My Favorite Movies
| fb726776299's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
House of Sand and Fog (2003, R)
Just adore jennifer connelly. I love this movie. It really made me cry. It made me think about people in a different way. Start to analyze different characters perspectives and situations in such a uniQue way. You can't help but care for and relate to both sides. It is beautiful-the dynamic of their relationships as they start to see things through each others eyes. I am so impressed with this film! Wow. And the end of the film is so shaking. Give this a shot. |
|
| 2 |
The Hobbit (1978, Unrated) |
|
| 3 |
The Return of the King (1980, R) |
|
| 4 |
Mary Poppins (1964, G) |
|
| 5 |
Something Wicked This Way Comes (1983, PG) |
|
| 6 |
Watership Down (1978, PG) |
|
| 7 |
The Lion, the Witch, and the Wardrobe (1979, Unrated) |
|
| 8 |
The Secret of NIMH (1982, G) |
|
| 9 |
The Land Before Time (1988, G) |
|
| 10 |
An American Tail (1986, G) |
|
| 11 |
Labyrinth (1986, PG) |
|
| 12 |
Paprika (2006, R) |
|
| 13 |
The Unsinkable Molly Brown (1964, Unrated) |
|
| 14 |
Nothing Is Private (Towelhead) (2007, R) |
|
| 15 |
Good Dick (2008, R) |
|
| 16 |
Heaven on Earth (2008, Unrated) |
|
| 17 |
Fuck (F*ck) (2005, Unrated) |
|
| 18 |
Abel Raises Cain (2005, Unrated) |
|
| 19 |
Trainwreck: My Life as an Idiot (2007, R) |
|
| 20 |
Wicker Park (2004, PG-13) |
|
| 21 |
Pete's Dragon (1977, G) |




















