My Favorite Movies


  fb727406301's Rating My Rating
1
Braveheart (1995,  R)
2
Pulp Fiction (1994,  R)
3
The Illusionist (2006,  PG-13)
The Illusionist
Nice one.. twister
4
The Italian Job (2003,  PG-13)
5
Taken (2009,  PG-13)
6
Gladiator (2000,  R)
7
The Children of Heaven (Bacheha-Ye aseman) (1999,  PG)
8
Catch Me If You Can (2002,  PG-13)
9
Transformers (2007,  PG-13)
10
The Pianist (2002,  R)
11
Memento (2000,  R)
12
WALL-E (2008,  G)
13
Dreamer: Inspired by a True Story (2005,  PG)
14
Pearl Harbor (2001,  PG-13)
15
Gran Torino (2009,  R)
16
The Prestige (2006,  PG-13)
17
The Sixth Sense (1999,  PG-13)
18
I, Robot (2004,  PG-13)
19
The Pursuit of Happyness (2006,  PG-13)
20
American Gangster (2007,  R)
21
Man on Fire (2004,  R)
22
Munich (2005,  R)
23
Lagaan - Once Upon a Time in India (2001,  PG)
24
Taare Zameen Par (2007,  Unrated)
25
The Kite Runner (2008,  PG-13)
26
The Runner (Davandeh) (1985,  Unrated)
27
A Knight's Tale (2001,  PG-13)
28
Nanhe Jaisalmer - A Dream Come True (2007,  Unrated)
Nanhe Jaisalmer - A Dream Come True
Dwij Yadav, a brilliant young actor.... luv this movie just for this kiddo
29
Forrest Gump (1994,  PG-13)
30
The Departed (2006,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments