My Favorite Movies


  fb717102235's Rating My Rating
1
Ging chaat goo si (Police Story) (Jackie Chan's Police Force) (1985,  R)
2
Operation Condor (Fei ying gai wak) (Armour of God II) (1991,  PG-13)
3
Operation Condor 2 (Long xiong hu di) (Armour of God) (1999,  R)
4
Easy Money (1987,  Unrated)
5
Long de xin (Heart of the Dragon) (The First Mission) (1985,  R)
6
Zuijia paidang zhi nuhuang miling, (Aces Go Places III: Our Man from Bond Street ) (1984,  G)
7
Zuijia Paidang (Aces Go Places) (Diamondfinger) (Mad Mission) (1983,  Unrated)
8
Zuijia paidang daxian shentong, (Aces Go Places II ) (1984,  PG)
9
Bury Me High (1991,  Unrated)
10
Royal Warriors (1986,  R)
11
New Police Story (San ging chaat goo si) (2006,  R)
12
Jackie Chan's Who Am I? (Wo shi shei) (1998,  PG-13)
13
'A' gai waak juk jaap (Project A, Part II) (Jackie Chan's Project A2) (1991,  PG-13)
14
Rumble in the Bronx (Hung faan aau) (1996,  R)
15
Rush Hour 2 (2001,  PG-13)
16
Jui kuen II (The Legend of Drunken Master) (Drunken Fist II) (1994,  R)
17
Police Story II (1988,  PG-13)
18
Mr. Nice Guy (1997,  PG-13)
19
Crime Story (1993,  R)
20
Young Master (1980,  PG-13)
21
Drunken Master (Jui kuen) (1978,  R)
22
The Accidental Spy (2002,  PG-13)
23
Ji ji (Miracles - Mr. Canton and Lady Rose)(Black Dragon) (1989,  PG-13)
24
Supercop (Police Story 3) (Ging chaat goo si 3: Chiu kap ging chaat) (1992,  R)
25
The Protector (1985,  R)
26
Piklik fo (Thunderbolt) (2006,  R)
27
Gorgeous (Boh lee chun) (1999,  PG-13)
28
Twin Dragons (1999,  PG-13)
29
Sing si lip yan (City Hunter) (1993,  PG-13)
30
Bo bui gai wak (Rob-B-Hood) (Robin-B-Hood) (2006,  Unrated)
31
Wheels on Meals (1984,  Unrated)
32
Snake in the Eagle's Shadow (Se ying diu sau) (2007,  PG)
33
San wa (The Myth) (2005,  Unrated)
34
Long xiao ye (Dragon Lord) (Dragon Strike) (Young Master in Love) (1982,  PG-13)
35
Twin Warriors (Tai ji zhang san feng) (The Tai-Chi Master) (1984,  R)
36
Jing wu ying xiong (Fist of Legend) (2008,  R)
37
Jet Li's Fearless (Huo Yuan Jia) (Legend of a Fighter) (2006,  PG-13)
38
Ip Man (Yip Man) (2008,  Unrated)
39
Shanghai Knights (2003,  PG-13)
40
Dao huo xian (City Without Mercy) (Flash Point) (Fuse) (The Signal) (2007,  R)
41
Wing Chun (1994,  Unrated)
42
Huang jia shi jie zhi IV: Zhi ji zheng ren (In the Line of Duty 4: Witness) (1989,  R)
43
Lung fu moon (Dragon Tiger Gate) (2006,  Unrated)
44
Tai fong siu sau (Carry on Pickpocket) (1982,  Unrated)
45
Ban jin ba liang (The Private Eyes) (1976,  Unrated)
46
Gai tung aap gong (Chicken and Duck Talk) (Chicken and Fast Food) (1988,  Unrated)
47
Hap ga foon (Mr. Coconut) (1989,  Unrated)
48
House of Wax (2005,  R)
49
The Day After Tomorrow (2004,  PG-13)
50
Deep Impact (1998,  PG-13)
51
The Specialist (1994,  R)
52
First Blood (Rambo: First Blood) (1982,  R)
53
Rambo: First Blood Part II (1985,  R)
54
Wrong Turn (2003,  R)
55
Tomorrow Never Dies (1997,  PG-13)
56
Resident Evil - Apocalypse (2004,  R)
57
Resident Evil (2002,  R)
58
Dante's Peak (1997,  PG-13)
59
Twister (1996,  PG-13)
60
The Incredible Hulk (2008,  PG-13)
61
The Spy Next Door (2010,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments