My Favorite Movies
| fb725318652's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Gentleman's Agreement (1947, Unrated) |
|
| 2 |
Reds (1981, PG) |
|
| 3 |
Sicko (2007, PG-13) |
|
| 4 |
Being There (1979, PG) |
|
| 5 |
Inherit the Wind (1960, PG) |
|
| 6 |
Dances With Wolves (1990, PG-13) |
|
| 7 |
The Way We Were (1973, PG) |
|
| 8 |
Monty Python's Life of Brian (1979, R) |
|
| 9 |
Fahrenheit 9/11 (2004, R) |
|
| 10 |
Heart of the Beholder (2005, R) |
|
| 11 |
Religulous (2008, R) |
|
| 12 |
A Star is Born (1976, R) |
|
| 13 |
Field of Dreams (1989, PG) |
|
| 14 |
Star Trek IV - The Voyage Home (1986, PG) |
|
| 15 |
Made in Heaven (1987, PG) |
|
| 16 |
Citizen Ruth (1996, R) |
|
| 17 |
G.I. Jane (1997, R) |
|
| 18 |
The Day the Earth Stood Still (1951, G) |
|
| 19 |
Dirty Dancing (1987, PG-13) |
|
| 20 |
The Notebook (2004, PG-13) |
|
| 21 |
Bowling for Columbine (2002, R) |
|
| 22 |
Roger & Me (1989, R) |
|
| 23 |
Disclosure (1994, R) |
|
| 24 |
Forrest Gump (1994, PG-13) |
|
| 25 |
Michael Moore Hates America (2004, R) |
|
| 26 |
Me & Michael (2006, Unrated) |
|
| 27 |
The Matrix (1999, R) |
|
| 28 |
Michael & Me (2004, PG) |
|
| 29 |
The Corporation (2004, Unrated) |
|
| 30 |
Orwell Rolls in His Grave (2003, Unrated) |
|
| 31 |
The Day the Earth Stood Still (2008, PG-13) |
|
| 32 |
A Hole in the Head (1959, Unrated) |
|
| 33 |
PT 109 (1963, Unrated) |
|
| 34 |
Defending Your Life (1991, PG) |
|
| 35 |
Groundhog Day (1993, PG) |
|
| 36 |
On the Beach (1959, Unrated) |
|
| 37 |
On Golden Pond (1981, PG) |



































