You are not logged in.
Sign In or Register
Home
Movies
In Theaters
On Demand
On DVD
Rate Movies
Recommended Movies
Actors
Actor Home
Actor Photos
Actress Photos
Random Actor
News
Top Stories
Most Recent
My Saved Stories
My Submitted Stories
Profile
"
My Profile
My Ratings
My Lists
My Favorite Actors
My Favorite Photos
My Favorite Videos
Skins Gallery
My Friends
My Friends
My Conversations
My Friends' Reviews
Movie Night Planner
Invite
Meet People
People You May Know
People Like Me
People Online Now
Top User Charts
Find a User
Movie Compatibility Test
Fun Stuff
Watch Now
Never-Ending Quiz
|
Quizzes
|
Polls
|
Lists
|
Videos
|
Photos
|
Forums
|
Wiki
More Lists
|
Create a List
Top Lists
Related Lists
601 - 700
by
Kata Rina
My Favorite Movies Part 3
by
Dimitris
Movies I've Seen-1991
by
Cameron
Terry Gilliam
by
Tobias
Oscar Winners: Best Supporting Actress
by
Christopher
View More Lists
Share this List
Share this link by email, IM, or post it anywhere
My Favorite Movies
Next list
Nese
fb715268196's Rating
My Rating
1
The Fisher King
(1991, R)
2
The Big Lebowski
(1998, R)
3
The Green Mile
(1999, R)
4
Big Fish
(2003, PG-13)
5
American History X
(1998, R)
6
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain)
(2001, R)
7
Forrest Gump
(1994, PG-13)
8
Nell
(1994, PG-13)
9
Rain Man
(1988, R)
10
21 Grams
(2003, R)
11
The Pianist
(2002, R)
12
Volver
(2006, R)
13
The Devil's Advocate
(1997, R)
14
Good Bye, Lenin
(2003, R)
15
Pulp Fiction
(1994, R)
16
Requiem for a Dream
(2000, R)
17
Fear and Loathing in Las Vegas
(1998, R)
18
Trainspotting
(1996, R)
19
Four Rooms
(1995, R)
20
Mystic River
(2003, R)
21
Das Wilde Leben (Eight Miles High!)
(2008, Unrated)
22
A Clockwork Orange
(1971, R)
23
Across the Universe
(2007, PG-13)
24
American Beauty
(1999, R)
25
Amores Perros
(2000, R)
26
Being John Malkovich
(1999, R)
27
Dances With Wolves
(1990, PG-13)
28
Delicatessen
(1992, R)
29
Dogville
(2003, R)
30
Ed Wood
(1994, R)
31
Fight Club
(1999, R)
32
Full Metal Jacket
(1987, R)
33
Jackie Brown
(1997, R)
34
Death Proof (Grindhouse Presents)
(2007, R)
35
Kill Bill: Volume 1
(2003, R)
36
Kill Bill, Volume 2
(2004, R)
37
Last Tango in Paris
(1987, NC-17)
38
The Lord of the Rings - The Two Towers
(2002, PG-13)
39
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring
(2001, PG-13)
40
The Lord of the Rings - The Return of the King
(2003, PG-13)
41
Memento
(2000, R)
42
Mulholland Drive
(2001, R)
43
Twin Peaks: Fire Walk With Me
(1992, Unrated)
44
Natural Born Killers
(1994, R)
45
Reservoir Dogs
(1992, R)
46
Scarface
(1983, R)
47
Scent of a Woman
(1992, R)
48
Schindler's List
(1993, R)
49
Seven (Se7en)
(1995, R)
50
Snatch.
(2001, R)
51
Terminator 2: Judgment Day
(1991, R)
52
The Terminator
(1984, R)
53
Terminator 3 - Rise of the Machines
(1993, R)
54
The English Patient
(1996, R)
55
The Godfather
(1972, R)
56
The Godfather, Part II
(1974, R)
57
The Godfather, Part III
(1990, R)
58
The Matrix
(1999, R)
59
The Matrix Reloaded
(2003, R)
60
The Matrix Revolutions
(2003, R)
61
The Others
(2001, PG-13)
62
The Ring
(2002, PG-13)