My Favorite Movies
| fb720883009's Rating | My Rating | ||
|---|---|---|---|
| 1 |
Saving Private Ryan (1998, R) |
|
|
| 2 |
North by Northwest (1959, Unrated) |
|
|
| 3 |
West Side Story (1961, Unrated) |
|
|
| 4 |
MacArthur (1977, PG) |
|
|
| 5 |
Platoon (1986, R) |
|
|
| 6 |
Full Metal Jacket (1987, R) |
|
|
| 7 |
Gettysburg (1993, PG) |
|
|
| 8 |
Dead Poets Society (1989, PG) |
|
|
| 9 |
Finding Neverland (2004, PG) |
|
|
| 10 |
Forrest Gump (1994, PG-13) |
|
|
| 11 |
Gone With the Wind (1939, G) |
|
|
| 12 |
Hook (1991, PG) |
|
|
| 13 |
Remember the Titans (2000, PG) |
|
|
| 14 |
The Sound of Music (1965, G) |
|
|
| 15 |
Tombstone (1993, R) |
|
|
| 16 |
The Da Vinci Code (2006, PG-13) |
|
|
| 17 |
The Wizard of Oz (1939, G) |
|
|
| 18 |
New York, New York (1977, PG) |
|
|
| 19 |
Home Alone 2: Lost in New York (1992, PG) |
|
|
| 20 |
Shooting War - World War II Combat Cameramen (, Unrated) |
|
|
| 21 |
Battle of Britain (1968, G) |
|
|
| 22 |
Lawrence of Arabia - The Battle for the Arab World (2008, Unrated) |
|
|
| 23 |
Battle for Haditha (2007, Unrated) |
|
|
| 24 |
The Yearling (1946, G) |
|
|
| 25 |
It's a Wonderful Life (1946, Unrated) |
|
|
| 26 |
The Shootist (1976, PG) |
|
|
| 27 |
Moby Dick (1956, Unrated) |
|
|
| 28 |
Twelve O'Clock High (1949, Unrated) |
|
|
| 29 |
The Big Country (1958, Unrated) |
|
|
| 30 |
Roman Holiday (1953, Unrated) |
|
|
| 31 |
Cape Fear (1991, R) |
|
|
| 32 |
The Boys from Brazil (1978, R) |
|
|
| 33 |
To Kill A Mockingbird (1962, Unrated) |
|
|
| 34 |
The Guns of Navarone (1961, PG) |
|
|
| 35 |
Amazing Grace and Chuck (1987, PG) |
|
|
| 36 |
How the West Was Won (1962, G) |
|
|
| 37 |
Operation Petticoat (1959, Unrated) |
|
|
| 38 |
Charade (1963, G) |
|
|
| 39 |
Breakfast at Tiffany's (1961, Unrated) |
|
|
| 40 |
Wait Until Dark (1967, Unrated) |
|
|
| 41 |
War and Peace (1956, PG) |
|
|
| 42 |
Two for the Road (1967, Unrated) |
|
|
| 43 |
How to Steal a Million (1966, Unrated) |
|
|
| 44 |
Sabrina (1954, Unrated) |
|
|
| 45 |
Paris When It Sizzles (1964, Unrated) |
|
|
| 46 |
Love in the Afternoon (1957, Unrated) |
|
|
| 47 |
The Unforgiven (1960, Unrated) |
|
|
| 48 |
Green Mansions (1959, Unrated) |
|
|
| 49 |
The Nun's Story (1959, Unrated) |
|
|
| 50 |
My Fair Lady (1964, Unrated) |
|
|
| 51 |
Robin and Marian (1976, PG) |
|
|
| 52 |
The Green Berets (1968, G) |
|
|
| 53 |
The Alamo (1960, Unrated) |
|
|
| 54 |
The Man Who Shot Liberty Valance (1962, Unrated) |


