My Favorite Movies


  fb726037600's Rating My Rating
1
Enchanted (2007,  PG)
2
27 Dresses (2008,  PG-13)
3
Modigliani (2004,  R)
4
Just Like Heaven (2005,  PG-13)
5
Walk the Line (2005,  PG-13)
6
Breakfast at Tiffany's (1961,  Unrated)
7
Constantine (2005,  R)
8
Becoming Jane (2007,  PG)
9
While You Were Sleeping (1995,  PG)
10
Shattered (Butterfly on a Wheel) (2007,  R)
11
V for Vendetta (2006,  R)
V for Vendetta
~ We are told to remember the idea, not the man. Because a man can fail. He can be killed and forgotten. But four hundred years later an idea can still change the world. I've witnessed firsthand the power of ideas. I've seen people kill in the name of them; and die defending them. But you cannot touch an idea, cannot hold it or kiss it. An idea does not bleed, it cannot feel pain, and it does not love. And it is not an idea that I miss, it is a man. A man who made me remember the fifth of November. A man I will never forget.~
12
Tim Burton's Corpse Bride (2005,  PG)
13
The Lake House (2006,  PG)
14
Kate & Leopold (2001,  PG-13)
15
Memoirs of a Geisha (2005,  PG-13)
16
Bedtime Stories (2008,  PG)
17
The Prestige (2006,  PG-13)
18
Australia (2008,  PG-13)
19
Van Helsing (2004,  PG-13)
20
The Devil's Advocate (1997,  R)
21
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street (2007,  R)
22
What's Eating Gilbert Grape (1993,  PG-13)
23
El Orfanato (The Orphanage) (2007,  R)
24
An American Haunting (2006,  PG-13)
25
Never Been Kissed (1999,  PG-13)
26
Wild Hogs (2007,  PG-13)
27
Pretty Woman (1990,  R)
28
Laws of Attraction (2004,  PG-13)
29
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
30
Pride and Prejudice (2005,  PG)
Pride and Prejudice
Jane Austen always had her admirers.
31
Bridget Jones's Diary (2001,  R)
32
Sense and Sensibility (1995,  PG)
33
13 Going on 30 (Suddenly 30) (2004,  PG-13)
34
The Other Boleyn Girl (2008,  PG-13)
35
The Others (2001,  PG-13)
36
The Pianist (2002,  R)
37
The Curious Case of Benjamin Button (2008,  PG-13)
The Curious Case of Benjamin Button
A masterpiece of storytelling!
38
Public Enemies (2009,  R)
39
Perfume: The Story of a Murderer (2006,  R)
40
The Duchess (2008,  PG-13)
41
21 (2008,  PG-13)
42
Night at the Museum (2006,  PG)
43
Night at the Museum 2: Battle of the Smithsonian (2009,  PG)
44
Transformers (2007,  PG-13)
45
Transformers: Revenge of the Fallen (2009,  PG-13)
46
Stardust (2007,  PG-13)
47
Sweet November (2001,  PG-13)
48
The Ghosts of Girlfriends Past (2009,  PG-13)
49
Knowing (2009,  PG-13)
Knowing
Just loves the ending. The theory is acceptable. ;D
50
Saam gwok dzi gin lung se gap (Three Kingdoms: Resurrection of the Dragon) (2008,  Unrated)
51
Ip Man (Yip Man) (2008,  Unrated)
Ip Man (Yip Man)
You guys should look out for IP Man...its a story about Bruce Lee teacher which is also good.
52
Sai chiu (49 Days) (2006,  Unrated)
53
The Golden Compass (2007,  PG-13)
The Golden Compass
oke lah, not bad..
54
P.S. I Love You (2007,  PG-13)
55
Kung Fu Panda (2008,  PG)
56
Life Is Beautiful (La Vita è bella) (1998,  PG-13)
Life Is Beautiful (La Vita è bella)
Benigni created a masterpiece that touches my heart,not only do my cheeks hurt from smiling/laughing, but my eyes burn from the tears.
Guido spends the rest of the film shielding his little boy from the brutality of Holocaust that surrounds them, pretending that it's all literally just an elaborate game.
This is great movie ever! I can watch it over and over and never get bored!
57
Coraline (2009,  PG)
Coraline
I loved it and Nightmare fans will love it! It's gorgeous and visually fascinating, bravo gothic!
58
The Phantom of the Opera (2004,  PG-13)
59
The Nightmare Before Christmas (2008,  PG)
60
The Ugly Truth (2009,  R)
61
The Proposal (2009,  PG-13)
62
The Hangover (2009,  R)
63
Cloudy With a Chance of Meatballs (2009,  PG)
64
9 (2009,  PG-13)
9
lumayan mencekam. Spirits..tim burton's nightmarish visions.
I've always loved films of Tim Burton!
65
2012 (2009,  PG-13)
2012
" Amazing"
66
The Twilight Saga: New Moon (2009,  PG-13)
The Twilight Saga: New Moon
boring.. twilight is better than this.
67
Twilight (2008,  PG-13)
68
Disney's A Christmas Carol (2009,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments