My Favorite Movies


  fb716967522's Rating My Rating
1
Microcosmos: Le peuple de l'herbe (Microcosmos) (1996,  Unrated)
2
Pink Floyd - The Wall (1982,  R)
3
THX 1138 (1971,  PG)
4
Hair (1979,  PG)
5
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
6
Beetle Juice (Beetlejuice) (1988,  PG)
7
Seven (Se7en) (1995,  R)
8
Dracula (1979,  R)
9
Una Giornata Particolare (A Special Day) (1977,  Unrated)
10
The House of the Spirits (1994,  R)
11
Contact (1997,  PG)
12
Oliver Twist (1951,  Unrated)
13
Limelight (1952,  G)
14
Fiddler on the Roof (1971,  G)
15
Taxi Driver (1976,  R)
16
The Phantom of the Opera (1983,  Unrated)
17
The Blue Bird (1976,  G)
18
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
19
The Matrix (1999,  R)
20
Immortal Beloved (1994,  R)
21
Requiem for a Dream (2000,  R)
22
Kramer vs. Kramer (1979,  PG)
23
Dead Man (1995,  R)
24
The Witches of Eastwick (1987,  R)
25
Practical Magic (1998,  PG-13)
26
Rosemary's Baby (1968,  R)
27
Death Becomes Her (1992,  PG-13)
28
The Talented Mr. Ripley (1999,  R)
29
A River Runs Through It (1992,  PG)
30
Wuthering Heights (1992,  PG)
31
Arizona Dream (1993,  R)
32
Don Juan DeMarco (1994,  PG-13)
33
Chocolat (2000,  PG-13)
34
Harry Potter and the Sorcerer's Stone (Harry Potter and the Philosopher's Stone) (2001,  PG)
35
Now and Then (1995,  PG-13)
36
The Addams Family (1991,  PG-13)
37
The Last Emperor (1987,  PG-13)
38
El Laberinto del Fauno (Pan's Labyrinth) (2006,  R)
39
The Man Who Cried (2000,  R)
40
Moulin Rouge (1952,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments