My Favorite Movies

  fb717487922's Rating My Rating
1
Five Easy Pieces (1970,  R)
Five Easy Pieces 5.0 Stars
Maybe I relate too much to the character played by Jack Nicholson to have an objective opinion of this film...maybe.
A masterpiece.
Click to Rate
2
Les Quatre Cents Coups (The 400 Blows) (1959,  Unrated)
Les Quatre Cents Coups (The 400 Blows) 5.0 Stars
What can I say, Les Quatre cents coups is much more than a film.
Just watch it.
Click to Rate
3
Last Tango in Paris (1987,  NC-17)
Last Tango in Paris 5.0 Stars
The film has aged though I'm still always in awe of Brando's performance each time I see it.
One of the most beautiful and disturbing films I've ever seen.
Click to Rate
4
The Woman Next Door (1981,  R)
The Woman Next Door 5.0 Stars
A love affair brutally portrayed till it reaches a climax of self destruction.
Not for the faint of heart.
Very beautiful and haunting film.
Click to Rate
5
Glengarry Glen Ross (1992,  R)
Glengarry Glen Ross 5.0 Stars
If I were to teach playwriting, this would be the play I would choose to teach.
Jack Lemmon gives a fabulous performance and Kevin Spacey reveals his genius on film for the first time.
As close as filmed theater can get to perfection.
Click to Rate
6
Opening Night (1977,  PG-13)
Opening Night 5.0 Stars
Probably more so than any other film, Opening Night made me want to write and direct films.
An imperfect but beautiful work of art.
Click to Rate
7
The Thin Blue Line (1988,  Unrated)
The Thin Blue Line 5.0 Stars
It reinvents the genre.
Brilliant.
Click to Rate
8
The Wages of Fear (1953,  Unrated)
The Wages of Fear 5.0 Stars
Best action film of all times.
Click to Rate
9
The Return of Martin Guerre (1982,  Unrated)
The Return of Martin Guerre 5.0 Stars
Perfect screenplay.
Click to Rate
10
A Streetcar Named Desire (1951,  PG)
Click to Rate
11
The Seven Year Itch (1955,  Unrated)
Click to Rate
12
The Sheltering Sky (1990,  R)
Click to Rate
13
Three Colors: Red (Trois couleurs: Rouge) (1994,  R)
Click to Rate
14
Three Colors: Blue (Trois couleurs: Bleu) (1993,  R)
Click to Rate
15
The Godfather (1972,  R)
Click to Rate
16
Raging Bull (1980,  R)
Click to Rate
17
The Conformist (1970,  R)
Click to Rate
18
A Woman Under the Influence (1974,  R)
Click to Rate
19
sex, lies, and videotape (1989,  R)
Click to Rate
20
Trafic (Traffic) (1972,  G)
Click to Rate
21
Traffic (2000,  R)
Click to Rate
22
Le Dernier Métro (The Last Metro) (1980,  PG)
Click to Rate
23
La Regle Du Jeu (The Rules of the Game) (,  Unrated)
Click to Rate
24
The Draughtsman's Contract (1982,  R)
Click to Rate
25
Mississippi Mermaid (1969,  PG)
Click to Rate
26
The Belly of an Architect (1987,  R)
Click to Rate
27
Smultronstället (Wild Strawberries) (1957,  Unrated)
Click to Rate
28
Smiles Of A Summer Night (1957,  Unrated)
Click to Rate
29
The Chase (1966,  Unrated)
Click to Rate
30
The Missouri Breaks (1976,  PG)
Click to Rate
31
Stolen Kisses (1968,  R)
Click to Rate
32
Domicile conjugal (Bed & Board) (1970,  Unrated)
Click to Rate
33
L'Amour en fuite (Love on the Run) (1979,  PG)
Click to Rate
34
Au Revoir, Les Enfants (1987,  PG)
Click to Rate
35
Blade Runner (1982,  R)
Click to Rate
36
The Terminator (1984,  R)
Click to Rate
37
Crash (1996,  NC-17)
Click to Rate
38
Halloween (1978,  R)
Click to Rate
39
Rocky (1976,  PG)
Click to Rate
40
RoboCop (1987,  R)
Click to Rate
41
The Exorcist (1973,  R)
Click to Rate
42
Short Cuts (1993,  R)
Click to Rate
43
M*A*S*H (MASH) (1970,  PG)
Click to Rate
44
An American in Paris (1951,  Unrated)
Click to Rate
45
Badlands (1973,  PG)
Click to Rate
46
Breaking the Waves (1996,  R)
Click to Rate
47
The Thomas Crown Affair (1968,  R)
Click to Rate
48
The Go-Between (1970) (1971,  PG)
Click to Rate
49
The Caine Mutiny (1954,  Unrated)
Click to Rate
50
Festen (The Celebration) (1998,  R)
Click to Rate
51
Chinatown (1974,  R)
Click to Rate
52
Van Gogh (1992,  R)
Click to Rate
53
Dangerous Liaisons (1988,  R)
Click to Rate
54
Year of the Dragon (1985,  R)
Click to Rate
55
Danton (,  PG)
Click to Rate
56
Death in Venice (Morte a Venezia) (1971,  PG)
Click to Rate
57
Dead Ringers (1988,  R)
Click to Rate
58
The Hairdresser's Husband (,  R)
Click to Rate
59
The Deer Hunter (1978,  R)
Click to Rate
60
Deliverance (1972,  R)
Click to Rate
61
Journal d'un Curé de Campagne (Diary of a Country Priest) (1951,  Unrated)