Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  fb728897045's Rating My Rating
1
Babel (2006,  R)
2
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
3
Lost In Translation (2003,  R)
Lost In Translation
The Best.
4
A Clockwork Orange (1971,  R)
5
A Knight's Tale (2001,  PG-13)
6
Ace Ventura - When Nature Calls (1995,  PG-13)
Ace Ventura - When Nature Calls
I simply love this movie...jim carrey?? the best comic ever!!
7
Blade (1998,  R)
8
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
9
Armageddon (1998,  PG-13)
10
Batman (1989,  PG-13)
11
Beetle Juice (Beetlejuice) (1988,  PG)
12
Big Fish (2003,  PG-13)
13
Blade II (Blade 2) (2002,  R)
14
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan (2006,  R)
15
Braveheart (1995,  R)
16
Breakfast at Tiffany's (1961,  Unrated)
17
Bridget Jones's Diary (2001,  R)
18
Bruce Almighty (2003,  PG-13)
19
Casino Royale (2006,  PG-13)
20
Catch Me If You Can (2002,  PG-13)
21
Charlie and the Chocolate Factory (2005,  PG)
22
Chocolat (2000,  PG-13)
23
Closer (2004,  R)
24
Collateral (2004,  R)
25
Constantine (2005,  R)
26
Dumb and Dumber (1994,  PG-13)
27
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
28
Fight Club (1999,  R)
29
Finding Nemo (2003,  G)
30
Forrest Gump (1994,  PG-13)
31
Girl, Interrupted (1999,  R)
32
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) (2000,  PG-13)
33
Harry Potter and the Chamber of Secrets (2002,  PG)
34
Harry Potter and the Goblet of Fire (2005,  PG-13)
35
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (2004,  PG)
36
Harry Potter and the Sorcerer's Stone (Harry Potter and the Philosopher's Stone) (2001,  PG)
37
Hook (1991,  PG)
38
I Am Legend (2007,  PG-13)
39
I, Robot (2004,  PG-13)
40
Ice Age (2002,  PG)
41
Indiana Jones and the Last Crusade (1989,  PG-13)
42
Indiana Jones and the Temple of Doom (1984,  PG)
43
Jaws (1975,  PG)
44
Jurassic Park (1993,  PG-13)
45
Kill Bill, Volume 2 (2004,  R)
46
Kingdom of Heaven (2005,  R)
47
Kung Fu Hustle (2005,  R)
48
Labyrinth (1986,  PG)
49
Legally Blonde (2001,  PG-13)
50
Liar Liar (1997,  PG-13)
51
Love Actually (2003,  R)
52
Memoirs of a Geisha (2005,  PG-13)
53
Men in Black (1997,  PG-13)
54
Men in Black II (2002,  PG-13)
55
Monsters, Inc. (2001,  G)
56
Monty Python and the Holy Grail (1975,  PG)
57
Moulin Rouge! (2001,  PG-13)
58
Mr. & Mrs. Smith (2005,  PG-13)
59
My Best Friend's Wedding (1997,  PG-13)
60
Nacho Libre (2006,  PG)
61
Notting Hill (1999,  PG-13)
62
Ocean's Eleven (2001,  PG-13)
63
Ocean's Twelve (2004,  PG-13)
64
El Laberinto del Fauno (Pan's Labyrinth) (2006,  R)
65
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
66
Pretty Woman (1990,  R)
67
Pulp Fiction (1994,  R)
68
Resident Evil (2002,  R)
69
Rocky (1976,  PG)
70
Rocky II (1979,  PG)
71
Rocky III (1982,  PG)
72
Saw (2004,  R)
73
Shrek (2001,  PG)
74
Shrek 2 (2004,  PG)
75
Spider-Man (2002,  PG-13)
76
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace (1999,  PG)
77
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones (2002,  PG)
78
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith (2005,  PG-13)
79
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
80
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
81
Team America - World Police (2004,  R)
82
The Da Vinci Code (2006,  PG-13)
83
The Crow (1994,  R)
84
The Incredibles (2004,  PG)
85
The Last Samurai (2003,  R)
86
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
87
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
88
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
89
The Matrix (1999,  R)
90
The Matrix Reloaded (2003,  R)
91
The Matrix Revolutions (2003,  R)
92
The Mummy (1999,  PG-13)
93
The Mummy Returns (2001,  PG-13)
94
The Patriot (2000,  R)
95
The Pianist (2002,  R)
96
The Shining (1980,  R)
97
Tim Burton's Corpse Bride (2005,  PG)
98
Titanic (1997,  PG-13)
99
Troy (2004,  R)
100
Underworld (2003,  R)
101
V for Vendetta (2006,  R)
102
Van Helsing (2004,  PG-13)
103
X-Men (2000,  PG-13)
104
You've Got Mail (1998,  PG)
105
Zoolander (2001,  PG-13)
106
Ghost Dog - The Way of the Samurai (2000,  R)
107
Ong-Bak (Ong Bak: Muay Thai Warrior) (2005,  R)
108
Lara Croft - Tomb Raider (2001,  PG-13)
109
Lara Croft Tomb Raider - The Cradle of Life (2003,  PG-13)
110
Alien (1979,  R)
111
Hero (2004,  PG-13)
112
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long) (2000,  PG-13)
113
House of Flying Daggers (Shi mian mai fu) (2004,  PG-13)
114
The Piano (1993,  R)
115
Once (2007,  R)
116
The Fifth Element (1997,  PG-13)
117
Léon (The Professional) (1994,  R)
118
Once Upon a Time in Mexico (2003,  R)
119
Desperado (1995,  R)
120
Four Rooms (1996,  R)
121
Frida (2002,  R)
122
Volver (2006,  R)
123
Bad Education (La Mala educación) (2004,  NC-17)
124
Y Tu Mama Tambien (2001,  R)
125
The Dark Knight (2008,  PG-13)
126
Natural Born Killers (1994,  NC-17)
127
Byôsoku 5 senchimêtoru (5 Centimeters per Second) (A Chain of Short Stories about Their Distance) (2007,  Unrated)
128
Lady Snowblood (Lady Snowblood: Blizzard from the Netherworld) (Shurayukihime) (2005,  R)
129
21 Grams (2003,  R)
130
Lola (2001,  Unrated)
131
Tais-Toi (2004,  Unrated)
132
Wasabi (2001,  R)
133
From Dusk Till Dawn (1996,  R)
134
The Seven Samurai (Shichinin no Samurai) (1954,  Unrated)
135
Dirty Dancing - Havana Nights (2004,  PG-13)
136
Little Buddha (1994,  PG)
137
Lolita (1962,  Unrated)
138
2001: A Space Odyssey (1968,  G)
139
Amores Perros (2001,  R)
140
Ikiru (Doomed) (Living) (To Live) (1956,  PG)
141
Death Proof (Grindhouse Presents) (2007,  R)
142
Scent of a Woman (1992,  R)
143
Like Water for Chocolate (Como agua para chocolate) (1992,  R)
144
El Orfanato (The Orphanage) (2007,  R)
145
In Bruges (2008,  R)
146
Yeopgijeogin geunyeo (My Sassy Girl) (2001,  Unrated)
147
Sex and the City (2008,  R)
148
Lady Snowblood - Love Song of Vengeance (Shura-yuki-hime: Urami Renga) (1974,  R)
149
Kama Sutra: A Tale of Love (1996,  R)
150
Chalte Chalte (2003,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments