My Favorite Movies


  fb728501543's Rating My Rating
1
Baraka (1993,  Unrated)
2
21 Grams (2003,  R)
3
Oldboy (2005,  R)
4
Chinjeolhan geumjassi (Lady Vengeance) (Sympathy for Lady Vengeance) (2005,  R)
5
Barbarella (1968,  PG)
6
Amores Perros (2001,  R)
7
Dreams (Akira Kurosawa's Dreams) (Yume) (1990,  PG)
8
The Butterfly Effect (2004,  R)
9
Phantom of the Paradise (1974,  PG)
10
Ultimo Tango a Parigi (Last Tango in Paris) (1972,  NC-17)
11
Human Traffic (2000,  R)
12
La Maman et la putain (The Mother and the Whore) (1973,  Unrated)
13
La Jetée (The Pier) (1962,  Unrated)
14
Vertigo (1958,  PG)
15
Absolute Beginners (1986,  PG-13)
16
Lord of War (2005,  R)
17
Memento (2000,  R)
18
La Guerre des Boutons (War of Buttons) (1963,  Unrated)
19
Down by Law (1986,  R)
20
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
21
Requiem for a Dream (2000,  R)
22
Annie Hall (1977,  PG)
23
Breathless (À bout de souffle) (By a Tether) (1961,  Unrated)
24
Pi (1998,  R)
25
The Unbelievable Truth (1990,  R)
26
Peeping Tom (1960,  Unrated)
27
Jules and Jim (1962,  Unrated)
28
The Thomas Crown Affair (1968,  R)
29
Nosferatu, eine Symphonie des Grauens (Nosferatu, a Symphony of Horror) (Nosferatu the Vampire) (1922,  Unrated)
30
The Golem (Der Golem, wie er in die Welt kam) (1920,  Unrated)
31
The Cincinnati Kid (1965,  Unrated)
32
Drugstore Cowboy (1989,  R)
33
Beauty and The Beast (La Belle et la bête) (1946,  Unrated)
34
Merry Christmas, Mr. Lawrence (1983,  R)
35
Blowup (Blow-Up) (Blow Up) (1966,  Unrated)
36
Babel (2006,  R)
37
Das Boot (The Boat) (1981,  R)
38
American Psycho (2000,  R)
39
Fa Yeung Nin Wa (In the Mood for Love) (2001,  PG)
40
New York Beat Movie (Downtown 81) (2001,  Unrated)
41
Les Tontons Flingeurs (Crooks in Clover) (Monsieur Gangster) (1963,  Unrated)
42
GoodFellas (1990,  R)
43
Tristana (1970,  Unrated)
44
Coffee and Cigarettes (2004,  R)
45
Punishment Park (1971) (,  R)
46
Hair (1979,  PG)
47
The Seven Samurai (Shichinin no Samurai) (1954,  Unrated)
48
The Great Dictator (1940,  G)
49
Forbidden Planet (1956,  G)
50
Lost Highway (1997,  R)
51
CQ (2002,  R)
52
Battle Royale (Batoru Rowaiaru) (2001,  Unrated)
53
The Heart Is Deceitful Above All Things (2004,  R)
54
Crash (1996,  NC-17)
55
American Beauty (1999,  R)
56
This Is England (2007,  Unrated)
57
The Hunger (1983,  R)
58
Belle de jour (,  R)
59
Cidade de Deus, (City of God) (2003,  R)
60
Koroshiya 1 (Ichi the Killer) (2001,  R)
61
Midnight Cowboy (1969,  R)
62
Billy Elliot (2000,  R)
63
Underground (1995,  Unrated)
64
La Strada (The Road) (1954,  PG)
65
Short Cuts (1993,  R)
66
Black Cat, White Cat (,  R)
67
Rebel Without a Cause (1955,  PG-13)
68
Run Lola Run (Lola rennt) (1999,  R)
69
Willy Wonka and the Chocolate Factory (1971,  G)
70
The Elephant Man (1980,  PG)
71
Mulholland Drive (2001,  R)
72
Dancer in the Dark (2000,  R)
73
Psycho (1960,  R)
74
Der Blaue Engel (The Blue Angel) (1930,  Unrated)
75
Mah nakorn (Citizen Dog) (2004,  Unrated)
76
Adam's Apples (Adams æbler) (2007,  R)
77
La Dolce Vita (1960,  Unrated)
78
Snatch (2001,  R)
79
Reservoir Dogs (1992,  R)
80
The Virgin Suicides (2000,  R)
81
L'Aventure C'est L'Aventure (1972,  R)
82
Big Fish (2003,  PG-13)
83
2001: A Space Odyssey (1968,  G)
84
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb (1964,  PG)
85
Inferno (1980,  R)
86
Pulp Fiction (1994,  R)
87
Phantom of the Opera (1943,  Unrated)
88
My Beautiful Laundrette (1985,  R)
89
Three Colors: Blue (Trois couleurs: Bleu) (1993,  R)
90
Amarcord (1974,  R)
91
Blade Runner (1982,  R)
92
The Party (1968,  PG)
93
The Outsiders (1983,  PG)
94
sex, lies, and videotape (1989,  R)
95
Body Double (1984,  R)
96
Freaks (1932,  Unrated)
97
The Pillow Book (1997,  NC-17)
98
Flirt (1995,  Unrated)
99
Fargo (1996,  R)
100
Being John Malkovich (1999,  R)
101
Breaking the Waves (1996,  R)
102
Amadeus (1984,  R)
103
Finding Neverland (2004,  PG)
104
Ba wang bie ji (Farewell My Concubine) (1993,  R)
105
Three Days of the Condor (1975,  R)
106
West Side Story (1961,  Unrated)
107
Good Bye, Lenin (2004,  R)
108
Buffalo 66 (1998,  R)
109
Taxi Driver (1976,  R)
110
eXistenZ (1999,  R)
111
Narco (The Secret Adventures of Gustave Klopp) (2004,  Unrated)
112
Raging Bull (1980,  R)
113
Apocalypse Now (1979,  R)
114
Brokeback Mountain (2005,  R)
115
Permanent Vacation (1980,  Unrated)
116
Dead Man (1995,  R)
117
The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover (1989,  R)
118
Bad Lieutenant (1992,  R)
119
Lucky Number Slevin (2006,  R)
120
Maestro (2003,  Unrated)
121
Clerks (1994,  R)
122
Goya's Ghosts (2007,  R)
123
Four Rooms (1996,  R)
124
No Country for Old Men (2007,  R)
125
30 Days of Night (2007,  R)
126
Hitler: The Rise of Evil (2003,  Unrated)
127
Donnie Brasco (1997,  R)
128
Mysterious Skin (2005,  NC-17)
129
Blow (2001,  R)
130
Sleepy Hollow (1999,  R)
131
La Cité des Enfants Perdus (The City of Lost Children) (1995,  R)
132
Fight Club (1999,  R)
133
One Flew over the Cuckoo's Nest (1975,  R)
134
Interview with the Vampire (1994,  R)
135
Twelve Monkeys (12 Monkeys) (1995,  R)
136
Harold and Maude (1971,  PG)
137
Irreversible (2002,  Unrated)
138
No Man's Land (2001,  R)
139
In the Realm of the Senses (1976,  NC-17)
140
Lost in La Mancha (2003,  R)
141
Dersu Uzala (1975,  G)
142
Kumonosu Jô (Throne of Blood) (Macbeth) (1957,  Unrated)
143
Persepolis (2007,  PG-13)
144
La Science des Rêves (The Science of Sleep) (2006,  R)
145
The New World (,  Unrated)
146
Smoke (1995,  R)
147
Stranger Than Fiction (2006,  PG-13)
148
Monty Python's The Meaning of Life (1983,  R)
149
Storytelling (2002,  R)
150
O Brother, Where Art Thou? (2000,  PG-13)
151
True Romance (1993,  R)
152
Do You Remember Dolly Bell? (1986,  Unrated)
153
Otac na Sluzbenom Putu (When Father Was Away on Business) (1985,  R)
154
Ciao Manhattan (Edie in Ciao! Manhattan) (1973,  R)
155
Blue Velvet (1986,  R)
156
Die Blechtrommel (The Tin Drum) (1979,  R)
157
Immortel (ad vitam) (Immortal) (2004,  R)
158
Time Bandits (1981,  PG)
159
Casshern (2004,  Unrated)
160
Castle in the Sky (Tenkû no shiro Rapyuta) (1989,  Unrated)
161
Kaze no tani no Naushika (Nausicaa of the Valley of the Wind) (Warriors of the Wind) (1984,  PG)
162
Hauru no ugoku shiro (Howl's Moving Castle) (2005,  PG)
163
Tetsuo: The Ironman (1989,  Unrated)
164
The Idiots (Idioterne) (Dogma 95) (2000,  R)
165
A Very British Gangster (2008,  Unrated)
166
Bugsy Malone (1976,  G)
167
Der Himmel über Berlin (Wings of Desire) (The Sky Above Berlin) (1987,  PG-13)
168
Tiresia (2003,  Unrated)
169
Village of the Damned (1960,  R)
170
Bombon - The Dog (Bombon - El Perro) (,  R)
171
Lolita (1962,  Unrated)
172
Arsenic and Old Lace (1944,  Unrated)
173
The Fearless Vampire Killers, or Pardon Me but Your Teeth Are in My Neck (1967,  Unrated)
174
Wild At Heart (1990,  R)
175
Brutti, Sporchi e Cattivi (Ugly, Dirty and Bad) (Down and Dirty) (1976,  Unrated)
176
Orphée (Orpheus) (1950,  Unrated)
177
The Scent of Green Papaya (Mùi du du xanh - L'odeur de la papaye verte) (1993,  Unrated)
178
Judy Berlin (1999,  Unrated)
179
Mystic River (2003,  R)
180
It's a Free World... (2007,  Unrated)
181
Cheung fo (The Mission) (1999,  Unrated)
182
Gadjo dilo (Crazy Stranger) (1998,  Unrated)
183
Lies (Gojitmal) (1999,  Unrated)
184
The Big Lebowski (1998,  R)
185
The Ninth Gate (1999,  R)
186
Exiles (Exils) (2004,  Unrated)
187
Ladyhawke (1985,  PG-13)
188
L'Enfant (The Child) (2006,  R)
189
Dikkenek (2006,  Unrated)
190
Farewell, Home Sweet Home (1999,  Unrated)
191
The Saint of Fort Washington (1993,  R)
192
THX 1138 (1971,  PG)
193
The Pledge (2001,  R)
194
The Fly (1958,  Unrated)
195
12 Angry Men (Twelve Angry Men) (1957,  Unrated)
196
The Motorcycle Diaries (Diarios de Motocicleta) (2004,  R)
197
Train de Vie (Train of Life) (1999,  R)
198
Chinatown (1974,  R)
199
American Graffiti (1973,  PG)
200
Dune (1984,  PG-13)
201
The Incredible Shrinking Man (1957,  Unrated)
202
The Birds (1963,  PG-13)
203
Deux Hommes dans la Ville (Two Against the Law) (Two Men in Town) (1973,  Unrated)
204
Hi, Mom! (1970,  R)
205
Little Miss Sunshine (2006,  R)
206
Special Friends (Les Amities particulieres) (1964,  Unrated)
207
Identity (2003,  R)
208
We Own the Night (2007,  R)
209
Kagemusha (Shadow Warrior) (The Double) (1980,  PG)
210
Dog Day Afternoon (1975,  R)
211
Z (1969,  PG)
212
El Laberinto del Fauno (Pan's Labyrinth) (2006,  R)
213
Dogma (1999,  R)
214
Suddenly, Last Summer (1959,  Unrated)
215
Intacto (2002,  R)
216
The Darjeeling Limited (2007,  R)
217
Milk (2008,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments