime (I've Loved You So Long) (2008,  PG-13)
124
The Shawshank Redemption (1994,  R)
125
Paris Je T'aime (2007,  R)
126
Footloose (1984,  PG)
127
Vicky Cristina Barcelona (2008,  PG-13)
128
Crimson Gold (2004,  Unrated)
129
Boyz n the Hood (1991,  R)
130
Breakfast at Tiffany's (1961,  Unrated)
131
Milk (2008,  R)
132
Dog Day Afternoon (1975,  R)
133
Legends of the Fall (1994,  R)
134
A Time to Kill (1996,  R)
135
The Sea Inside (Mar Adentro) (The Sea Within) (2004,  PG-13)
136
Love Actually (2003,  R)
137
Happy-Go-Lucky (2008,  R)
138
Ha-Sodot (The Secrets) (2007,  R)
139
Burn After Reading (2008,  R)
140
Pescuit sportiv (Hooked) (2007,  Unrated)
141
American History X (1998,  R)
142
Love Story (1970,  PG)
143
Changeling (2008,  R)
144
Body of Lies (2008,  R)
145
The Notebook (2004,  PG-13)
146
Manhattan (1979,  R)
147
Entre les Murs (The Class) (2008,  PG-13)
148
Monster (2003,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments