My Favorite Movies


  fb714385911's Rating My Rating
1
Casablanca (1943,  PG)
2
Red River (1948,  Unrated)
Red River
I rate this with te Searchers as possibly the finest of the old style Western genre movies . the Duke at his very best .
3
Predator (1987,  R)
4
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981,  PG)
5
Alien (1979,  R)
6
It's a Wonderful Life (1946,  Unrated)
7
Zulu (1964,  Unrated)
Zulu
People talk about films not been a true representation of the facts but this is a pretty accurate and totally brilliant recounting of the battle . A must see for those who need a history lesson .
8
GoodFellas (1990,  R)
9
Blazing Saddles (1974,  R)
10
Casino Royale (2006,  PG-13)
11
Die Hard (1988,  R)
12
Die Hard With a Vengeance (Die Hard 3) (1995,  R)
13
Ghost Busters (Ghostbusters) (1984,  PG)
14
Beetle Juice (Beetlejuice) (1988,  PG)
15
Austin Powers - The Spy Who Shagged Me (1999,  PG-13)
16
Gone With the Wind (1939,  G)
17
Indiana Jones and the Last Crusade (1989,  PG-13)
18
Jaws (1975,  PG)
19
Lost In Translation (2003,  R)
20
Meet The Fockers (2004,  PG-13)
21
Men in Black II (2002,  PG-13)
22
Men in Black (1997,  PG-13)
23
Monty Python and the Holy Grail (1975,  PG)
24
Spaceballs (1987,  PG)
25
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
26
Terminator 2: Judgment Day (1991,  R)
27
The Godfather (1972,  R)
28
The Godfather, Part II (1974,  R)
29
The Godfather, Part III (1990,  R)
30
The Goonies (1985,  PG)
31
The Green Mile (1999,  R)
32
The Lord of the Rings (1978,  PG)
33
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring
great film but as a purest its a pity all the stuff they missed out or mucked about with
34
The Mummy (1999,  PG-13)
35
The Mummy Returns (2001,  PG-13)
36
The Silence of the Lambs (1991,  R)
37
The Wizard of Oz (1939,  G)
38
Tombstone (1993,  R)
39
Top Gun (1986,  PG)
40
Van Helsing (2004,  PG-13)
41
War of the Worlds (2005,  PG-13)
42
When Harry Met Sally (1989,  R)
43
Willy Wonka and the Chocolate Factory (1971,  G)
44
Young Frankenstein (1974,  PG)
45
Without A Paddle (2004,  PG-13)
46
Mrs. Doubtfire (1993,  PG-13)
47
Nacho Libre (2006,  PG)
48
Ocean's 11 (Ocean's Eleven) (1960,  PG-13)
Ocean's 11 (Ocean's Eleven)
far better than the remake
49
The Departed (2006,  R)
The Departed
not a decaprio fan but tis was real enjoyable
50
The Searchers (1956,  Unrated)
The Searchers
For certain the best Western ever
51
Rio Bravo (1998,  Unrated)
52
The African Queen (1951,  Unrated)
53
The Italian Job (1969,  G)
54
Blue Murder at St. Trinian's (1957,  Unrated)
55
The Belles of St. Trinian's (1954,  Unrated)
56
The Spirit of St. Louis (1957,  Unrated)
57
The Great St. Trinian's Train Robbery (1966,  Unrated)
58
2001: A Space Odyssey (1968,  G)
59
The Titfield Thunderbolt (2005,  Unrated)
60
Thunderbolt and Lightfoot (1974,  R)
61
The Lavender Hill Mob (1951,  Unrated)
62
North by Northwest (1959,  Unrated)
63
The Longest Day (1962,  G)
64
The Longest Yard (1974,  R)
65
Smokey and the Bandit (1977,  PG)
66
A Bridge Too Far (1977,  PG)
67
Henry V (The Chronicle History of King Henry the Fift with His Battell Fought at Agincourt in France (1946,  Unrated)
68
The Robe (1953,  Unrated)
69
The Sons of Katie Elder (1965,  Unrated)
70
True Grit (1969,  G)
71
The Birth of a Nation (,  Unrated)
72
Spartacus (1960,  PG-13)
Spartacus
a must to see
73
Roman Holiday (1953,  Unrated)
74
Holiday Inn (1942,  Unrated)
Holiday Inn
xmas just ain`t xmas without seeing holiday inn
75
Les Vacances de Monsieur Hulot (Mr. Hulot's Holiday) (1953,  Unrated)
76
The Far Country (1955,  Unrated)
77
Winchester '73 (1950,  Unrated)
78
Thunderbirds (2004,  PG)
Thunderbirds
poor
79
It's a Mad, Mad, Mad, Mad World (1963,  G)
It's a Mad, Mad, Mad, Mad World
possibly one of the funniest zaniest comedy films to ever come out of the us
80
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb (1964,  PG)
81
Abbott and Costello Meet Dr. Jekyll and Mr. Hyde (1953,  Unrated)
82
The Outlaw Josey Wales (1976,  PG)
The Outlaw Josey Wales
possibly eastwoods best movie
83
Chisum (1970,  G)
Chisum
fantastic music score and opening and closing sequence but totally without any real relevance to the true storey
84
The Flight of the Phoenix (1965,  Unrated)
85
Airplane! (1980,  PG)
86
Airplane 2 - The Sequel (1982,  PG)
87
A Night to Remember (1958,  Unrated)
88
Carry on Up the Jungle (Carry on Up the Congo) (1970,  Unrated)
89
Carry on Jack (Carry on Sailor) (Carry on Venus) (1963,  Unrated)
90
Carry on at Your Convenience (Carry on Round the Bend) (1971,  Unrated)
91
Carry On... Up the Khyber (1968,  Unrated)
92
Carry On... Follow That Camel (Carry on in the Legion) (1967,  Unrated)
93
Carry On: Don't Lose Your Head (Carry on Pimpernel) (1966,  Unrated)
94
Carry On Screaming! (1966,  Unrated)
95
Carry on Doctor (1972,  PG)
96
Carry on Camping (1969,  Unrated)
97
Carry on Matron (1979,  Unrated)
98
Carry on Columbus (1992,  Unrated)
99
Carry on England (1976,  Unrated)
100
Carry on Behind (1975,  Unrated)
101
Carry on Dick (1974,  Unrated)
102
Carry on Abroad (1972,  Unrated)
103
Carry on Henry (1971,  Unrated)
104
Carry on Loving (1970,  Unrated)
105
Carry on Again Doctor (1969,  Unrated)
106
Carry on Cowboy (The Rumpo Kid) (1966,  Unrated)
107
Carry on Cleo (Caligula: Funniest Home Videos) (1964,  Unrated)
108
Carry on Spying (Agent Oooh!) (1964,  Unrated)
109
Carry on Cabby (Call Me a Cab) (1963,  Unrated)
110
Carry on Cruising (1962,  Unrated)
111
Carry on Regardless (1961,  Unrated)
112
Carry on Sergeant (1958,  Unrated)
113
Carry on Teacher (1959,  Unrated)
114
Carry on Nurse (1960,  Unrated)
115
A Funny Thing Happened on the Way to the Forum (1966,  Unrated)
A Funny Thing Happened on the Way to the Forum
one of the funniest craziest films of all time filled with wonderful characters
116
Show Boat (1951,  Unrated)
Show Boat
songs are superb
117
Show Boat (1936,  Unrated)
Show Boat
has to be a four star simply for paul robeson singing old man river
118
Das Boot (The Boat) (1981,  R)
Das Boot (The Boat)
great portrayal of ordinery people in a war doing their bit for those around them
119
The Smallest Show on Earth (1957,  Unrated)
The Smallest Show on Earth
simply a lovely funny story
120
Kind Hearts and Coronets (1949,  Unrated)
121
Ice-Cold in Alex (Desert Attack) (1958,  Unrated)
Ice-Cold in Alex (Desert Attack)
The classic war film .
122
Thunderball (1965,  PG)
123
Dr. No (1962,  PG)
124
From Russia With Love (1964,  PG)
125
Diamonds Are Forever (1971,  PG)
126
Planet of the Apes (1968,  PG)
127
Beneath The Planet Of The Apes (1970,  G)
128
Tarzan the Ape Man (1932,  Unrated)
Tarzan the Ape Man
Johnny WeissMuller will always be Tarzan not even Ron Ely came close
129
Calamity Jane (1953,  G)
130
Fun With Dick and Jane (2005,  PG-13)
131
Paint Your Wagon (1969,  PG-13)
Paint Your Wagon
brillient
132
The War Wagon (1967,  Unrated)
133
How to Murder Your Wife (1965,  Unrated)
134
Abbott and Costello Meet Frankenstein (1948,  Unrated)
135
Abbott and Costello Go to Mars (1953,  Unrated)
136
Abbott and Costello Meet the Invisible Man (1951,  Unrated)
137
Abbott and Costello in the Foreign Legion (1950,  Unrated)
138
Abbott and Costello Meet the Killer, Boris Karloff (1949,  Unrated)
139
Way Out West (1937,  G)
Way Out West
On the trail of the lonesome pine
140
The Wild Geese (1978,  R)
141
The Flying Deuces (Flying Aces) (1939,  Unrated)
142
High Noon (1952,  Unrated)
143
High Anxiety (1977,  PG)
144
Dodge City (1939,  Unrated)
145
The Vikings (1958,  Unrated)
146
A Man for All Seasons (1966,  G)
147
The Four Musketeers (1975,  PG)
148
The Three Musketeers (1993,  PG)
149
Revenge of the Musketeers (Fille de d'Artagnan, La)(D'Artagnan's Daughter) (1994,  R)
150
The Three Musketeers (1948,  Unrated)
151
Gunfight at the O.K. Corral (1957,  Unrated)
152
She Wore a Yellow Ribbon (1949,  Unrated)
153
The Yellow Rolls-Royce (1965,  Unrated)
154
Yellow Submarine (1968,  G)
155
Hello, Dolly! (1969,  G)
156
The Sea Hawk (1940,  Unrated)
157
Monty Python's Life of Brian (1979,  R)
158
An Inspector Calls (1954,  Unrated)
159
Planes, Trains and Automobiles (1987,  R)
160
Uncle Buck (1989,  PG)
161
Mon Oncle (My Uncle) (1958,  Unrated)
162
The Heroes of Telemark (1965,  R)
163
Kelly's Heroes (1970,  PG)
164
The Field (1990,  PG-13)
165
Of Mice and Men (1939,  Unrated)
166
Lawrence of Arabia (1962,  PG)
167
Mississippi Burning (1988,  R)
168
Song of the South (1946,  G)
Song of the South
the best disney film
169
Where Eagles Dare (1969,  PG)
170
Butch and Sundance: The Early Days (1972,  PG)
171
The Sting (1973,  PG)
172
The Mouse That Roared (1959,  Unrated)
173
The Adventures of Baron Munchausen (1988,  PG)
174
Serpico (1973,  R)
175
All the President's Men (1976,  R)
176
12 Angry Men (Twelve Angry Men) (1957,  Unrated)
177
The Quiet Man (1952,  Unrated)
178
Hell in the Pacific (1968,  G)
179
Hot Fuzz (2007,  R)
180
The Man in the White Suit (1951,  Unrated)
181
The Magnificent Seven (1960,  Unrated)
182
The Lion in Winter (1968,  PG)
183
The Alamo (1960,  Unrated)
184
Bill & Ted's Bogus Journey (1991,  PG)
185
The Treasure of the Sierra Madre (1948,  Unrated)
186
High Sierra (1941,  Unrated)
187
Birdman of Alcatraz (1962,  Unrated)
188
Four Weddings and a Funeral (1994,  R)
189
The Four Feathers (1939,  Unrated)
190
Scrooge (A Christmas Carol) (1951,  Unrated)
191
Oliver Twist (1951,  Unrated)
192
Castaway (1987,  R)
193
Oliver! (1968,  G)
194
The Bridge on the River Kwai (1957,  PG)
195
Passport to Pimlico (1949,  Unrated)
196
Dark Passage (1947,  Unrated)
Dark Passage
Really Bogie at his best
197
Who Framed Roger Rabbit (1988,  PG)
198
The Secret Policeman's Ball (1981,  Unrated)
199
The Pink Panther (1963,  Unrated)
200
The Pink Panther (2006,  PG)
201
Trail of the Pink Panther (1982,  PG)
202
The Pink Panther Strikes Again (1976,  PG)
203
Curse of the Pink Panther (1983,  PG)
204
The Revenge of the Pink Panther (1978,  PG)
205
The Return of the Pink Panther (1975,  G)
206
Pillow Talk (1959,  Unrated)
207
Krakatoa East of Java (1969,  G)
208
Porridge (Doing Time) (1979,  Unrated)
209
Mission Impossible (1996,  PG-13)
210
Mission: Impossible III (2006,  PG-13)
211
Mission Impossible 2 (2000,  PG-13)
212
Run Silent, Run Deep (1958,  Unrated)
213
The Cannonball Run (1981,  PG)
214
Cannonball Run II (1984,  PG)
215
Nuns on the Run (1990,  PG-13)
216
Logan's Run (1976,  PG)
217
Clockwise (1986,  PG)
218
The Deep (1977,  PG)
219
Cabaret (1972,  PG)
220
Close Encounters of the Third Kind (1977,  PG)
221
Wallace and Gromit: A Close Shave (1996,  Unrated)
222
The Lion in Winter (2003,  Unrated)
223
Twins (1988,  PG)
224
Tin Men (1987,  R)
225
X-Men: The Last Stand (2006,  PG-13)
226
Rising Damp (2006,  Unrated)
227
Hannibal Rising (2007,  R)
228
X-Men Evolution - Mutants Rising (,  Unrated)
229
Holiday on the Buses (1973,  Unrated)
230
Mutiny on the Buses (1972,  Unrated)
231
Dad's Army (1971,  Unrated)
232
The Hallelujah Trail (1965,  Unrated)
233
Voyage to the Bottom of the Sea (1961,  PG)
234
Sinbad the Sailor (1947,  Unrated)
235
The Golden Voyage of Sinbad (1973,  G)
236
The 7th Voyage of Sinbad (1958,  G)
237
Raise the Titanic (1980,  PG)
238
Jason and the Argonauts (1963,  G)
239
The Naked Gun - From the Files of Police Squad! (1988,  PG-13)
240
The Naked Gun 33 1/3: the Final Insult (1994,  PG-13)
241
The Naked Gun 2 1/2: The Smell of Fear (1991,  PG-13)
242
The Naked Spur (1953,  PG)
243
Doc Savage: The Man of Bronze (1975,  G)
Doc Savage: The Man of Bronze
have no fear the man of bronze is here cannot help but love tis film
244
The Day the Earth Caught Fire (1962,  Unrated)
245
The Day the Earth Stood Still (1951,  G)
246
The Greatest Show on Earth (1952,  Unrated)
247
The Last Man on Earth (1964,  Unrated)
248
Von Ryan's Express (1965,  PG)
249
Murder on the Orient Express (1974,  PG)
250
Drums of Fu Manchu (1940,  Unrated)
251
The Fiendish Plot of Dr. Fu Manchu (1980,  PG)
252
The Castle Of Fu-Manchu (1969,  Unrated)
253
The Brides of Fu Manchu (1966,  Unrated)
254
The Face of Fu Manchu (1965,  Unrated)
255
The Mask of Fu Manchu (1932,  Unrated)
256
One of Our Dinosaurs Is Missing (1975,  G)
257
Our Man in Havana (1999,  Unrated)
258
One of Our Aircraft Is Missing (1942,  Unrated)
259
The Land That Time Forgot (1975,  PG)
260
H.G. Wells' First Men in the Moon (1964,  Unrated)
H.G. Wells' First Men in the Moon
i thought bernard cribbins was in this
261
Big Momma's House (2000,  PG-13)
262
King Kong (2005,  PG-13)
263
Sleepy Hollow (1999,  R)
264
The Crow (1994,  R)
265
Cross of Iron (1977,  R)
266
Man in the Iron Mask (1939,  Unrated)
267
Geronimo (1962,  Unrated)
268
The Agony and the Ecstasy (,  Unrated)
269
Rio Grande (1950,  Unrated)
270
Rio Lobo (1971,  G)
271
Oh, Mr. Porter! (1937,  Unrated)
272
Ask a Policeman (1938,  Unrated)
273
Harold Lloyd Collection II (,  Unrated)
274
Safety Last! (1923,  Unrated)
275
Dr. Jack (Doctor Jack) (1922,  Unrated)
276
Speedy (1928,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments