My Favorite Movies


  fb724808110's Rating My Rating
1
Das Experiment (The Experiment) (2001,  R)
2
Im Juli. (In July) (2000,  Unrated)
3
Head-On (Gegen die Wand) (2005,  R)
4
Conspiracy Theory (1997,  R)
5
The Jacket (2005,  R)
6
Transylvania (2006,  Unrated)
7
Everything is Illuminated (2005,  PG-13)
8
Memento (2000,  R)
9
Fight Club (1999,  R)
10
Pulp Fiction (1994,  R)
11
Requiem for a Dream (2000,  R)
12
The Shawshank Redemption (1994,  R)
13
Volver (2006,  R)
14
Takva: A Man's Fear of God (2006,  Unrated)
15
The Godfather, Part II (1974,  R)
16
Lock, Stock and Two Smoking Barrels (1999,  R)
17
Snatch (2001,  R)
18
Chocolat (2000,  PG-13)
19
Angel-A (2005,  R)
20
Auf der Anderen Seite (The Edge of Heaven) (On the Other Side) (2007,  Unrated)
21
Solino (2002,  Unrated)
22
Il Postino (The Postman) (1994,  PG)
23
Three Colors: Blue (Trois couleurs: Bleu) (1993,  R)
24
Camille Claudel (1988,  R)
25
Casino (1995,  R)
26
Kill Bill, Volume 2 (2004,  R)
27
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
28
Sibirskiy tsiryulnik (The Barber of Siberia) (1999,  Unrated)
29
Ronin (1998,  R)
30
Sweet November (2001,  PG-13)
31
Paris Je T'aime (2007,  R)
32
Ben X (2007,  Unrated)
33
Crossing the Bridge: The Sound of Istanbul (2006,  Unrated)
34
The Departed (2006,  R)
35
De-Lovely (2004,  PG-13)
36
K-PAX (2001,  PG-13)
37
L'Auberge Espagnole (Pot Luck)(Euro Pudding)(The Spanish Apartment) (2003,  R)
38
Chicago (2002,  PG-13)
39
Idiocracy (2006,  R)
40
Cosas insignificantes (Insignificant Things) (2008,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments