My Favorite Movies


  fb720206322's Rating My Rating
1
Hocus Pocus (1993,  PG)
Hocus Pocus
I reckon this movie could entertain anyone of any age. First saw it when I was 6, and I still love it now. It's one of the most fun halloween films ever made
2
The X-Files: I Want to Believe (The X Files 2) (2008,  PG-13)
The X-Files: I Want to Believe (The X Files 2)
I went to see this expecting aliens, but even though it was more supernatural than extra-terrestrial, I still enjoyed it. I'd never seen the TV show before, so I wasn't too sure if I'd like it or not, but I did. This actually prompted me to but the show on DVD, and I can see how some people can say that this is like a feature-length episode
3
Scream (1996,  R)
Scream
THE definitive teen slasher movie. Clever, unpredictable and frighteningly witty, this movie really is a modern great
4
The Dark Knight (2008,  PG-13)
5
Sleepy Hollow (1999,  R)
Sleepy Hollow
The best Tim Burton film to date. I never tire of watching it. It's extremely atmospheric and creepy. The setting is fantastic, and the acting is top notch
6
Batman Returns (1992,  PG-13)
7
X2 (2003,  PG-13)
8
Catwoman (2004,  PG-13)
9
Jawbreaker (1999,  R)
10
A Nightmare on Elm Street (1984,  R)
11
Dogma (1999,  R)
12
Thunderbirds (2004,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments