My Favorite Movies


  fb718179568's Rating My Rating
1
Everything You Always Wanted to Know About Sex, But Were Afraid to Ask (1972,  R)
2
Manhattan (1979,  R)
3
Mighty Aphrodite (1995,  R)
4
Zelig (1983,  PG)
5
Hollywood Ending (2002,  PG-13)
6
A Midsummer Night's Sex Comedy (1982,  PG)
7
Hannah and Her Sisters (1986,  PG-13)
8
Annie Hall (1977,  PG)
9
Husbands and Wives (1992,  R)
10
The Departed (2006,  R)
11
Raging Bull (1980,  R)
12
In Search of Kundun with Martin Scorsese (1999,  Unrated)
13
GoodFellas (1990,  R)
14
The Age of Innocence (1993,  PG)
15
Mean Streets (1973,  R)
16
The Color of Money (1986,  R)
17
Cape Fear (1991,  R)
18
New York, New York (1977,  PG)
19
After Hours (1985,  R)
20
Taxi Driver (1976,  R)
21
'Round Midnight (1986,  R)
22
Casino (1995,  R)
23
Kundun (1997,  PG-13)
24
Gangs of New York (2002,  R)
25
The Aviator (2004,  PG-13)
26
Masculine, Feminine: In 15 Acts (1966,  Unrated)
27
Passion (Godard's Passion) (1982,  R)
28
Breathless (À bout de souffle) (By a Tether) (1961,  Unrated)
29
Notre Musique (2004,  Unrated)
30
For Ever Mozart (1996,  Unrated)
31
Les Carabiniers (1963,  Unrated)
32
Tout Va Bien (1973,  Unrated)
33
Weekend (Week End) (1967,  Unrated)
34
In Praise Of Love (2001,  PG)
35
Professione: reporter (The Passenger) (1975,  PG-13)
36
Zabriskie Point (1970,  R)
37
L'Avventura (The Adventure) (1960,  Unrated)
38
La Notte (1961,  Unrated)
39
L'Amore in città (Love in the City) (1953,  Unrated)
40
Blowup (Blow-Up) (Blow Up) (1966,  Unrated)
41
L'Eclisse (1962,  Unrated)
42
Der Himmel über Berlin (Wings of Desire) (The Sky Above Berlin) (1987,  PG-13)
43
Alice in den Städten (Alice in the Cities) (1974,  Unrated)
44
Don't Come Knocking (2006,  R)
45
Buena Vista Social Club (1999,  G)
46
The End of Violence (1997,  R)
47
Until the End of the World (Bis ans Ende der Welt) (1992,  R)
48
Faraway, So Close! (In weiter Ferne, so nah!) (1993,  PG-13)
49
Beyond The Clouds (Al di là delle nuvole) (1995,  Unrated)
50
Lisbon Story (1997,  PG)
51
The Return (Vozvrashcheniye) (2003,  Unrated)
52
Izgnanie (The Banishment) (2007,  Unrated)
53
Karsilasma (Encounter) (2002,  Unrated)
54
Gizli Yüz (The Secret Face) (1991,  Unrated)
55
Gece Yolculugu (1987,  Unrated)
56
Ah Güzel Istanbul (1981,  Unrated)
57
Kirik bir ask hikayesi (1981,  Unrated)
58
Melekler Evi (2001,  Unrated)
59
Anayurt Oteli (Motherland Hotel) (1987,  Unrated)
60
Amansiz Yol (Desperate Road) (1985,  Unrated)
61
Korebe (1985,  Unrated)
62
Yusuf ile Kenan (1979,  Unrated)
63
A Short Film About Love (1988,  Unrated)
64
Three Colors: Blue (Trois couleurs: Bleu) (1993,  R)
65
Blind Chance (Przypadek) (,  Unrated)
66
Three Colors: White (Trois Couleurs: Blanc) (,  R)
67
La Double Vie de Véronique (The Double Life of Veronique) (1991,  R)
68
A Short Film About Killing (1988,  Unrated)
69
Three Colors: Red (Trois couleurs: Rouge) (1994,  R)
70
Where Is the Friend's Home? (1987,  Unrated)
71
Ten (2003,  Unrated)
72
Ta'm e Guilass (Taste of Cherry) (1998,  Unrated)
73
Zire darakhatan zeyton (Through the Olive Trees ) (Under the Olive Trees) (1994,  G)
74
Close-up (1999,  R)
75
Landscapes in the Mist (Topio stin omichli) (1988,  Unrated)
76
Eternity and a Day (1999,  Unrated)
77
Ulysses' Gaze (1997,  Unrated)
78
Ay, Carmela! (1990,  Unrated)
79
Carmen (1983,  R)
80
Flamenco (1995,  Unrated)
81
Iberia (2005,  Unrated)
82
Russian Ark (2002,  Unrated)
83
Father and Son (2004,  Unrated)
Father and Son
beautiful cities..great poetic film with no statements that makes you thing about your own father!
84
Mother and Son (1998,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments