My Favorite Movies


  fb727907764's Rating My Rating
1
Emma (1996,  PG)
2
Let Him Have It (1992,  R)
Let Him Have It
Sad and tragic and beautifully made. I was crying through the last ten minutes or so.
3
Jane Eyre (1997,  Unrated)
4
Sense and Sensibility (,  Unrated)
5
Mansfield Park (2007,  Unrated)
6
Music of the Heart (1999,  PG)
Music of the Heart
Wonderful. Loved the ending.
7
Valmont (1989,  R)
8
P.S. I Love You (2007,  PG-13)
9
The Tenant of Wildfell Hall (1997,  Unrated)
10
Casanova (2005,  Unrated)
Casanova
Russell T Davies and David Tennant, you can't go wrong. Wonderful!!
11
Recovery (2007,  Unrated)
Recovery
This didn't do much for me. It was okay, but maybe I just prefer David Tennant in the wackier roles. (Wow, do I really mean that?)
12
Doctor Who: Time Crash (2007,  Unrated)
13
Bright Young Things (2003,  R)
14
Elizabeth (1998,  R)
15
Shallow Grave (1995,  R)
16
Jude (1996,  R)
17
The Invisible Circus (2001,  R)
18
Revengers Tragedy (2002,  Unrated)
19
Perfect Parents (2006,  Unrated)
20
The Second Coming (2003,  Unrated)
21
The Phantom of the Opera (2004,  PG-13)
The Phantom of the Opera
Disappointing. The changes from the musical hurt in my opinion. I feel like the adaptation missed the point. (The musical did too, from the original, but this was even further off, IMO.)
22
Dear Frankie (2005,  PG-13)
23
An Ideal Husband (1999,  PG-13)
An Ideal Husband
Adorable. Minnie Driver is great in this.
24
Possession (2002,  PG-13)
25
Northanger Abbey (2008,  Unrated)
26
Persuasion (1995,  PG)
27
Persuasion (2008,  Unrated)
28
Hamlet (1996,  PG-13)
29
Phantom of the Opera (1943,  Unrated)
Phantom of the Opera
Fantastic...until the end. (Bah)
30
The Red Violin (1999,  R)
31
A Room With a View (2008,  Unrated)
32
Marley & Me (2008,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments