Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  fb729349498's Rating My Rating
1
10 Things I Hate About You (1999,  PG-13)
2
13 Going on 30 (Suddenly 30) (2004,  PG-13)
3
50 First Dates (2004,  PG-13)
4
About a Boy (2002,  PG-13)
5
Bend It Like Beckham (2003,  PG-13)
6
Big Daddy (1999,  PG-13)
7
Bridget Jones's Diary (2001,  R)
8
Bring It On (2000,  PG-13)
9
Brokeback Mountain (2005,  R)
10
Clerks (1994,  R)
11
Clerks II (2006,  R)
12
Clueless (1995,  PG-13)
13
Click (2006,  PG-13)
14
Con Air (1997,  R)
15
Coyote Ugly (2000,  PG-13)
16
Dead Poets Society (1989,  PG)
17
E.T. - The Extra-Terrestrial (1982,  PG)
18
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
19
Dirty Dancing (1987,  PG-13)
20
Forrest Gump (1994,  PG-13)
21
Freedom Writers (2007,  PG-13)
22
Ghost (1990,  R)
23
Gone With the Wind (1939,  G)
24
Happy Gilmore (1996,  PG-13)
25
Harry Potter and the Goblet of Fire (2005,  PG-13)
26
Harry Potter and the Chamber of Secrets (2002,  PG)
27
Harry Potter and the Order of the Phoenix (2007,  PG-13)
Harry Potter and the Order of the Phoenix
Best HP film to date..but read the book - it leaves a lot out - but as a stand alone film - good film
28
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (2004,  PG)
29
Harry Potter and the Sorcerer's Stone (Harry Potter and the Philosopher's Stone) (2001,  PG)
30
Hitch (2005,  PG-13)
31
I Am Sam (2002,  PG-13)
32
I, Robot (2004,  PG-13)
33
Love Actually (2003,  R)
34
Notting Hill (1999,  PG-13)
35
School of Rock (2003,  PG-13)
36
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
37
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
38
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
39
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith (2005,  PG-13)
40
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones (2002,  PG)
41
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace (1999,  PG)
42
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe (2005,  PG)
43
The Devil Wears Prada (2006,  PG-13)
44
The Day After Tomorrow (2004,  PG-13)
45
The Fifth Element (1997,  PG-13)
46
The Hot Chick (2002,  PG-13)
47
The Lake House (2006,  PG)
48
The Lord of the Rings (1978,  PG)
49
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
50
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
51
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
52
The Matrix (1999,  R)
53
The Matrix Revolutions (2003,  R)
54
The Matrix Reloaded (2003,  R)
55
The Princess Diaries (2001,  G)
56
The Princess Diaries 2 - Royal Engagement (2004,  G)
57
The Pursuit of Happyness (2006,  PG-13)
58
The Sound of Music (1965,  G)
59
The Sixth Sense (1999,  PG-13)
60
The Sisterhood of the Traveling Pants (2005,  PG)
61
The Wedding Singer (1997,  PG-13)
62
There's Something About Mary (1998,  R)
63
Wayne's World (1992,  PG-13)
64
What's Eating Gilbert Grape (1993,  PG-13)
65
Romeo + Juliet (1996,  PG-13)
66
You've Got Mail (1998,  PG)
67
Imagine Me & You (2006,  R)
Imagine Me & You
Best film of all time! No doubt about it!
68
Bound (1996,  R)
69
Nina's Heavenly Delights (2007,  PG-13)
70
Loving Annabelle (2006,  Unrated)
71
Saving Face (2005,  R)
Saving Face
Beautiful film. Top actors. Believable script. In a word - mustsee (that's 2 but who cares?)
72
All Over Me (1997,  R)
73
Show Me Love (Fucking Amal) (1999,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments