My Favorite Movies
| fb729958276's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
GoodFellas (1990, R) |
|
| 2 |
Jaws (1975, PG) |
|
| 3 |
One Flew over the Cuckoo's Nest (1975, R) |
|
| 4 |
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003, PG-13) |
|
| 5 |
Pretty in Pink (1986, PG-13) |
|
| 6 |
Pulp Fiction (1994, R) |
|
| 7 |
Scarface (1983, R) |
|
| 8 |
Shaun of the Dead (2004, R) |
|
| 9 |
Taxi Driver (1976, R) |
|
| 10 |
Terminator 2: Judgment Day (1991, R) |
|
| 11 |
The Breakfast Club (1985, R) |
|
| 12 |
The Exorcist (1973, R) |
|
| 13 |
The Godfather (1972, R) |
|
| 14 |
The Godfather, Part II (1974, R) |
|
| 15 |
The Godfather, Part III (1990, R) |
|
| 16 |
The Matrix (1999, R) |
|
| 17 |
The Shining (1980, R) |
|
| 18 |
The Silence of the Lambs (1991, R) |
|
| 19 |
The Truman Show (1998, PG) |
|
| 20 |
Trainspotting (1996, R) |
|
| 21 |
True Romance (1993, R) |
|
| 22 |
Vanilla Sky (2001, R) |
|
| 23 |
Walk the Line (2005, PG-13) |























