Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  fb723812230's Rating My Rating
1
The Piano (1993,  R)
2
Le Scaphandre et le Papillon (The Diving Bell and the Butterfly) (2007,  PG-13)
3
Days of Heaven (1978,  PG)
4
Stranger Than Fiction (2006,  PG-13)
5
A Walk on the Moon (1999,  R)
6
A Woman Under the Influence (1975,  R)
7
Roman de Gare (Crossed Tracks) (2007,  R)
8
Henry & June (1990,  NC-17)
9
The Sweet Hereafter (1997,  R)
10
Henry V (1989,  PG-13)
11
Elf (2003,  PG)
12
A Room With A View (1985,  R)
13
Into the Wild (2007,  R)
14
Juno (2007,  PG-13)
15
The Thin Red Line (1999,  R)
16
The Hours (2002,  PG-13)
17
The Devil's Backbone (El Espinazo del diablo) (2001,  R)
18
The Corporation (2004,  Unrated)
19
Winged Migration (Le Peuple Migrateur) (2003,  G)
20
The Unbearable Lightness of Being (1988,  R)
21
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
22
Breakfast at Tiffany's (1961,  Unrated)
23
La Cité des Enfants Perdus (The City of Lost Children) (1995,  R)
24
Dead Ringers (1988,  R)
25
Manhattan (1979,  R)
26
Annie Hall (1977,  PG)
27
Revolution Summer (2007,  Unrated)
28
Noon Blue Apples (2002,  Unrated)
29
Pi (1998,  R)
30
Cinema Paradiso (Nuovo Cinema Paradiso) (1988,  R)
31
The Shining (1980,  R)
32
Legend (1985,  PG)
33
Top Hat (1935,  Unrated)
34
Swing Time (1936,  Unrated)
35
The Band Wagon (1953,  Unrated)
36
An American in Paris (1951,  Unrated)
37
Shall We Dance (1937,  Unrated)
38
The Gay Divorcee (1934,  Unrated)
39
Easter Parade (1948,  Unrated)
40
An Affair to Remember (1957,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments