My Favorite Movies


  fb727644185's Rating My Rating
1
Steel Magnolias (1989,  PG)
Steel Magnolias
This is my favorite movie! Love the chemistry that all the women have. I could watch it a million times and it never gets old!
2
The Wedding Singer (1997,  PG-13)
The Wedding Singer
One of my favorites! Love the 80's soundtrack.
3
Rain Man (1988,  R)
4
Rear Window (1954,  PG)
5
Ghost (1990,  R)
6
Casablanca (1943,  PG)
7
50 First Dates (2004,  PG-13)
8
A League of Their Own (1992,  PG)
9
A Walk to Remember (2002,  PG)
10
American Pie (1999,  R)
11
Austin Powers - International Man of Mystery (1997,  PG-13)
12
Babel (2006,  R)
13
Back to the Future (1985,  PG)
14
Bad Boys (1995,  R)
15
Beetle Juice (Beetlejuice) (1988,  PG)
16
Blood Diamond (2006,  R)
17
Brokeback Mountain (2005,  R)
18
Coming to America (1988,  R)
19
Dirty Dancing (1987,  PG-13)
20
E.T. - The Extra-Terrestrial (1982,  PG)
21
Thelma & Louise (1991,  R)
22
Ferris Bueller's Day Off (1986,  PG)
23
Finding Nemo (2003,  G)
24
Grease (1978,  PG)
25
I Am Legend (2007,  PG-13)
26
It's a Wonderful Life (1946,  Unrated)
27
Love and Basketball (2000,  PG-13)
28
Meet The Fockers (2004,  PG-13)
29
Monster-in-Law (2005,  PG-13)
30
Monsters, Inc. (2001,  G)
Monsters, Inc.
One of my favorite Disney movies.
31
Music and Lyrics (2007,  PG-13)
32
Napoleon Dynamite (2004,  PG)
33
Pretty Woman (1990,  R)
34
School of Rock (2003,  PG-13)
35
Stand by Me (1986,  R)
36
The Break-Up (2006,  PG-13)
37
The Devil Wears Prada (2006,  PG-13)
38
The Silence of the Lambs (1991,  R)
39
Titanic (1997,  PG-13)
40
Valley Girl (1983,  R)
41
The Notebook (2004,  PG-13)
42
Sixteen Candles (1984,  PG)
43
Pretty in Pink (1986,  PG-13)
44
The Breakfast Club (1985,  R)
45
Little Miss Sunshine (2006,  R)
46
Serendipity (2001,  PG-13)
47
Under the Tuscan Sun (2003,  PG-13)
48
Forrest Gump (1994,  PG-13)
49
Bruce Almighty (2003,  PG-13)
50
Cast Away (2000,  PG-13)
51
Down to You (2000,  PG-13)
52
Disturbia (2007,  PG-13)
53
Nine Months (1995,  PG-13)
54
Kindergarten Cop (1990,  PG-13)
55
Jerry Maguire (1996,  R)
56
Breakfast at Tiffany's (1961,  Unrated)
57
The Shining (1980,  R)
58
When Harry Met Sally (1989,  R)
59
Meet the Parents (2000,  PG-13)
60
Top Gun (1986,  PG)
61
27 Dresses (2008,  PG-13)
62
Must Love Dogs (2005,  PG-13)
63
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
64
Shrek (2001,  PG)
65
Airplane! (1980,  PG)
66
My Big Fat Greek Wedding (2002,  PG)
67
The Sisterhood of the Traveling Pants (2005,  PG)
68
Raising Arizona (1987,  PG-13)
69
Bus Stop (1956,  Unrated)
70
Adventures in Babysitting (1987,  PG-13)
71
Dead Calm (1989,  R)
72
Desperately Seeking Susan (1985,  PG-13)
73
Dial M for Murder (1954,  PG)
74
A Christmas Story (1983,  PG)
75
Seven (Se7en) (1995,  R)
76
A Fish Called Wanda (1988,  R)
77
Tootsie (1982,  PG)
78
Legends of the Fall (1994,  R)
79
The Man Who Knew Too Much (1956,  PG)
80
Fun With Dick and Jane (2005,  PG-13)
81
Kramer vs. Kramer (1979,  PG)
82
Fatal Attraction (1987,  R)
83
Father of the Bride (1991,  PG)
84
Superman (1978,  PG)
85
The Full Monty (1997,  R)
86
Halloween (1978,  R)
87
Somewhere in Time (1980,  PG)
88
Gentlemen Prefer Blondes (1953,  Unrated)
89
The Graduate (1967,  PG)
90
Places in the Heart (1984,  PG)
91
Moonstruck (1987,  PG)
92
Big (1988,  PG)
93
Mask (1985,  PG-13)
94
Silkwood (1983,  R)
95
Mommie Dearest (1981,  PG)
96
Beaches (1988,  PG-13)
97
Pillow Talk (1959,  Unrated)
98
Play Misty for Me (1971,  R)
99
Poltergeist (1982,  PG)
100
Psycho (1960,  R)
101
Risky Business (1983,  R)
102
Ruthless People (1986,  R)
103
Say Anything... (1989,  PG-13)
104
Terms of Endearment (1983,  PG)
105
Planes, Trains and Automobiles (1987,  R)
106
An Officer and a Gentleman (1982,  R)
107
Uncle Buck (1989,  PG)
108
The War of the Roses (1989,  R)
109
What Ever Happened to Baby Jane? (1960,  Unrated)
110
Better Off Dead (1985,  PG)
111
Working Girl (1988,  R)
112
P.S. I Love You (2007,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments