Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  fb714502770's Rating My Rating
1
The Dreamers (2004,  NC-17)
2
3-Iron (Bin-jip) (Empty Houses) (2004,  R)
3
Le Fantôme de la Liberté (The Phantom of Liberty) (The Specter of Freedom) (1974,  R)
4
Terra em Transe (Anguished Land)(Land Entranced) (1967,  Unrated)
5
Black God, White Devil (Deus e o Diabo na Terra do Sol) (1964,  PG-13)
6
Into the Wild (2007,  R)
7
E.T. - The Extra-Terrestrial (1982,  PG)
8
I'm Not There (2007,  R)
9
Dogtown and Z-Boys (2001,  PG-13)
10
Cremaster 3 (2003,  Unrated)
11
C.R.A.Z.Y. (Crazy) (2005,  Unrated)
12
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
13
Hair (1979,  PG)
14
Vicky Cristina Barcelona (2008,  PG-13)
15
Bad Education (La Mala educación) (2004,  NC-17)
16
Barravento (The Turning Wind) (1962,  Unrated)
17
Help! (1965,  G)
18
À Deriva (Adrift) (2009,  Unrated)
19
Before Sunrise (1995,  R)
20
Before Sunset (2004,  R)
21
Almost Famous (2000,  R)
22
Mongolian Ping Pong (Lu Cao di) (2006,  Unrated)
23
Vals Im Bashir (Waltz with Bashir) (2008,  R)
24
Belle de jour (,  R)
25
Un Chien Andalou (An Andalusian Dog) (1929,  Unrated)
26
O Ano em que Meus Pais Saíram de Férias (The Year My Parents Went on Vacation) (2006,  PG)
27
Drained (O Cheiro Do Ralo) (2006,  Unrated)
28
Vivement dimanche! (Finally, Sunday)(Confidentially Yours) (1983,  PG)
29
A Clockwork Orange (1971,  R)
30
Houve Uma Vez Dois Verões (Two Summers) (2002,  Unrated)
31
Macunaíma (Jungle Freaks) (1969,  Unrated)
32
Dead Poets Society (1989,  PG)
33
Dead Girl's Feast (A Festa da Menina Morta) (2008,  Unrated)
34
The Wizard of Oz (1939,  G)
35
In God's Hands (1998,  PG-13)
36
Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring (2003,  R)
37
Trainspotting (1996,  R)
38
Ópera do Malandro (Malandro) (1986,  Unrated)
39
Orfeu Negro (Black Orpheus) (1959,  PG)
40
Romeo and Juliet (1968,  PG)
41
The Kid (1921,  Unrated)
42
Dude, Where's My Car? (2000,  PG-13)
43
Requiem for a Dream (2000,  R)
44
In the Park (Charlie in the Park ) (1915,  PG)
45
Central do Brasil (Central Station) (1998,  R)
46
O Auto da Compadecida (A Dog's Will) (2000,  Unrated)
47
The Butterfly Effect (2004,  R)
48
A Hard Day's Night (1964,  G)
49
Dancer in the Dark (2000,  R)
50
Cet Obscur Objet du Désir (That Obscure Object of Desire) (1977,  R)
51
What Is It Worth It? (Quanto vale ou e' por quilo?) (2005,  Unrated)
52
My Girl (1991,  PG)
53
House of Sand (Casa de Areia) (2006,  R)
54
The Bubble (Ha Buah) (2007,  Unrated)
55
4 Luni, 3 Saptamâni si 2 Zile (4 Months, 3 Weeks and 2 Days) (2007,  R)
56
Out of Tune (Os Desafinados) (2008,  Unrated)
57
Blame It on Fidel (La Faute a Fidel) (2006,  Unrated)
58
Vidas Secas (Barren Lives) (1963,  Unrated)
59
Lisbela E O Prisioneiro (2003,  Unrated)
60
Shortbus (2006,  Unrated)
61
A Talking Picture (Um Filme Falado) (2004,  Unrated)
62
Buena Vista Social Club (1999,  G)
63
Lower City (Cidade Baixa) (2006,  R)
64
Baixio das Bestas (Bog of Beasts) (2007,  Unrated)
65
Shi gan (Time) (2007,  Unrated)
66
Big Fish (2003,  PG-13)
67
Drawing Restraint 9 (2005,  Unrated)
68
Cidade de Deus, (City of God) (2003,  R)
69
Entre les Murs (The Class) (2008,  PG-13)
70
Cazuza - O Tempo Não Pára (2001,  Unrated)
71
Cartola: The Samba Legend (Cartola - Música Para os Olhos) (,  Unrated)
72
Estamira (2004,  Unrated)
73
Sem Controle (No Control) (2007,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments