My Favorite Movies


  fb716822681's Rating My Rating
1
My Fair Lady (1964,  G)
2
Underworld (2003,  R)
3
Van Helsing (2004,  PG-13)
4
Beetle Juice (Beetlejuice) (1988,  PG)
5
Catch Me If You Can (2002,  PG-13)
6
Charlie and the Chocolate Factory (2005,  PG)
7
Clueless (1995,  PG-13)
8
Coyote Ugly (2000,  PG-13)
9
Disney's Aladdin (1992,  G)
10
Hitch (2005,  PG-13)
11
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
12
Kill Bill, Volume 2 (2004,  R)
13
Mean Girls (2004,  PG-13)
14
Moulin Rouge! (2001,  PG-13)
15
Mrs. Doubtfire (1993,  PG-13)
16
Phantom of the Opera (1943,  Unrated)
17
Sleepy Hollow (1999,  R)
18
Speed (1994,  R)
19
Sweet Home Alabama (2002,  PG-13)
20
Team America - World Police (2004,  R)
21
The Boondock Saints (1999,  R)
22
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe (2005,  PG)
23
The Color Purple (1985,  PG-13)
24
The Da Vinci Code (2006,  PG-13)
25
The Devil Wears Prada (2006,  PG-13)
26
The Goonies (1985,  PG)
27
The Matrix (1999,  R)
28
The Mummy (1999,  PG-13)
29
The Mummy Returns (2001,  PG-13)
30
The Nightmare Before Christmas (2008,  PG)
31
The Phantom of the Opera (2004,  PG-13)
32
The Sound of Music (1965,  G)
33
The Wizard of Oz (1939,  G)
34
V for Vendetta (2006,  R)
35
What a Girl Wants (2003,  PG)
36
Willy Wonka and the Chocolate Factory (1971,  G)
37
X-Men (2000,  PG-13)
38
Romeo + Juliet (1996,  PG-13)
39
What's Eating Gilbert Grape (1993,  PG-13)
40
Big Fish (2003,  PG-13)
41
Black Hawk Down (2001,  R)
42
Con Air (1997,  R)
43
Cry Baby (1990,  PG-13)
44
Die Hard (1988,  R)
45
Die Hard With a Vengeance (Die Hard 3) (1995,  R)
46
Disturbia (2007,  PG-13)
47
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
48
Face/Off (1997,  R)
49
Final Destination (2000,  R)
50
Forrest Gump (1994,  PG-13)
51
Ghost Rider (2007,  PG-13)
52
Girl, Interrupted (1999,  R)
53
Hook (1991,  PG)
54
Monsters, Inc. (2001,  G)
55
Shrek (2001,  PG)
56
Shrek 2 (2004,  PG)
57
Shrek the Third (Shrek 3) (2007,  PG)
58
The Day After Tomorrow (2004,  PG-13)
59
The Fifth Element (1997,  PG-13)
60
The Green Mile (1999,  R)
61
Underworld: Evolution (2006,  R)
62
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street (2007,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments