Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  fb717033538's Rating My Rating
1
A Cinderella Story (2004,  PG)
2
Save the Last Dance (2001,  PG-13)
3
50 First Dates (2004,  PG-13)
4
Charlie and the Chocolate Factory (2005,  PG)
5
E.T. - The Extra-Terrestrial (1982,  PG)
6
10 Things I Hate About You (1999,  PG-13)
7
Pretty Woman (1990,  R)
8
War of the Worlds (2005,  PG-13)
9
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe (2005,  PG)
10
My Best Friend's Wedding (1997,  PG-13)
11
The Notebook (2004,  PG-13)
12
A Walk to Remember (2002,  PG)
13
Scary Movie (2000,  R)
14
Bruce Almighty (2003,  PG-13)
15
Mean Girls (2004,  PG-13)
16
2 Fast 2 Furious (2003,  PG-13)
17
Mr. & Mrs. Smith (2005,  PG-13)
18
White Chicks (2004,  PG-13)
19
Saw II (2005,  R)
20
American Pie (1999,  R)
21
Titanic (1997,  PG-13)
22
Ocean's Eleven (2001,  PG-13)
23
Harry Potter and the Goblet of Fire (2005,  PG-13)
24
Spider-Man (2002,  PG-13)
25
Forrest Gump (1994,  PG-13)
26
Finding Nemo (2003,  G)
27
Braveheart (1995,  R)
28
Halloween: Dia De Muertos (2008,  Unrated)
29
Halloween (2007,  R)
30
Halloween (1978,  R)
31
Halloween H2O (1998,  R)
32
Halloween - The Curse of Michael Myers (Halloween 6) (1998,  R)
33
Halloween - Resurrection (2002,  R)
34
Halloween II (1981,  R)
35
Halloween 4: The Return of Michael Myers (1988,  R)
36
Halloween 5: The Revenge of Michael Myers (1989,  R)
37
Halloween III - Season of the Witch (1982,  R)
38
Crazy/ Beautiful (2001,  PG-13)
39
Harry Potter and the Chamber of Secrets (2002,  PG)
40
Harry Potter and the Sorcerer's Stone (Harry Potter and the Philosopher's Stone) (2001,  PG)
41
Harry Potter and the Order of the Phoenix (2007,  PG-13)
42
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (2004,  PG)
43
Alien (1979,  R)
44
Aliens (1986,  R)
45
Alien 3 (1992,  R)
46
Aliens vs. Predator: Requiem (AVP 2) (2007,  R)
47
Alien Resurrection (1997,  R)
48
Scary Movie 4 (2006,  PG-13)
49
Scary Movie 3 (2003,  PG-13)
50
Scary Movie 2 (2001,  R)
51
Scary Movie 5 (2011,  Unrated)
52
The Wedding Singer (1997,  PG-13)
53
The Sweetest Thing (2002,  R)
54
The Girl Next Door (2004,  R)
55
The Girl Next Door (2007,  R)
56
Meteoro (2007,  Unrated)
57
Terminator 3 - Rise of the Machines (2003,  R)
58
The Terminal (2004,  PG-13)
59
The Terminator (1984,  R)
60
Terminator 2: Judgment Day (1991,  R)
61
Fear (1996,  R)
62
Legally Blonde (2001,  PG-13)
63
Legally Blonde 2 - Red, White & Blonde (2003,  PG-13)
64
Legally Blondes (2008,  PG)
65
Mona Lisa Smile (2003,  PG-13)
66
Father of the Bride (1991,  PG)
67
Father of the Bride Part II (1995,  PG)
68
Scent of a Woman (1992,  R)
69
Scarface (1983,  R)
70
Ocean's Thirteen (2007,  PG-13)
71
Thirteen Ghosts (13 Ghosts) (2001,  R)
72
Thirteen (2003,  R)
73
Wimbledon (2004,  PG-13)
74
[Rec] (2007,  R)
75
Bride of Chucky (1998,  R)
76
Seed Of Chucky (2004,  R)
77
The 40 Year Old Virgin (2005,  R)
78
Monsters, Inc. (2001,  G)
79
Material Girls (2006,  PG)
80
The Chronicles of Narnia: Prince Caspian (2008,  PG)
81
House of Wax (2005,  R)
82
King Kong (2005,  PG-13)
83
Blood Diamond (2006,  R)
84
Resident Evil - Apocalypse (2004,  R)
85
Resident Evil: Extinction (2007,  R)
86
Resident Evil (2002,  R)
87
Rudo y Cursi (2009,  R)
88
The Perfect Man (2005,  PG)
89
Cheaper by the Dozen (2003,  PG)
90
Cheaper by the Dozen 2 (2005,  PG)
91
The Fog (2005,  PG-13)
92
The Mask (1994,  PG-13)
93
Batman Gotham Knight (2008,  Unrated)
94
High School Musical 3: Senior Year (2008,  G)
95
High School Musical (2006,  Unrated)
96
High School Musical 2 (2007,  G)
97
The Fifth Element (1997,  PG-13)
98
Deathstalker II: Duel of the Titans (1987,  R)
99
Saw V (2008,  R)
100
Saw (2004,  R)
101
Saw III (2006,  R)
102
Saw IV (2007,  R)
103
The Bodyguard (1992,  R)
104
Cansada de besar Sapos (Tired of Kissing Frogs) (2006,  R)
105
Amar te duele (2002,  R)
106
Pretendiendo (2008,  R)
107
Niñas Mal (Charm School) (2007,  Unrated)
108
Voces inocentes, (Innocent Voices) (2005,  R)
109
The Wedding Planner (2001,  PG-13)
110
Armageddon (1998,  PG-13)
111
Remember the Titans (2000,  PG)
112
Save the Last Dance 2 (2006,  PG-13)
113
Whatever It Takes (2000,  PG-13)
114
The Others (2001,  PG-13)
115
Uptown Girls (2003,  PG-13)
116
Just Married (2003,  PG-13)
117
Little Black Book (2004,  PG-13)
118
What Happens in Vegas (2008,  PG-13)
119
The Heartbreak Kid (2007,  R)
120
Taken (2009,  PG-13)
121
The Pacifier (2005,  PG)
122
Spy Kids (2001,  PG)
123
Spy Kids 2: The Island of Lost Dreams (2002,  PG)
124
Spy Kids 3-D - Game Over (2003,  PG)
125
Pet Sematary (1989,  R)
126
Pet Sematary Two (1992,  R)
127
Deadly Reckoning (2001,  Unrated)
128
Wrong Turn (2003,  R)
129
Wrong Turn 2: Dead End (2007,  Unrated)
130
Wrong Turn 3: Left for Dead (2009,  Unrated)
131
The Texas Chainsaw Massacre (2003,  R)
132
Texas Chainsaw Massacre: The Beginning (2006,  R)
133
Friday the 13th (1980,  R)
134
Friday the 13th Part 2 (1981,  R)
135
Friday the 13th Part 3 (1982,  R)
136
Friday the 13th - The Final Chapter (1984,  R)
137
Friday the 13th, Part V - A New Beginning (1985,  R)
138
Friday the 13th Part VIII - Jason Takes Manhattan (1989,  R)
139
Friday the 13th, Part VI - Jason Lives (1986,  R)
140
Friday the 13th Part VII - The New Blood (1988,  R)
141
Friday the 13th (2009,  R)
142
Hostel (2006,  R)
143
Hostel: Part II (2007,  R)
144
I Now Pronounce You Chuck and Larry (2007,  PG-13)
145
Twilight (2008,  PG-13)
146
Herbie: Fully Loaded (2005,  G)
147
Mamma Mia! (2008,  PG-13)
148
Charlie's Angels - Full Throttle (2003,  PG-13)
149
Charlie's Angels (2000,  PG-13)
150
American Wedding (2003,  R)
151
The Incredible Hulk (2008,  PG-13)
152
Hulk (2003,  PG-13)
153
Iron Man (2008,  PG-13)
154
The Omen (2006,  R)
155
Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer (2007,  PG)
156
Grease (1978,  PG)
157
Fantastic Four (2005,  PG-13)
158
Babe: Pig in the City (1998,  G)
159
Shrek (2001,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments