My Favorite Movies


  fb719807400's Rating My Rating
1
Braveheart (1995,  R)
2
Pulp Fiction (1994,  R)
3
Fight Club (1999,  R)
4
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb (1964,  PG)
5
Lock, Stock and Two Smoking Barrels (1999,  R)
6
Equilibrium (2002,  R)
7
Vampires (1998,  R)
8
Escape from L.A. (1996,  R)
9
Conan the Barbarian (1982,  R)
10
Conan the Destroyer (1984,  PG)
11
Red Sonja (1985,  PG-13)
12
Cidade de Deus, (City of God) (2003,  R)
13
O Brother, Where Art Thou? (2000,  PG-13)
14
Mediterraneo (1991,  R)
15
Apocalypto (2006,  R)
16
Mallrats (1995,  R)
17
I Kina spiser de hunde (In China They Eat Dogs) (1999,  Unrated)
18
Gamle mænd i nye biler (Old Men in New Cars: In China They Eat Dogs II) (2002,  Unrated)
19
The Magnificent Seven (1960,  Unrated)
20
Escape from New York (1981,  R)
21
Erik The Viking (1989,  PG-13)
22
Die Hard (1988,  R)
23
Die Hard 2 (Die Hard 2: Die Harder) (1990,  R)
24
Die Hard With a Vengeance (Die Hard 3) (1995,  R)
25
The Klansman (1974,  R)
26
Les Trois frères (The Three Brothers) (1995,  Unrated)
27
Sin City (2005,  R)
28
Zulu Dawn (1979,  PG)
29
From Dusk Till Dawn (1996,  R)
30
The Blind Swordsman: Zatoichi (2003,  R)
31
Kagemusha (Shadow Warrior) (The Double) (1980,  PG)
32
Yojimbo (1961,  Unrated)
33
Lone Wolf and Cub - Baby Cart in the Land of Demons (Kozure Ôkami: Meifumadô) (1973,  Unrated)
34
Lone Wolf and Cub - Baby Cart to Hades (Kozure Ôkami: Shinikazeni mukau ubaguruma) (1972,  Unrated)
35
Lone Wolf and Cub - Sword of Vengeance (Kozure Ôkami: Kowokashi udekashi tsukamatsuru) (1972,  Unrated)
36
Lone Wolf and Cub - Baby Cart at the River Styx (Kozure Ôkami: Sanzu no kawa no ubaguruma) (2003,  Unrated)
37
Lone Wolf and Cub - Baby Cart in Peril (Kozure Ôkami: Oya no kokoro ko no kokoro) (1972,  Unrated)
38
Lone Wolf and Cub - White Heaven in Hell (Kozure Ôkami: Jigoku e ikuzo! Daigoro) (1974,  Unrated)
39
Coffee and Cigarettes (2004,  R)
40
A Clockwork Orange (1971,  R)
41
Down by Law (1986,  R)
42
Caligola (Caligula) (Edited Version) (1979,  R)
43
Hero (2004,  PG-13)
44
Dogma (1999,  R)
45
The 13th Warrior (1999,  R)
46
Ten Minutes Older: The Trumpet (2002,  Unrated)
47
The Man Who Would Be King (1975,  PG)
48
Once Upon a Time in the West (C'era una volta il West) (1968,  PG-13)
49
Ed Wood (1994,  R)
50
The Green Mile (1999,  R)
51
Master and Commander: The Far Side of the World (2003,  PG-13)
52
Run Lola Run (Lola rennt) (1999,  R)
53
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
54
Kill Bill, Volume 2 (2004,  R)
55
Mississippi Burning (1988,  R)
56
Lolita (1962,  Unrated)
57
Kundun (1997,  PG-13)
58
The Boondock Saints (1999,  R)
59
Django (1966,  Unrated)
60
For a Few Dollars More (Per Qualche Dollaro in Più) (1965,  R)
61
Aguirre, der Zorn Gottes (Aguirre, the Wrath of God) (1972,  Unrated)
62
A Fistful of Dollars (Per un Pugno di Dollari) (1964,  R)
63
The Tenant (1976,  R)
64
Snake & Crane Arts of Shaolin (1979,  Unrated)
65
Shao Lin mu ren xiang (36 Wooden Men) (Shaolin Chamber of Death) (1976,  PG)
66
Everything is Illuminated (2005,  PG-13)
67
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy (2004,  PG-13)
68
Rosencrantz & Guildenstern Are Dead (1991,  PG)
69
Sleeper (1973,  PG)
70
El Mariachi (1993,  R)
71
The Asphalt Jungle (1950,  Unrated)
72
Paris, Texas (1984,  R)
73
The Lion in Winter (1968,  PG)
74
Zombie Strippers (2008,  R)
75
The Departed (2006,  R)
76
Mongol (2008,  R)
77
The Last Temptation of Christ (1988,  R)
78
Broken Flowers (2005,  R)
79
Hell in the Pacific (1968,  G)
80
Invasion of the Body Snatchers (1956,  PG)
81
The Big Sleep (1946,  Unrated)
82
The Last Man on Earth (1964,  Unrated)
83
The Wicker Man (1973,  R)
84
The Mission (1986,  PG)
85
Pit and the Pendulum (The Pit and the Pendulum) (1961,  Unrated)
86
House of Usher (The Fall of the House of Usher) (1960,  Unrated)
87
Scarface (1983,  R)
88
Serpico (1973,  R)
89
Harakiri (1962,  Unrated)
90
Murder by Death (1976,  PG)
91
The Maltese Falcon (1941,  Unrated)
92
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) (1966,  R)
93
The Twilight Samurai (Tasogare Seibei) (2004,  Unrated)
94
Enter the Dragon (1973,  R)
95
The Bridge on the River Kwai (1957,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments