My Favorite Movies


  fb727039017's Rating My Rating
1
The Seventh Seal (Det Sjunde inseglet) (1957,  Unrated)
2
L' Enfant Sauvage (The Wild Child) (1970,  G)
3
The Rules of Attraction (2002,  R)
4
At Close Range (1986,  R)
5
Ghost Dog: A Detective Tail (2003,  PG)
6
Excessive Force (1993,  R)
7
Halloween (2007,  R)
8
Last Lives (1997,  Unrated)
9
Martians Go Home (1990,  PG-13)
10
Men in Black II (2002,  PG-13)
11
The People Vs. Larry Flynt (1997,  R)
12
Personal Vendetta (1996,  Unrated)
13
Road Trip (2000,  R)
14
The Runestone (1991,  R)
15
Tollbooth (1994,  R)
16
Roma (Fellini's Roma) (1972,  Unrated)
17
Satansbraten (Satan's Brew) (1977,  Unrated)
18
Le Boucher (1971,  Unrated)
19
The Associate (1996,  PG-13)
20
The Birdcage (1996,  R)
21
The Italian Job (2003,  PG-13)
22
Perfume: The Story of a Murderer (2006,  R)
23
The Thomas Crown Affair (1999,  R)
24
Live and Let Die (1973,  PG)
25
Help! (1965,  G)
26
A Hard Day's Night (1964,  G)
27
Magical Mystery Tour (1967,  Unrated)
28
Let It Be (2001,  Unrated)
29
Blindman (1971,  R)
30
Marnie (1964,  PG)
31
Sleepers (1996,  R)
32
Tro, håb og kærlighed (Twist and Shout) (1984,  R)
33
200 Motels (1971,  R)
34
That'll Be the Day (1973,  PG)
35
Caveman (1981,  PG)
36
Give My Regards to Broad Street (1984,  Unrated)
37
Born to Boogie (1972,  Unrated)
38
Thomas & Friends: James Learns a Lesson (1985,  Unrated)
39
Concert for Bangladesh (1972,  G)
40
Water (,  PG-13)
41
Alice Through the Looking Glass (1987,  Unrated)
42
Imagine: John Lennon (1988,  R)
43
Yellow Submarine (1968,  G)
44
Cleopatra (1963,  Unrated)
45
The Phantom of the Opera (1962,  Unrated)
46
How I Won the War (1967,  R)
47
The Rolling Stones Rock and Roll Circus (1996,  Unrated)
48
Stuart Sutcliffe: The Lost Beatle (2005,  Unrated)
49
Maria Larssons eviga ögonblick (Everlasting Moments) (Maria Larsson's Everlasting Moment) (2009,  Unrated)
50
Utvandrarna (The Emigrants) (1971,  PG)
51
Nybyggarna (The New Land) (1972,  PG)
52
Pelle Erobreren (Pelle the Conqueror) (1987,  PG-13)
53
Den Goda Viljan (The Best Intentions) (1992,  Unrated)
54
A Song for Martin (2002,  PG-13)
55
Zappa (1984,  Unrated)
56
Höstsonaten (Autumn Sonata) (1978,  R)
57
Dokument Fanny och Alexander (The Making of 'Fanny and Alexander') (1986,  Unrated)
58
Persona (1966,  Unrated)
59
Smultronstället (Wild Strawberries) (1957,  Unrated)
60
Viskningar och Rop (Cries and Whispers) (1972,  R)
61
Såsom i en Spegel (Through A Glass Darkly) (1961,  Unrated)
62
Karins Ansikte (Karin's Face) (1984,  Unrated)
63
Skammen (Shame) (1968,  R)
64
The Serpent's Egg (1978,  R)
65
Djävulens öga (The Devil's Eye) (1960,  Unrated)
66
Le Dernier Métro (The Last Metro) (1980,  PG)
67
L' Argent de Poche (Pocket Money) (Small Change) (1976,  PG)
68
Jules and Jim (1962,  Unrated)
69
L' Homme qui Aimait les Femmes (The Man Who Loved Women) (1977,  R)
70
The Story of Adele H (L'Histoire d'Adèle H.) (1975,  PG)
71
Psycho (1960,  R)
72
Vertigo (1958,  PG)
73
North by Northwest (1959,  Unrated)
74
Rebecca (1940,  Unrated)
75
Strangers on a Train (1951,  PG)
76
Notorious (1946,  Unrated)
77
Spellbound (1945,  Unrated)
78
The Lady Vanishes (1938,  Unrated)
79
Frenzy (1972,  R)
80
Liebe ist Kälter als der Tod (Love Is Colder Than Death) (1969,  Unrated)
81
Angst Essen Seele auf (Ali: Fear Eats the Soul) (1974,  Unrated)
82
Die Sehnsucht der Veronika Voss (1982,  R)
83
Martha (1974,  Unrated)
84
Lola (1981,  Unrated)
85
Die Bitteren Tränen der Petra von Kant (The Bitter Tears of Petra Von Kant) (1972,  R)
86
Chinesisches Roulette (Chinese Roulette) (1977,  Unrated)
87
Die Ehe der Maria Braun (The Marriage of Maria Braun) (1979,  R)
88
Angst vor der Angst (Fear of Fear) (1976,  Unrated)
89
Die Sehnsucht der Veronika Voss (Veronika Voss) (1982,  Unrated)
90
Händler der vier Jahreszeiten (The Merchant of Four Seasons) (1972,  Unrated)
91
Bolwieser (The Stationmaster's Wife) (1977,  Unrated)
92
Fanny och Alexander (Fanny and Alexander) (1982,  R)
93
The Bodyguard (1992,  R)
94
JFK (1991,  R)
95
No Way Out (1987,  R)
96
Shadows Run Black (1986,  Unrated)
97
Il Casanova di Federico Fellini (Fellini's Casanova) (1976,  R)
98
Fellini - Satyricon (The Degenerates) (1969,  R)
99
8 1/2 (1963,  Unrated)
100
Le Notti di Cabiria (Nights of Cabiria) (1957,  Unrated)
101
Giulietta degli Spiriti (Juliet of the Spirits) (1965,  Unrated)
102
Frauds (1993,  R)
103
Tommy (1975,  PG)
104
Women In Love (1969,  R)
105
Mahler (1974,  PG)
106
Lisztomania (1975,  R)
107
Savage Messiah (1972,  R)
108
The Queen (2006,  PG-13)
109
Caligola (Caligula) (Edited Version) (1979,  R)
110
Elizabeth I (,  Unrated)
111
White Nights (1957,  PG-13)
112
Prince of Jutland (Royal Deceit) (1994,  R)
113
The Passion of Ayn Rand (1999,  Unrated)
114
A Midsummer Night's Dream (1968,  Unrated)
115
The Man with the Golden Gun (1974,  PG)
116
Spice World (1998,  PG)
117
The Spy Who Loved Me (1977,  PG)
118
The Enemy (2001,  R)
119
Genesis: When In Rome 2007 (,  Unrated)
120
Buster (1988,  R)
121
The Jungle Book 2 (2003,  G)
122
Labyrinth (1986,  PG)
123
Basquiat (1996,  R)
124
Merry Christmas, Mr. Lawrence (1983,  R)
125
Imagine: John Lennon: Deluxe Edition (,  R)
126
Live Aid (1985,  Unrated)
127
The Rutles 2 - Can't Buy Me Lunch (2004,  PG-13)
128
Apocalypto (2006,  R)
129
Kes (1969,  PG-13)
130
Ladybird Ladybird (1994,  R)
131
Family Life (1971,  Unrated)
132
Easy Rider (1969,  R)
133
One Flew over the Cuckoo's Nest (1975,  R)
134
Chinatown (1974,  R)
135
Hoffa (1992,  R)
136
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
137
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
138
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
139
The Lord of the Rings (1978,  PG)
140
National Geographic: Beyond the Movie: Lord of the Rings: Return of the King (2003,  Unrated)
141
Bænken (The Bench) (2000,  Unrated)
142
Flammen & Citronen (Flame & Citron) (The Flame and the Lemon) (2008,  Unrated)
143
Casino Royale (2006,  PG-13)
144
King Arthur (2004,  PG-13)
145
Efter brylluppet (After the Wedding) (2006,  R)
146
Adam's Apples (Adams æbler) (2007,  R)
147
The Green Butchers (Grønne slagtere) (2004,  R)
148
Festen (The Celebration) (1998,  R)
149
Reconstruction (2004,  PG-13)
150
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
151
Braveheart (1995,  R)
152
The Prince of Egypt (1998,  PG)
153
Excalibur (1981,  R)
154
The Madness of King George (1994,  PG-13)
155
The Long Good Friday (1982,  R)
156
Prime Suspect (1982,  Unrated)
157
Der Name der Rose (The Name of the Rose) (1986,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments