My Favorite Movies


  fb715639898's Rating My Rating
1
Two for the Road (1967,  Unrated)
Two for the Road
a beautiful story about REAL love...
2
My Fair Lady (1964,  G)
3
Charade (1963,  G)
Charade
oh i love that actress! what could i say about her?? great interpretation..

The film is funny, romantic and very exciting!
4
Breakfast at Tiffany's (1961,  Unrated)
5
Paris When It Sizzles (1964,  Unrated)
6
Love in the Afternoon (1957,  Unrated)
7
Wait Until Dark (1967,  Unrated)
8
Roman Holiday (1953,  Unrated)
9
Robin and Marian (1976,  PG)
10
How to Steal a Million (1966,  Unrated)
11
Sabrina (1954,  Unrated)
12
Funny Face (1957,  Unrated)
13
The Unforgiven (1960,  Unrated)
14
War and Peace (1956,  PG)
15
The Nun's Story (1999,  Unrated)
16
The Children's Hour (1961,  Unrated)
17
Always (1989,  PG)
18
Chocolat (2000,  PG-13)
19
Eurotrip (2003,  R)
20
Lost and Delirious (2001,  R)
Lost and Delirious
one of those films you have to see
21
The Notebook (2004,  PG-13)
22
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
23
The Butterfly Effect (2004,  R)
24
Seven (Se7en) (1995,  R)
25
Finding Neverland (2004,  PG)
26
Spanglish (2004,  PG-13)
27
Two Much (1996,  PG-13)
28
My Life Without Me (2003,  R)
My Life Without Me
a bit depressing but quite realistic
29
Charlie and the Chocolate Factory (2005,  PG)
30
The Truman Show (1998,  PG)
31
Gia (1997,  R)
32
Cold Mountain (2003,  R)
33
El Hijo de la novia (Son of the Bride) (2002,  R)
34
El Día de la bestia (The Day of the Beast) (1999,  R)
35
American Beauty (1999,  R)
36
The Beach (2000,  R)
37
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007,  PG-13)
38
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
39
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
40
Shrek (2001,  PG)
41
Shrek 2 (2004,  PG)
Shrek 2
i love it!
42
Shrek the Third (Shrek 3) (2007,  PG)
43
Tuno negro (Black Serenade) (2001,  R)
44
La Lengua de las Mariposas (Butterfly) (Butterfly Tongues) (2000,  R)
La Lengua de las Mariposas (Butterfly) (Butterfly Tongues)
mi pelicula favorita... roza la perfección.

You should get to watch it
45
Forrest Gump (1994,  PG-13)
46
The Little Mermaid (1989,  G)
47
There's Something About Mary (1998,  R)
There's Something About Mary
really funny but it could be better
48
The Holiday (2006,  PG-13)
49
Dance with Me (1998,  PG)
50
Life Is Beautiful (La Vita è bella) (1998,  PG-13)
51
The Pianist (2002,  R)
52
Volver (2006,  R)
53
Jamon Jamon (1993,  Unrated)
54
La Mujer de Mi Hermano (2006,  R)
55
Insomnia (2002,  R)
56
28 Days Later (2003,  R)
57
A Beautiful Mind (2001,  PG-13)
58
Almost Famous (2000,  R)
59
American Pie (1999,  R)
American Pie
perfect for a boring afternoon
60
American Pie 2 (2001,  R)
61
American Pie 5: The Naked Mile (2006,  R)
62
American History X (1998,  R)
63
Beauty and the Beast (1991,  G)
64
Back to the Future (1985,  PG)
65
Blade II (Blade 2) (2002,  R)
66
Bridget Jones's Diary (2001,  R)
67
Cinderella (1950,  G)
68
Closer (2004,  R)
69
Cruel Intentions (1999,  R)
70
Date Movie (2006,  PG-13)
71
Dirty Dancing (1987,  PG-13)
72
E.T. - The Extra-Terrestrial (1982,  PG)
E.T. - The Extra-Terrestrial
what would have been of my childhood without this movie?
73
Ghost (1990,  R)
74
Girl, Interrupted (1999,  R)
75
Grease (1978,  PG)
76
Home Alone (1990,  PG)
77
How to Lose a Guy in 10 Days (2003,  PG-13)
78
I Am Sam (2002,  PG-13)
79
Interview with the Vampire (1994,  R)
80
Jurassic Park (1993,  PG-13)
81
Legally Blonde (2001,  PG-13)
82
Legally Blonde 2 - Red, White & Blonde (2003,  PG-13)
83
Love Actually (2003,  R)
84
Lost In Translation (2003,  R)
85
Memoirs of a Geisha (2005,  PG-13)
86
Meet the Parents (2000,  PG-13)
87
Moulin Rouge! (2001,  PG-13)
88
Mr. & Mrs. Smith (2005,  PG-13)
89
Music and Lyrics (2007,  PG-13)
90
Mrs. Doubtfire (1993,  PG-13)
91
My Best Friend's Wedding (1997,  PG-13)
92
My Big Fat Greek Wedding (2002,  PG)
93
Notting Hill (1999,  PG-13)
94
Pride and Prejudice (2005,  PG)
95
Pretty Woman (1990,  R)
96
Scary Movie (2000,  R)
97
Serendipity (2001,  PG-13)
98
Secret Window (2004,  PG-13)
99
Scream (1996,  R)
100
Sleepy Hollow (1999,  R)
101
The Da Vinci Code (2006,  PG-13)
102
The Lake House (2006,  PG)
103
The Lion King (1994,  G)
104
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
105
The Passion of the Christ (2004,  R)
106
The Ring (2002,  PG-13)
107
The Silence of the Lambs (1991,  R)
108
The Simpsons Movie (2007,  PG-13)
109
The Terminator (1984,  R)
110
The Wizard of Oz (1939,  G)
111
Troy (2004,  R)
112
When Harry Met Sally (1989,  R)
113
You've Got Mail (1998,  PG)
114
Zoolander (2001,  PG-13)
115
The Bridges of Madison County (1995,  PG-13)
116
The Other Side of the Bed (El Otro Lado de la Cama) (2003,  R)
117
Los 2 Lados de la Cama (The Two Sides of the Bed) (2005,  Unrated)
118
About a Boy (2002,  PG-13)
119
Léon (The Professional) (1994,  R)
120
Maria Full of Grace (2004,  R)
121
Billy Elliot (2000,  R)
122
Gone Baby Gone (2007,  R)
123
El Orfanato (The Orphanage) (2007,  R)
124
The Sea Inside (Mar Adentro) (The Sea Within) (2004,  PG-13)
125
Washington Square (1997,  PG)
126
Sense and Sensibility (1995,  PG)
127
Wimbledon (2004,  PG-13)
128
The Virgin Suicides (2000,  R)
129
Open Your Eyes (Abre los ojos) (Permanent Midnight) (1999,  R)
130
High Tension (Switchblade Romance) (2004,  R)
131
Candy (2006,  R)
132
Semen: Una Historia de Amor (2006,  Unrated)
133
The Motorcycle Diaries (Diarios de Motocicleta) (2004,  R)
134
Girl With a Pearl Earring (2003,  PG-13)
135
Nadie Conoce a Nadie (1999,  R)
136
Carmen (2001,  Unrated)
137
City of Angels (1998,  PG-13)
138
Stigmata (1999,  R)
139
Autumn in New York (2000,  PG-13)
140
Eastern Promises (2007,  R)
141
Perfume: The Story of a Murderer (2006,  R)
142
Ace Ventura: Pet Detective (1993,  PG-13)
143
Sex and Lucia (Lucía y el sexo) (2002,  R)
144
Silencio roto (Broken Silence) (2001,  Unrated)
145
One Flew over the Cuckoo's Nest (1975,  R)
146
The Education of Fairies (La Educacion de las hadas) (2006,  Unrated)
147
Hable con Ella (Talk to Her) (2002,  R)
148
Bad Education (La Mala educación) (2004,  NC-17)
149
Todo Sobre Mi Madre (All About My Mother) (1999,  R)
150
Nuts for Love (Nueces para el Amor) (2000,  Unrated)
151
Tapas (2005,  Unrated)
152
Lions for Lambs (2007,  R)
153
Belle Epoque (The Age of Beauty) (1992,  R)
154
The Eye (2008,  PG-13)
155
1408 (2007,  PG-13)
156
Atonement (2007,  R)
157
Juno (2007,  PG-13)
158
No Country for Old Men (2007,  R)
159
Ensemble, c'est tout (Hunting and Gathering) (2007,  Unrated)
160
Gente de mala calidad (2008,  Unrated)
161
I Am Legend (2007,  PG-13)
162
Salaam Bombay! (1988,  Unrated)
163
Osama (2004,  PG-13)
164
Mamma Mia! (2008,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments