My Favorite Movies


  fb724911543's Rating My Rating
1
2001: A Space Odyssey (1968,  G)
2
De Battre mon Coeur s'est Arrêté (The Beat That My Heart Skipped) (2005,  Unrated)
3
Le Samouraï (The Godson) (1967,  PG)
4
Lost In Translation (2003,  R)
5
Wild At Heart (1990,  R)
6
Fargo (1996,  R)
7
Brokeback Mountain (2005,  R)
8
The Barbarian Invasions (Les Invasions barbares) (2003,  R)
9
Lock, Stock and Two Smoking Barrels (1999,  R)
10
Reservoir Dogs (1992,  R)
11
Into the Wild (2007,  R)
12
La Reine Margot (Queen Margot) (1994,  R)
13
Apocalypse Now (1979,  R)
14
Van Gogh (1992,  R)
15
Last Days (2005,  R)
16
Taxi Driver (1976,  R)
17
A Prophet (Un prophète) (2010,  R)
18
Read My Lips (Sur mes lèvres) (2002,  R)
19
L'Armée des ombres (Army in the Shadows) (1969,  Unrated)
20
Broken Flowers (2005,  R)
21
Pulp Fiction (1994,  R)
22
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
23
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
24
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
25
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb (1964,  PG)
26
Le Mépris (Contempt) (2008,  Unrated)
27
Full Metal Jacket (1987,  R)
28
The Shining (1980,  R)
29
Barry Lyndon (1975,  PG)
30
The Big Lebowski (1998,  R)
31
Miller's Crossing (1990,  R)
32
The Elephant Man (1980,  PG)
33
Lost Highway (1997,  R)
34
Les Tontons Flingeurs (Crooks in Clover) (Monsieur Gangster) (1963,  Unrated)
35
The Godfather (1972,  R)
36
Ultimo Tango a Parigi (Last Tango in Paris) (1972,  NC-17)
37
The Young Lions (1958,  G)
38
Le Roman d'un tricheur (1938,  Unrated)
39
Snatch (2001,  R)
40
Paris, Texas (1984,  R)
41
Alice in den Städten (Alice in the Cities) (1974,  Unrated)
42
Get Carter (1971,  R)
43
Honkytonk Man (1982,  PG)
44
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) (1966,  R)
45
Citizen Kane (1941,  PG)
46
Paths of Glory (1957,  Unrated)
47
The Pianist (2002,  R)
48
Chinatown (1974,  R)
49
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
50
Easy Rider (1969,  R)
51
Papillon (1973,  R)
52
Les Valseuses (Going Places) (Getting It Up) (Making It) (1974,  R)
53
Série noire (1979,  Unrated)
54
Coup de tête (Hothead) (1979,  Unrated)
55
I Comme Icare (1979,  Unrated)
56
Cesar et Rosalie (1972,  R)
57
Bullitt (1968,  PG)
58
The Thomas Crown Affair (1968,  R)
59
The Indian Runner (1991,  R)
60
Touchez Pas au Grisbi (Hands Off the Loot) (1954,  Unrated)
61
The Man Who Knew Too Much (1956,  PG)
62
Psycho (1960,  R)
63
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments