My Favorite Movies


  fb724662141's Rating My Rating
1
The Royal Tenenbaums (2001,  R)
2
The Darjeeling Limited (2007,  R)
The Darjeeling Limited
I lovet!!!!
3
Being John Malkovich (1999,  R)
4
Mamma Roma (1962,  Unrated)
5
Thank You For Smoking (2005,  R)
6
Napoleon Dynamite (2004,  PG)
7
The Fifth Element (1997,  PG-13)
8
Stranger Than Fiction (2006,  PG-13)
9
Sin City (2005,  R)
10
Taxi Driver (1976,  R)
11
Trainspotting (1996,  R)
12
About a Boy (2002,  PG-13)
13
Scoop (2006,  PG-13)
14
Match Point (2005,  R)
15
The Crow (1994,  R)
16
The Illusionist (2006,  PG-13)
17
The Pianist (2002,  R)
18
The Silence of the Lambs (1991,  R)
19
The Transporter (2002,  PG-13)
20
Thirteen (2003,  R)
21
Training Day (2001,  R)
22
Varsity Blues (1999,  R)
23
Zoolander (2001,  PG-13)
24
Young Frankenstein (1974,  PG)
25
Bukowski: Born into This (2003,  R)
26
Deconstructing Harry (1997,  R)
27
There's Something About Mary (1998,  R)
28
Everyone Says I Love You (1996,  R)
29
Stardust Memories (1980,  PG)
30
Bananas (1971,  PG-13)
31
Celebrity (1998,  R)
32
Zelig (1983,  PG)
33
Annie Hall (1977,  PG)
34
Don't Drink the Water (1994,  Unrated)
35
Mighty Aphrodite (1995,  R)
36
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
37
Picking Up the Pieces (2000,  R)
38
The Curse of the Jade Scorpion (2001,  PG-13)
39
What's Up, Tiger Lily? (1966,  PG)
40
The Short Films of David Lynch (,  Unrated)
41
Mulholland Drive (2001,  R)
42
Wild At Heart (1990,  R)
43
Twin Peaks - Fire Walk with Me (,  R)
44
Cold Around the Heart (1997,  R)
45
Million Dollar Baby (2004,  PG-13)
46
The Elephant Man (1980,  PG)
47
Eraserhead (1977,  Unrated)
48
Inland Empire (2006,  R)
49
Labyrinth (1986,  PG)
50
Hotel Rwanda (2005,  PG-13)
51
GoodFellas (1990,  R)
52
Rushmore (1998,  R)
53
Fight Club (1999,  R)
54
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan (2006,  R)
55
Chocolat (2000,  PG-13)
56
Nacho Libre (2006,  PG)
57
Casino (1995,  R)
58
Acción mutante (Mutant Action) (1993,  Unrated)
59
Crash (2004,  R)
60
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
61
Persepolis (2007,  PG-13)
62
Beetle Juice (Beetlejuice) (1988,  PG)
63
Control (2007,  R)
64
Big Fish (2003,  PG-13)
65
28 Days Later (2003,  R)
66
300 (2007,  R)
67
A Clockwork Orange (1971,  R)
68
Almost Famous (2000,  R)
69
Sleepy Hollow (1999,  R)
70
Road Trip (2000,  R)
71
Reservoir Dogs (,  R)
72
Lost Highway (1997,  R)
73
Memoirs of a Geisha (2005,  PG-13)
74
Little Nicky (2000,  PG-13)
75
Kill Bill, Volume 2 (2004,  R)
76
Pulp Fiction (1994,  R)
77
The Man Who Wasn't There (2001,  R)
78
The Virgin Suicides (1999,  R)
79
Fargo (1996,  R)
80
Run Lola Run (Lola rennt) (1999,  R)
81
Fear and Loathing in Las Vegas (1998,  R)
82
Requiem for a Dream (2000,  R)
83
Full Metal Jacket (1987,  R)
84
Blow (2001,  R)
85
Children of Men (2006,  R)
86
Y Tu Mama Tambien (2001,  R)
87
The Work of Director Michel Gondry (2003,  Unrated)
88
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
89
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
90
American Psycho (2000,  R)
91
Human Nature (2002,  R)
92
La Science des Rêves (The Science of Sleep) (2005,  R)
93
Gummo (1997,  R)
94
A Londoni Férfi (The Man From London) (2007,  Unrated)
95
No Country for Old Men (2007,  R)
96
Factory Girl (2007,  R)
97
The Mirror (2007,  Unrated)
98
Monty Python's The Meaning of Life (1983,  R)
99
Monty Python's Life of Brian (1979,  R)
100
Monty Python's And Now for Something Completely Different (1972,  PG)
101
Monty Python and the Holy Grail (1975,  PG)
102
Kika (1994,  Unrated)
103
Matador (1986,  NC-17)
104
Hable con Ella (Talk to Her) (2002,  R)
105
¡Átame! (Tie Me Up! Tie Me Down!) (1990,  NC-17)
106
Pepi, Luci, Bom y otras chicas del montón (Pepi, Luci, Bom and Other Girls Like Mom) (1980,  Unrated)
107
Tacones Lejanos (High Heels) (1991,  R)
108
What Have I Done to Deserve This? (¿Qué he hecho yo para merecer esto!!) (1984,  Unrated)
109
The Flower of My Secret (La Flor de mi secreto) (1995,  R)
110
Bad Education (La Mala educación) (2004,  NC-17)
111
Entre tinieblas (Dark Habits) (Dark Hideout) (1983,  Unrated)
112
Laberinto de pasiones (Labyrinth of Passion) (1982,  Unrated)
113
Live Flesh (Carne trémula) (1998,  R)
114
Law of Desire (La Ley del deseo) (1987,  NC-17)
115
Mujeres al Borde de un Ataque de Nervios (Women on the Verge of a Nervous Breakdown) (1988,  R)
116
Thesis (Tesis) (1996,  R)
117
Open Your Eyes (Abre los ojos) (Permanent Midnight) (1999,  R)
118
The Others (2001,  PG-13)
119
Son de Mar (2001,  R)
120
Ages of Lulu (1990,  Unrated)
121
La Teta i la lluna (The Tit and the Moon) (1994,  Unrated)
122
Jamon Jamon (,  Unrated)
123
Yo soy la Juani (2006,  Unrated)
124
Volavérunt (1999,  Unrated)
125
Under the Same Moon (La Misma Luna) (2008,  PG-13)
126
Mister Lonely (2007,  Unrated)
127
Volta (2004,  Unrated)
128
Torrente 2:Mission in Marbella (2001,  Unrated)
129
Torrente 3: El protector (2005,  Unrated)
130
The Oxford Murders (2008,  Unrated)
131
Crimen ferpecto (El Crimen Perfecto) (2005,  Unrated)
132
800 Balas (800 Bullets) (2002,  R)
133
Dance with the Devil (Perdita Durango) (1997,  R)
134
Bulgarian Lovers (2003,  R)
135
La Vida secreta de las palabras (The Secret Life of Words) (2006,  Unrated)
136
Año Uña (The Year of the Nail) (2007,  Unrated)
137
When Harry Met Sally (1989,  R)
138
X-Men (2000,  PG-13)
139
X-Men: The Last Stand (2006,  PG-13)
140
X2 (2003,  PG-13)
141
You, Me and Dupree (2006,  PG-13)
142
Tim Burton's Corpse Bride (2005,  PG)
143
The Rocky Horror Picture Show (1975,  R)
144
Velvet Goldmine (1998,  R)
145
The Velvet Underground & Nico (1966,  Unrated)
146
Paris Je T'aime (2007,  R)
147
Roma (Fellini's Roma) (1972,  Unrated)
148
La Rabbia (1963,  Unrated)
149
Salo (Salò o le 120 giornate di Sodoma) (1979,  NC-17)
150
Black Jesus (1968) (1968,  Unrated)
151
Due once di piombo (My Name Is Pecos) (1966,  Unrated)
152
Love and Anger (1969,  Unrated)
153
The Devil Makes Three (1952,  Unrated)
154
1900 (Novecento) (1976,  R)
155
Once Upon a Time in America (1984,  R)
156
Once Upon a Time (1944,  Unrated)
157
Dead Man (1995,  R)
158
Psycho (1960,  R)
159
Alice, Sweet Alice (Communion) (1977,  R)
160
The Man Who Had Everything (,  Unrated)
161
Broken Flowers (2005,  R)
162
Wag the Dog (1997,  R)
163
Dog Days (Hundstage) (2001,  Unrated)
164
Dancer in the Dark (2000,  R)
165
Breaking the Waves (1996,  R)
166
Die Unberührbare (No Place to Go) (2001,  Unrated)
167
Manderlay (2006,  Unrated)
168
Blue Velvet (1986,  R)
169
Blåbärskriget (2007,  Unrated)
170
Chungking Express (1996,  PG-13)
171
Snatch. (2001,  R)
172
El Día de la bestia (The Day of the Beast) (1999,  R)
173
Lust, Caution (Se jie) (2007,  R)
174
Superbad (2007,  R)
175
Hot Fuzz (2007,  R)
176
2046 (2005,  R)
177
La Cité des Enfants Perdus (The City of Lost Children) (1995,  R)
178
Dark City (1998,  R)
179
Blade Runner (1982,  R)
180
Delicatessen (1991,  R)
181
Lost In Translation (2003,  R)
182
Fa Yeung Nin Wa (In the Mood for Love) (2001,  PG)
183
Allegro (2005,  Unrated)
184
Turtles Can Fly (Lakposhtha hâm parvaz mikonand) (2005,  PG-13)
185
Ken Park (2002,  Unrated)
186
Paranoid Park (2007,  R)
187
4 Luni, 3 Saptamâni si 2 Zile (4 Months, 3 Weeks and 2 Days) (2007,  Unrated)
188
Teorema (,  Unrated)
189
Edipo re (Oedipus Rex) (1967,  Unrated)
190
Il Decameron (The Decameron) (1971,  Unrated)
191
Accattone (The Procurer) (The Scrounger) (1961,  Unrated)
192
This Is England (2007,  Unrated)
193
Hotel Chevalier (2007,  R)
194
The Life Aquatic with Steve Zissou (2004,  R)
195
American Splendor (2003,  R)
196
Raising Arizona (1987,  PG-13)
197
Volver (2006,  R)
198
Lights in the Dusk (Laitakaupungin valot) (2007,  Unrated)
199
Marie Antoinette (2006,  PG-13)
200
CQ (2002,  R)
201
The Fearless Vampire Killers, or Pardon Me but Your Teeth Are in My Neck (1967,  Unrated)
202
The Ninth Gate (1999,  R)
203
Frantic (1988,  R)
204
Bitter Moon (1992,  R)
205
Death and the Maiden (1995,  R)
206
Tropa de Elite (The Elite Squad) (2007,  R)
207
Across the Universe (2007,  PG-13)
208
Juno (2007,  PG-13)
209
Pink Floyd - The Wall (1982,  R)
210
Le Scaphandre et le Papillon (The Diving Bell and the Butterfly) (2007,  PG-13)
211
Basquiat (1996,  R)
212
Hellboy II: The Golden Army (Hellboy 2) (2008,  PG-13)
213
The Song Remains The Same (1976,  PG)
214
Tommy (1975,  PG)
215
Up in Smoke (1978,  R)
216
Perfect Blue (1999,  R)
217
Breakfast on Pluto (2005,  R)
218
Dangerous Parking (2007,  Unrated)
219
The Warriors (1979,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments