My Favorite Movies


  fb725113011's Rating My Rating
1
Forrest Gump (1994,  PG-13)
Forrest Gump
My favorite movie of all time.
2
Uncle Buck (1989,  PG)
Uncle Buck
God I miss John Candy.
3
My Cousin Vinny (1992,  R)
My Cousin Vinny
Maybe my favorite feel-good comedy along with Uncle Buck. I will never get sick of it.
4
Batman Begins (2005,  PG-13)
Batman Begins
I've seen this three times in the theater. I loved the car chase and fight scenes. I liked how they developed Bruce Wayne's character.
5
Falling Down (1993,  R)
Falling Down
A cult movie. There are chick flicks and there are guy flicks. This is for the GUYS!
6
Before Sunset (2004,  R)
Before Sunset
All improvised. Ending made me cry. The best romantic ending of all time. Reminds me of my old friend Erika- we just clicked.
7
The Shawshank Redemption (1994,  R)
The Shawshank Redemption
One of the most emotionally riveting movies I have ever seen.
8
Dumb and Dumber (1994,  PG-13)
Dumb and Dumber
No movie has more funny quotes than this one.
9
Crocodile Dundee (1986,  PG-13)
10
Kingpin (1996,  PG-13)
Kingpin
Raunchy and hilarious.
11
American Beauty (1999,  R)
American Beauty
Deliciously funny, if you have a dark humor!
12
Young Frankenstein (1974,  PG)
Young Frankenstein
Teri Garr was hysterical. "R-r-r-oll in the hay!" "Elevate you?"
13
Pulp Fiction (1994,  R)
Pulp Fiction
One of those movies you could watch over and over again for its one-liners.
14
Enemy of the State (1998,  R)
Enemy of the State
You don't have time to catch your breath in this one.
15
The Butterfly Effect (2004,  R)
The Butterfly Effect
Man who can change his fate through holes in his past. Very entertaining.
16
Drop Dead Gorgeous (1999,  PG-13)
Drop Dead Gorgeous
You will laugh your butt off.
17
Judgment Night (1993,  R)
Judgment Night
Best movie nobody ever heard of. Non stop action- Denis Leary is awesome.
18
L.A. Confidential (1997,  R)
L.A. Confidential
Best acting and directing I think ever. Very gripping!
19
A Perfect World (1993,  PG-13)
20
Elf (2003,  PG)
Elf
Will Farrell at his finest.
21
The Usual Suspects (1995,  R)
The Usual Suspects
One of those movies that is better the second time.
22
The Fugitive (1993,  PG-13)
23
Life Is Beautiful (La Vita è bella) (1998,  PG-13)
Life Is Beautiful (La Vita è bella)
A classic: romance, comedy, tragedy all in one.
24
Go (1999,  R)
Go
It's a cult movie with a bunch of different storylines colliding together. Tantra baby!
25
Wedding Crashers (2005,  R)
Wedding Crashers
When the chick stuffs the sock in his mouth, oh man!
26
The Matrix (1999,  R)
27
The Bourne Identity (2002,  PG-13)
28
The Fifth Element (1997,  PG-13)
The Fifth Element
Awesome futuristic movie. Stylish, funny, interesting.
29
Total Recall (1990,  R)
30
Blast from the Past (1999,  PG-13)
Blast from the Past
One of the funniest movies I have ever seen. Brendan Fraser was terrific.
31
The Gods Must Be Crazy II (1990,  PG)
The Gods Must Be Crazy II
You will fall in love with the little boy.
32
The Great Outdoors (1988,  PG)
The Great Outdoors
John Candy water skiing. Need I say more?

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments