My Favorite Movies


  fb718699853's Rating My Rating
1
Walk the Line (2005,  PG-13)
2
GoodFellas (1990,  R)
3
The Godfather (1972,  R)
4
Mr. & Mrs. Smith (2005,  PG-13)
5
Wedding Crashers (2005,  R)
6
No Man's Land (2001,  R)
7
Die Fälscher (The Counterfeiters) (The Counterfeiter) (2007,  R)
8
Fight Club (1999,  R)
9
Forrest Gump (1994,  PG-13)
10
Shrek (2001,  PG)
11
Baby Mama (2008,  PG-13)
12
Ratatouille (2007,  G)
13
Ice Age (2002,  PG)
14
Ice Age 2: The Meltdown (2006,  PG)
15
Made of Honor (2008,  PG-13)
16
Meet the Parents (2000,  PG-13)
17
Petelinji zajtrk (Rooster's Breakfast ) (2007,  PG)
18
Chocolat (2000,  PG-13)
19
27 Dresses (2008,  PG-13)
20
Pretty Woman (1990,  R)
21
American Gangster (2007,  R)
22
A Bronx Tale (1993,  R)
23
Hotel Rwanda (2004,  PG-13)
24
The Shawshank Redemption (1994,  R)
25
V for Vendetta (2006,  R)
26
The Road To Guantanamo (2006,  R)
27
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street (2007,  R)
28
Starsky & Hutch (2004,  PG-13)
29
Final Destination 2 (2003,  R)
30
Joyride (1996,  R)
31
Das Experiment (The Experiment) (2001,  R)
32
Das Leben der Anderen (The Lives of Others) (2006,  R)
33
Deuce Bigalow: Male Gigolo (1999,  R)
34
The Longest Yard (2005,  PG-13)
35
Click (2006,  PG-13)
36
To Die For (1995,  R)
37
Life Is Beautiful (La Vita è bella) (1998,  PG-13)
38
Changeling (2008,  R)
39
The Boy in the Striped Pajamas (The Boy in the Striped Pyjamas) (2008,  PG-13)
40
Munich (2005,  R)
41
Flirting with Danger (2006,  Unrated)
42
The House Bunny (2008,  PG-13)
43
Mr. Deeds (2002,  PG-13)
44
Evan Almighty (2007,  PG)
45
Grease (1978,  PG)
46
Pulp Fiction (1994,  R)
47
Milk (2008,  R)
48
Slumdog Millionaire (2008,  R)
49
2 Days in Paris (Deux jours à Paris) (2007,  R)
50
Coco avant Chanel (Coco Before Chanel) (2009,  PG-13)
51
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan (2006,  R)
52
Coming to America (1988,  R)
53
Brüno (Bruno) (2009,  R)
54
Gran Torino (2009,  R)
55
The Curious Case of Benjamin Button (2008,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments