My Favorite Movies


  fb726467609's Rating My Rating
1
55 Days at Peking (1963,  Unrated)
2
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb (1964,  PG)
3
Blood Alley (1955,  Unrated)
4
300 (2007,  R)
5
Alien (1979,  R)
6
Aliens (1986,  R)
7
Batman (1989,  PG-13)
8
Blade Runner (1982,  R)
9
Braveheart (1995,  R)
10
Casablanca (1943,  PG)
11
Charlie and the Chocolate Factory (2005,  PG)
12
Constantine (2005,  R)
13
Die Hard (1988,  R)
14
Dodgeball - A True Underdog Story (2004,  PG-13)
15
Gardens of Stone (1987,  R)
16
Halloween (1978,  R)
17
Happy Gilmore (1996,  PG-13)
18
Harry Potter and the Chamber of Secrets (2002,  PG)
19
Harry Potter and the Goblet of Fire (2005,  PG-13)
20
Harry Potter and the Order of the Phoenix (2007,  PG-13)
21
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (2004,  PG)
22
Harry Potter and the Sorcerer's Stone (Harry Potter and the Philosopher's Stone) (2001,  PG)
23
It's a Wonderful Life (1946,  Unrated)
24
Monty Python and the Holy Grail (1975,  PG)
25
Ocean's 11 (Ocean's Eleven) (1960,  PG-13)
26
Pitch Black (2000,  R)
27
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981,  PG)
28
Resident Evil (2002,  R)
29
Robin Hood - Men in Tights (1993,  PG-13)
30
The Rocky Horror Picture Show (1975,  R)
31
Saving Private Ryan (1998,  R)
32
Schindler's List (1993,  R)
33
Seven (Se7en) (1995,  R)
34
Sleepy Hollow (1999,  R)
35
South Park: Bigger, Longer and Uncut (1999,  R)
36
Spaceballs (1987,  PG)
37
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
38
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
39
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
40
The Bourne Identity (2002,  PG-13)
41
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe (2005,  PG)
42
The Exorcist (1973,  R)
43
The Fifth Element (1997,  PG-13)
44
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
45
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
46
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
47
The Matrix (1999,  R)
48
The Mummy (1932,  Unrated)
49
The Mummy (1959,  Unrated)
50
The Nightmare Before Christmas (2008,  PG)
51
The Patriot (2000,  R)
52
The Princess Bride (1987,  PG)
53
The Ring (2002,  PG-13)
54
The Silence of the Lambs (1991,  R)
55
The Sixth Sense (1999,  PG-13)
56
The Sound of Music (1965,  G)
57
The Wizard of Oz (1939,  G)
58
Tombstone (1993,  R)
59
V for Vendetta (2006,  R)
60
We Were Soldiers (2002,  R)
61
The War of the Worlds (1953,  G)
62
Willy Wonka and the Chocolate Factory (1971,  G)
63
Young Frankenstein (1974,  PG)
64
Ninotchka (1939,  R)
65
Frankenstein (1931,  Unrated)
66
Abbott and Costello Meet Frankenstein (1948,  Unrated)
67
Robin and Marian (1976,  PG)
68
Angel and the Badman (1947,  Unrated)
69
El Cid (1961,  Unrated)
70
Khartoum (1966,  Unrated)
71
Pale Rider (1985,  R)
72
Unforgiven (1992,  R)
73
The Undefeated (1969,  G)
74
Rio Lobo (1971,  G)
75
Rio Bravo (1998,  Unrated)
76
Road to Rio (1947,  Unrated)
77
Rio Grande (1950,  Unrated)
78
North to Alaska (1960,  Unrated)
79
Emperor of the North Pole (Emperor of the North) (1973,  PG)
80
Action in the North Atlantic (1943,  Unrated)
81
North by Northwest (1959,  Unrated)
82
On the Beach (1959,  Unrated)
83
Terrore nello spazio (Planet of the Vampires) (1965,  Unrated)
84
Queen of Blood (Planet of Blood) (Planet of Vampires) (The Green Woman) (1966,  Unrated)
85
Vampires (1998,  R)
86
Forbidden Planet (1956,  G)
87
Escape from the Planet of the Apes (1971,  G)
88
Red Planet (2000,  PG-13)
89
Beneath The Planet Of The Apes (1970,  G)
90
Conquest Of The Planet Of The Apes (1972,  PG)
91
Battle For The Planet Of The Apes (1973,  G)
92
Planet of the Apes (1968,  PG)
93
The Angry Red Planet (1959,  Unrated)
94
La Planète Sauvage (The Savage Planet) (The Fantastic Planet) (Planet of Incredible Creatures) (1999,  PG)
95
The Man From Planet X (1951,  PG)
96
The Green Slime (1968,  PG)
97
The Slime People (1962,  Unrated)
98
The Green Berets (1968,  G)
99
Soylent Green (1973,  PG)
100
Sherlock Holmes and the Woman in Green (1945,  G)
101
My Man Godfrey (1936,  Unrated)
102
Christmas in Connecticut (1945,  Unrated)
103
Sherlock Holmes: Terror by Night (1946,  PG)
104
Dr. Jekyll and Mr. Hyde (1941,  Unrated)
105
The Cardinal (1963,  Unrated)
106
I Confess (1952,  Unrated)
107
The Trouble With Harry (1955,  PG)
108
The Trouble with Angels (1966,  PG)
109
Three Amigos! (1986,  PG)
110
Three Days of the Condor (1975,  R)
111
Angels with Dirty Faces (1938,  Unrated)
112
We're No Angels (1955,  Unrated)
113
M (1931,  Unrated)
114
Die, Monster, Die! (Monster of Terror) (1965,  Unrated)
115
Die Hard With a Vengeance (Die Hard 3) (1995,  R)
116
Die Hard 2 (Die Hard 2: Die Harder) (1990,  R)
117
Live and Let Die (1973,  PG)
118
To Live and Die in L.A. (1985,  R)
119
Romeo Must Die (2000,  R)
120
Hush Hush Sweet Charlotte (,  Unrated)
121
The Verdict (1982,  R)
122
The Golden Child (1986,  PG-13)
123
Suspiria (1977,  R)
124
The Monitors (1969,  PG)
125
The Mouse That Roared (1959,  Unrated)
126
Mouse Hunt (Mousehunt) (1997,  PG)
127
The Mouse on the Moon (1963,  Unrated)
128
The Abyss (1989,  PG-13)
129
Taekoesu Yonggary (Yongary, Monster from the Deep) (Great Monster Yongkari) (1967,  PG)
130
Invasion of the Astro-Monster (Godzilla vs. Monster Zero) (1965,  Unrated)
131
H.G. Wells' First Men in the Moon (1964,  Unrated)
132
Amazon Women on the Moon (1987,  R)
133
Legend of the Lost (1957,  Unrated)
134
Baby - Secret of the Lost Legend (1985,  PG)
135
Red Planet Mars (1952,  Unrated)
136
The Seven Samurai (Shichinin no Samurai) (1954,  Unrated)
137
Seven Brides for Seven Brothers (1954,  G)
138
The Last Samurai (2003,  R)
139
The Yakuza (1975,  R)
140
Henry V (1989,  PG-13)
141
Babes in Toyland (March of the Wooden Soldiers) (1934,  Unrated)
142
How the West Was Won (1963,  G)
143
Juggernaut (1936,  Unrated)
144
Yours, Mine and Ours (1968,  Unrated)
145
The Robe (1953,  Unrated)
146
The Sons of Katie Elder (1965,  Unrated)
147
The Boston Strangler (1968,  R)
148
Regarding Henry (1991,  PG-13)
149
War and Peace (1956,  PG)
150
The Snows of Kilimanjaro (1952,  Unrated)
151
Richard III (1995,  R)
152
The Sand Pebbles (1966,  PG-13)
153
Doctor Dolittle (1967,  G)
154
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith (2005,  PG-13)
155
Saturn 3 (1980,  R)
156
Mr. Blandings Builds His Dream House (1948,  Unrated)
157
Kung Fu Hustle (2005,  R)
158
The Four Feathers (1939,  Unrated)
159
Horse Feathers (1932,  Unrated)
160
Fantastic Four (2005,  PG-13)
161
The Four Musketeers (1975,  PG)
162
Twilight's Last Gleaming (1977,  R)
163
X-Men: The Last Stand (2006,  PG-13)
164
Smilla's Sense of Snow (1997,  R)
165
The Eagle Has Landed (1976,  PG)
166
Iron Eagle (1986,  PG-13)
167
Morituri (1965,  Unrated)
168
The Enemy Below (1957,  Unrated)
169
Below (2002,  R)
170
Behind Enemy Lines (1998,  R)
171
The Public Enemy (1931,  Unrated)
172
Enemy at the Gates (2001,  R)
173
Enemy Mine (1985,  PG-13)
174
Leviathan (1989,  R)
175
You've Got Mail (1998,  PG)
176
War of the Worlds (2005,  PG-13)
177
Walk the Line (2005,  PG-13)
178
Van Helsing (2004,  PG-13)
179
Underworld: Evolution (2006,  R)
180
Underworld (2003,  R)
181
Transformers (2007,  PG-13)
182
Top Gun (1986,  PG)
183
Titanic (1997,  PG-13)
184
Tim Burton's Corpse Bride (2005,  PG)
185
There's Something About Mary (1998,  R)
186
The Waterboy (1998,  PG-13)
187
The Village (2004,  PG-13)
188
The Usual Suspects (1995,  R)
189
The Terminator (1984,  R)
190
The Shining (1980,  R)
191
The Rock (1996,  R)
192
The Princess Diaries (2001,  G)
193
The Passion of the Christ (2004,  R)
194
The Mummy Returns (2001,  PG-13)
195
The Mummy (1999,  PG-13)
196
The Matrix Revolutions (2003,  R)
197
The Matrix Reloaded (2003,  R)
198
The Illusionist (2006,  PG-13)
199
The Grudge (2004,  PG-13)
200
The Godfather (1972,  R)
201
The Godfather, Part II (1974,  R)
202
The Godfather, Part III (1990,  R)
203
The Day After Tomorrow (2004,  PG-13)
204
The Crow (1994,  R)
205
The Breakfast Club (1985,  R)
206
The Bourne Ultimatum (2007,  PG-13)
207
The Bourne Supremacy (2004,  PG-13)
208
Team America - World Police (2004,  R)
209
Sixteen Candles (1984,  PG)
210
Sin City (2005,  R)
211
Silent Hill (2006,  R)
212
Signs (2002,  PG-13)
213
Shrek 2 (2004,  PG)
214
Shrek (2001,  PG)
215
Scream (1996,  R)
216
Serenity (2005,  PG-13)
217
Shaun of the Dead (2004,  R)
218
Scary Movie (2000,  R)
219
Rocky (1976,  PG)
220
Resident Evil - Apocalypse (2004,  R)
221
Remember the Titans (2000,  PG)
222
Princess Mononoke (Mononoke-hime) (1999,  PG-13)
223
Predator (1987,  R)
224
Platoon (1986,  R)
225
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
226
Phantom of the Opera (1943,  Unrated)
227
My Big Fat Greek Wedding (2002,  PG)
228
Mrs. Doubtfire (1993,  PG-13)
229
Mr. Deeds (2002,  PG-13)
230
Minority Report (2002,  PG-13)
231
Miss Congeniality (2000,  PG-13)
232
Men in Black (1997,  PG-13)
233
Men in Black II (2002,  PG-13)
234
Meet the Parents (2000,  PG-13)
235
Meet Joe Black (1998,  PG-13)
236
Madagascar (2005,  PG)
237
Little Nicky (2000,  PG-13)
238
Labyrinth (1986,  PG)
239
Kingdom of Heaven (2005,  R)
240
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
241
Kill Bill, Volume 2 (2004,  R)
242
Jurassic Park (1993,  PG-13)
243
Jaws (1975,  PG)
244
Interview with the Vampire (1994,  R)
245
Indiana Jones and the Temple of Doom (1984,  PG)
246
Indiana Jones and the Last Crusade (1989,  PG-13)
247
Independence Day (1996,  PG-13)
248
Ice Age (2002,  PG)
249
I, Robot (2004,  PG-13)
250
Hot Fuzz (2007,  R)
251
Home Alone (1990,  PG)
252
GoodFellas (1990,  R)
253
Good Will Hunting (1997,  R)
254
Gone With the Wind (1939,  G)
255
Gladiator (2000,  R)
256
Ghost Busters (Ghostbusters) (1984,  PG)
257
Full Metal Jacket (1987,  R)
258
Forrest Gump (1994,  PG-13)
259
Final Destination (2000,  R)
260
Ferris Bueller's Day Off (1986,  PG)
261
Equilibrium (2002,  R)
262
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
263
Dumb and Dumber (1994,  PG-13)
264
Drumline (2002,  PG-13)
265
Dogma (1999,  R)
266
Con Air (1997,  R)
267
Clueless (1995,  PG-13)
268
Cheaper by the Dozen (2003,  PG)
269
Catch Me If You Can (2002,  PG-13)
270
Caddyshack (1980,  R)
271
Bring It On (2000,  PG-13)
272
Black Hawk Down (2001,  R)
273
Billy Madison (1995,  PG-13)
274
Blade (1998,  R)
275
Blade - Trinity (2004,  R)
276
Blade II (Blade 2) (2002,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments