My Favorite Movies


  fb718423779's Rating My Rating
1
The NeverEnding Story (1984,  PG)
2
Return to Oz (1985,  PG)
3
The Dark Crystal (1982,  PG)
4
The Muppet Christmas Carol (1992,  G)
5
Muppets From Space (1999,  G)
6
Emmet Otter's Jug-Band Christmas (1977,  Unrated)
7
The Great Muppet Caper (1981,  G)
8
The Muppet Movie (1979,  G)
9
Sesame Street Presents - Follow that Bird (1985,  G)
10
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith (2005,  PG-13)
11
The Muppets Take Manhattan (1984,  G)
12
Austin Powers - International Man of Mystery (1997,  PG-13)
13
Batman Returns (1992,  PG-13)
14
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
15
Elf (2003,  PG)
16
Final Destination (2000,  R)
17
Final Destination 2 (2003,  R)
18
Finding Neverland (2004,  PG)
19
Hook (1991,  PG)
20
Interview with the Vampire (1994,  R)
21
Jurassic Park (1993,  PG-13)
22
Legally Blonde (2001,  PG-13)
23
Meet the Parents (2000,  PG-13)
24
Meet The Fockers (2004,  PG-13)
25
Men in Black (1997,  PG-13)
26
Monsters, Inc. (2001,  G)
27
Moulin Rouge! (2001,  PG-13)
28
Music and Lyrics (2007,  PG-13)
29
Napoleon Dynamite (2004,  PG)
30
National Treasure (2004,  PG)
31
Night at the Museum (2006,  PG)
32
Office Space (1999,  R)
33
El Laberinto del Fauno (Pan's Labyrinth) (2006,  R)
34
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
35
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981,  PG)
36
Serendipity (2001,  PG-13)
37
Shrek (2001,  PG)
38
Shrek 2 (2004,  PG)
39
Sleepy Hollow (1999,  R)
40
Spider-Man (2002,  PG-13)
41
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
42
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
43
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
44
The Butterfly Effect (2004,  R)
45
The Lake House (2006,  PG)
46
The Lion King (1994,  G)
47
The Little Mermaid (1989,  G)
48
The Mummy (1999,  PG-13)
49
The Mummy Returns (2001,  PG-13)
50
The Nightmare Before Christmas (2008,  PG)
51
The Princess Bride (1987,  PG)
52
The Ring (2002,  PG-13)
53
The Rocky Horror Picture Show (1975,  R)
54
The Truman Show (1998,  PG)
55
Titanic (1997,  PG-13)
56
Wayne's World (1992,  PG-13)
57
What's Eating Gilbert Grape (1993,  PG-13)
58
Young Frankenstein (1974,  PG)
59
13 Going on 30 (Suddenly 30) (2004,  PG-13)
60
10 Things I Hate About You (1999,  PG-13)
61
Ever After - A Cinderella Story (1998,  PG-13)
62
Annie (1982,  G)
63
Muppet Treasure Island (1996,  G)
64
Magical Mystery Tour (1967,  Unrated)
65
Help! (1965,  G)
66
Give My Regards to Broad Street (1984,  Unrated)
67
Enchanted (2007,  PG)
68
Alvin and the Chipmunks (2007,  PG)
69
The Wizard of Oz (1939,  G)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments