My Favorite Movies


  fb717352213's Rating My Rating
1
Ace Ventura: Pet Detective (1993,  PG-13)
2
Ace Ventura - When Nature Calls (1995,  PG-13)
3
American Beauty (1999,  R)
4
American Pie (1999,  R)
5
Austin Powers - International Man of Mystery (1997,  PG-13)
6
Austin Powers - The Spy Who Shagged Me (1999,  PG-13)
7
Austin Powers in Goldmember (2002,  PG-13)
8
Batman Begins (2005,  PG-13)
9
Donnie Darko (2001,  R)
10
Dumb and Dumber (1994,  PG-13)
11
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
12
Forrest Gump (1994,  PG-13)
13
Gone With the Wind (1939,  G)
14
Harold & Kumar Go to White Castle (2004,  R)
15
Hotel Rwanda (2004,  PG-13)
16
Home Alone (1990,  PG)
17
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
18
Kill Bill, Volume 2 (2004,  R)
19
Liar Liar (1997,  PG-13)
20
Little Miss Sunshine (2006,  R)
21
Lock, Stock and Two Smoking Barrels (1999,  R)
22
Minority Report (2002,  PG-13)
23
Mrs. Doubtfire (1993,  PG-13)
24
Nacho Libre (2006,  PG)
25
Office Space (1999,  R)
26
Platoon (1986,  R)
27
Remember the Titans (2000,  PG)
28
Rush Hour (1998,  PG-13)
29
Rush Hour 2 (2001,  PG-13)
30
Scarface (1983,  R)
31
Snatch (2001,  R)
32
Thank You For Smoking (2006,  R)
33
The Godfather (1972,  R)
34
The Last Samurai (2003,  R)
35
The Mask (1994,  PG-13)
36
The Matrix (1999,  R)
37
The Prestige (2006,  PG-13)
38
The Sound of Music (1965,  G)
39
The Usual Suspects (1995,  R)
40
What's Eating Gilbert Grape (1993,  PG-13)
41
Without A Paddle (2004,  PG-13)
42
GoodFellas (1990,  R)
43
Heart of Glass (1976,  Unrated)
44
The Enigma of Kaspar Hauser (1975,  Unrated)
45
My Left Foot (1989,  R)
46
In the Name of the Father (1993,  R)
47
The Aviator (2004,  PG-13)
48
Road to Perdition (2002,  R)
49
Taare Zameen Par (2007,  Unrated)
50
Munna Bhai M.B.B.S. (Munnabhai M.B.B.S.) (2003,  Unrated)
51
Lage Raho Munna Bhai (2006,  Unrated)
52
Monsoon Wedding (2002,  R)
53
Bawandar (The Sand Storm) (2000,  Unrated)
54
Fire (1996,  Unrated)
55
Joggers' Park (2003,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments