My Favorite Movies


  fb722256568's Rating My Rating
1
Le Gout Des Autres (The Taste of Others) (It Takes All Kinds) (2000,  R)
2
Life Is Beautiful (La Vita è bella) (1998,  PG-13)
3
Tchao pantin (1983,  Unrated)
4
Les Misérables (1995,  R)
5
The Commitments (1991,  R)
6
Born on the Fourth of July (1989,  R)
7
C.R.A.Z.Y. (Crazy) (2005,  Unrated)
8
The Barbarian Invasions (Les Invasions barbares) (2003,  R)
9
Forrest Gump (1994,  PG-13)
10
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
11
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
12
The Shawshank Redemption (1994,  R)
13
Germinal (1994,  R)
14
The Breakfast Club (1985,  R)
15
Batman Begins (2005,  PG-13)
16
The Godfather (1972,  R)
17
Le Professionnel (1981,  Unrated)
18
Uranus (1991,  Unrated)
Uranus
Le choc des titans. Les grands comediens francais se donnent la réplique dans un film décrivant bien la réalité d'après guerre en Europe
19
L'Aventure C'est L'Aventure (1972,  R)
20
Les Tontons Flingeurs (Crooks in Clover) (Monsieur Gangster) (1963,  Unrated)
21
X-Men (2000,  PG-13)
22
Escape from Alcatraz (1979,  PG)
23
12 Angry Men (Twelve Angry Men) (1957,  Unrated)
24
Young Guns (1988,  R)
25
Marius (1931,  Unrated)
26
Is Paris Burning? (Paris brûle-t-il?) (1966,  Unrated)
27
The Chorus (Les Choristes) (2005,  PG-13)
28
Le Coeur des hommes (Frenchmen) (2003,  Unrated)
29
Stalingrad (1995,  Unrated)
30
As Good As It Gets (1997,  PG-13)
31
Regarding Henry (1991,  PG-13)
32
Le Grand Blond avec Une Chaussure Noire (The Tall Blond Man with One Black Shoe) (1973,  PG)
33
Le coup du parapluie (Umbrella Coup) (1980,  Unrated)
34
Les Compères (1983,  PG)
35
Le Retour du Grand Blond (The Return of the Tall Blond Man with One Black Shoe) (1974,  Unrated)
36
Les Fugitifs (1986,  Unrated)
37
Wonder Boys (2000,  R)
38
About a Boy (2002,  PG-13)
39
Force 10 from Navarone (1978,  PG)
40
Porte des Lilas (Gate of Lilacs) (Gates of Paris) (1958,  Unrated)
41
Une époque formidable... (Wonderful Times) (1991,  Unrated)
42
Little Man Tate (1991,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments