My Favorite Movies


  fb731870143's Rating My Rating
1
All the Right Moves (1983,  R)
All the Right Moves
one of my favorite movies of all time
2
Cocktail (1988,  R)
Cocktail
GREAT MOVIE........one of my favs
3
License to Wed (2007,  PG-13)
License to Wed
excellent.....I saw this yesterday and laughed my ass off.
4
Shooter (2007,  R)
Shooter
great
5
Transformers (2007,  PG-13)
Transformers
This movie was sooooo good. The action scences were fantastic as were all of the special effects. The acting was superb.....especially Josh Duhamel, Megan Fox and Shia LaBeouf. This movie needs a sequal and I and the rest of the world know 1 is comin......lets just hope its as good as this movie.
6
Viva Las Vegas (Love in Las Vegas) (1964,  Unrated)
Viva Las Vegas (Love in Las Vegas)
one of my favs
7
Lone Star State of Mind (2002,  PG-13)
Lone Star State of Mind
Great Movie
8
Rocky (1976,  PG)
9
Taxi Driver (1976,  R)
Taxi Driver
GOOD MOVIE
10
The Aviator (2004,  PG-13)
11
Gunfight at the O.K. Corral (1957,  Unrated)
Gunfight at the O.K. Corral
soooooooooooooo goood
12
Spaceballs (1987,  PG)
13
The Birds (1963,  PG-13)
14
A Nightmare on Elm Street 4 - The Dream Master (1988,  R)
15
A Nightmare on Elm Street 5 - The Dream Child (1989,  R)
16
A Nightmare on Elm Street 3 - Dream Warriors (1987,  R)
17
A Nightmare on Elm Street 2 - Freddy's Revenge (1985,  R)
18
American Pie 5: The Naked Mile (2006,  R)
19
American Pie Presents - Band Camp (2005,  R)
20
American Pie 2 (2001,  R)
American Pie 2
GREAT MOVIE
21
American Pie (1999,  R)
22
Anger Management (2003,  PG-13)
23
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy (2004,  PG-13)
24
Catch Me If You Can (2002,  PG-13)
25
Scream 3 (2000,  R)
Scream 3
ok
26
Scream 2 (1997,  R)
27
Scream (1996,  R)
28
Sin City (2005,  R)
29
The Prestige (2006,  PG-13)
30
Big Fish (2003,  PG-13)
31
1408 (2007,  PG-13)
1408
sick
32
The Hitman (1991,  R)
33
Rescue Dawn (2007,  PG-13)
Rescue Dawn
My friends and I WENT 2 see this on thursday cuz his dad told us about an early screening. This movie is so good..........expect 2 see it on the Oscar ballot.
34
All I Want (Try Seventeen) (2003,  R)
All I Want (Try Seventeen)
great.....elijah wood's best movie (other than Lord of the Rings)
35
In The Red (Red Lined) (,  R)
In The Red (Red Lined)
classic.....1 of my favs
36
Call Me - The Rise and Fall of Heidi Fleiss (2004,  Unrated)
37
Twelve O'Clock High (1949,  Unrated)
Twelve O'Clock High
soooooooooooo good
38
Illegally Yours (1988,  PG)
39
Kill Me Again (1989,  R)
40
Degrassi High: School's Out (1991,  Unrated)
41
Italian for Beginners (,  R)
42
Vital (2005,  R)
43
Uncovered: The Whole Truth About the War In Iraq (2004,  R)
44
The Derby Stallion (2005,  Unrated)
45
Only You (1992,  PG-13)
Only You
one of my favs
46
Road Warriors: The Life and Death of Wrestling's Most Dominant Tag Team (1986,  Unrated)
47
Mickey (2004,  PG)
48
Knocked Up (2007,  R)
49
Lake Placid (1999,  R)
50
Frequency (2000,  PG-13)
51
Dead & Deader (2006,  Unrated)
52
Gaam yuk fung wan (Prison on Fire) (1987,  R)
53
Go West (1940,  R)
54
Live Free or Die Hard (2007,  PG-13)
Live Free or Die Hard
This movie is sooooo good. If they make another they have 2 put Justin Long in it.......him and bruce make a great team........this ranks up there with the original movie.
55
Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer (2007,  PG)
Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer
This movie ruled!!!!!!
56
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007,  PG-13)
57
The Triangle (2001,  Unrated)
58
Kickin' It Old Skool (2007,  PG-13)
Kickin' It Old Skool
mad funny
59
Full-Court Miracle (2003,  Unrated)
60
Rogue Trader (1999,  R)
61
Follow That Dream (1962,  Unrated)
Follow That Dream
sooooooooooooooo good
62
Gwai wik (Re-cycle) (2008,  R)
63
Meatballs 4 (Happy Campers) (Summer Vacation) (1992,  R)
64
Toothless (1997,  Unrated)
Toothless
mad funny..........one of the few movies my dad and I agree on.
65
Circus (2000,  R)
66
The In-Laws (1979,  PG)
67
A Soldier's Story (1984,  PG)
68
Sherlock Holmes in Pearl of Death (1944,  Unrated)
69
Logan's War (1998,  Unrated)
Logan's War
classic norris
70
Motor Home Massacre (2005,  R)
71
Riding Giants (2004,  PG-13)
Riding Giants
sooooooooooooo good
72
The Cutter (2005,  R)
The Cutter
classic
73
Nevada Smith (1966,  PG-13)
Nevada Smith
classic
74
Uss Poseidon:Phantom Below (2005,  PG-13)
Uss Poseidon:Phantom Below
classic
75
Hombre (1967,  Unrated)
76
Grand Prix (1966,  Unrated)
77
Back in Action (1994,  R)
Back in Action
sooooooooo good
78
Puppet Master: The Legacy (2003,  Unrated)
Puppet Master: The Legacy
soooooooooooooo good
79
Final Destination (2000,  R)
Final Destination
sooooooooooooooooo good
80
Brice de Nice (2005,  Unrated)
81
Direct Action (2005,  R)
82
Race the Sun (1996,  PG)
Race the Sun
sooooooo good
83
Freedom Writers (2007,  PG-13)
84
Captivity (2007,  R)
Captivity
sooooooooooo good
85
Harry Potter and the Order of the Phoenix (2007,  PG-13)
Harry Potter and the Order of the Phoenix
The best HARRY POTTER mOVIE YET!!! Hermione is a hottie
86
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (2004,  PG)
87
Gangster (2006,  Unrated)
88
Murder 101 (1991,  PG-13)
89
Two-Minute Warning (1976,  R)
90
The Wings of Eagles (1957,  Unrated)
91
Eat My Dust (1976,  PG)
92
Mr. Boogedy (1986,  Unrated)
Mr. Boogedy
loves this flick
93
High School Musical (2006,  Unrated)
High School Musical
great
94
Lost in Yonkers (1993,  PG)
Lost in Yonkers
sooooooooooooo good
95
Everytime We Say Goodbye (1986,  PG-13)
Everytime We Say Goodbye
one of tom hanks's best flicks
96
Loose Cannons (1990,  R)
Loose Cannons
great
97
The Young Lions (1958,  G)
98
Opportunity Knocks (1990,  PG-13)
Opportunity Knocks
mad funny
99
Twilight (1998,  R)
100
100 Rifles (1969,  R)
101
President's Man (2000,  Unrated)
102
The Killers (1946,  Unrated)
103
James Dean - Forever Young (2005,  PG)
James Dean - Forever Young
my idol
104
Rebel Without a Cause (1955,  PG-13)
105
Whipped (1999,  R)
Whipped
mad funny
106
The Lost Battalion (2001,  Unrated)
107
Speedway Junky (2002,  R)
108
Love Laughs at Andy Hardy (1946,  Unrated)
109
Valdez Is Coming (1971,  PG-13)
110
Puppet Master II (Puppet Master 2: His Unholy Creations) (1990,  R)
Puppet Master II (Puppet Master 2: His Unholy Creations)
Torch was sick.........but I still like the creepy puppet with da tophat the best.
111
Fascination (2005,  R)
112
Lucky 7 (2003,  PG-13)
113
Piñata: Survival Island (Demon Island) (2001,  R)
Piñata: Survival Island (Demon Island)
pinata kills a man by hanging him from a tree and beating him with a stick.....priceless.....all Nader
114
The Chase (1994,  PG-13)
115
The Blues Brothers (1980,  R)
116
Silent Rage (1982,  R)
117
Blues Brothers 2000 (1997,  PG-13)
Blues Brothers 2000
funny
118
Problem Child 3: Junior in Love (1995,  Unrated)
Problem Child 3: Junior in Love
soooooooooooooooo funny!!!!!
119
Problem Child 2 (1991,  PG-13)
120
Problem Child (1990,  PG)
Problem Child
I AM JUNIOR...LOL
121
Home Alone (1990,  PG)
122
Home Alone 3 (1997,  PG)
Home Alone 3
the best out of the series
123
Death Row (Haunted Prison) (2006,  Unrated)
124
Bad Medicine (1985,  PG-13)
125
The Fog (2005,  PG-13)
126
Deliverance (1972,  R)
Deliverance
the reason I'm scared of hillbillies
127
A Streetcar Named Desire (1951,  PG)
A Streetcar Named Desire
classic
128
Million Dollar Baby (2004,  PG-13)
129
Blazing Saddles (1974,  R)
Blazing Saddles
INSTANT CLASSIC
130
The Wrong Guys (1988,  PG)
131
Jailhouse Rock (1957,  Unrated)
Jailhouse Rock
soooooo good
132
Turn Left (2005,  Unrated)
Turn Left
excellent
133
Wishcraft (2002,  R)
134
Crisis - Behind a Presidential Commitment (1963,  Unrated)
135
Alex Rider: Operation Stormbreaker (,  PG)
136
RPM (2000,  Unrated)
137
I Now Pronounce You Chuck and Larry (2007,  PG-13)
I Now Pronounce You Chuck and Larry
mad funny!!!!!!
138
The Blue Max (1966,  Unrated)
139
The Last Valley (1971,  PG)
140
A Good Night to Die (2003,  R)
A Good Night to Die
sooooooo good
141
Gentle Ben 2: Danger on the Mountain (2003,  Unrated)
Gentle Ben 2: Danger on the Mountain
sooooo good
142
Greg Behrendt Is Uncool (2005,  Unrated)
Greg Behrendt Is Uncool
soooo funny
143
Shattered Glass (2003,  PG-13)
144
8 Mile (2002,  R)
145
National Lampoon's Animal House (1978,  R)
146
Old School (2003,  R)
Old School
funny as hell
147
The 40 Year Old Virgin (2005,  R)
148
Gentle Ben (2002,  Unrated)
Gentle Ben
great!!!!!!!! one of my favorite animal flicks of all time. It ranks up there with Free Willy
149
Coldblooded (The Reluctant Hitman) (1995,  R)
Coldblooded (The Reluctant Hitman)
soooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo good........one of my favorite movies of all time
150
My Date with Drew (2004,  PG)
My Date with Drew
soooo good
151
Eminem AKA (,  Unrated)
152
Desert Saints (2002,  R)
Desert Saints
great....one of my favs
153
Texas (1941,  Unrated)
154
Destination Anywhere (1997,  Unrated)
155
Now You See Him, Now You Don't (1972,  G)
Now You See Him, Now You Don't
mad good
156
North Sea Hijack (ffolkes) (Assault Force) (1980,  PG)
157
Damn Yankees (1958,  Unrated)
158
The Smallest Show on Earth (1957,  Unrated)
159
Seeing Other People (2004,  R)
Seeing Other People
sooooo good
160
Lo Squartatore di New York (The New York Ripper) (1982,  Unrated)
Lo Squartatore di New York (The New York Ripper)
greattttt
161
Dark Harbor (1999,  R)
162
Anything Goes (1956,  Unrated)
163
CKY 4 Latest & Greatest (2002,  Unrated)
164
Living It Up - La Gran Vida (2001,  R)
165
SubUrbia (1997,  R)
SubUrbia
great
166
Minotaur (2006,  R)
167
Parasite (1982,  R)
168
Last Stand at Saber River (1997,  Unrated)
169
Bang The Drum Slowly (1973,  PG)
170
Come Blow Your Horn (1963,  Unrated)
171
Real Ghost Stories (,  Unrated)
172
The Big Empty (2003,  R)
173
The Miracle Worker (2000,  Unrated)
174
American Yakuza (1995,  R)
175
Red Dust (1932,  Unrated)
176
Andy Hardy Meets Debutante (1940,  Unrated)
177
The Quiet Family (1998,  Unrated)
The Quiet Family
great
178
Book of Love (2004,  R)
Book of Love
great
179
Elizabeth I (,  Unrated)
Elizabeth I
great
180
La Sirene Rouge (2002,  R)
La Sirene Rouge
great
181
Bachelor Party Vegas (Vegas Baby) (2006,  R)
Bachelor Party Vegas (Vegas Baby)
great
182
Ron White: You Can't Fix Stupid (2006,  PG-13)
Ron White: You Can't Fix Stupid
mad funny
183
The Mean Season (1985,  R)
184
Kill Me Later (2001,  R)
Kill Me Later
great
185
Beyond the Poseidon Adventure (1979,  PG)
186
Nico and Dani (Krámpack) (2000,  R)
187
Little Boy Blue (1998,  R)
Little Boy Blue
great
188
Linkin Park: Frat Party at the Pankake Festival (,  Unrated)
Linkin Park: Frat Party at the Pankake Festival
great
189
Going Overboard (1994,  R)
Going Overboard
one of my favs
190
Cry Baby (1990,  PG-13)
Cry Baby
FUNNY AND ENTERTAINING
191
Hero And The Terror (1988,  R)
192
Targets (1968,  R)
193
Two Rode Together (1961,  G)
194
The President's Man 2: A Line in the Sand (2002,  Unrated)
195
Of Human Bondage (1934,  Unrated)
196
The War Zone (1999,  R)
197
Eddie's Million Dollar Cook-Off (2003,  Unrated)
Eddie's Million Dollar Cook-Off
mad good
198
Code Name: Wolverine (1996,  R)
199
How I Got Into College (1989,  PG-13)
How I Got Into College
mad good
200
The Death of the Incredible Hulk (1990,  Unrated)
The Death of the Incredible Hulk
soooo good
201
Spider-Man 3 (2007,  PG-13)
202
Two Much (1996,  PG-13)
203
The Flesh and The Fiends (1961,  Unrated)
The Flesh and The Fiends
great
204
The Marx Brothers at the Circus (1939,  Unrated)
205
Mystery Date (1991,  PG-13)
Mystery Date
great
206
Risky Business (1983,  R)
Risky Business
MY FAVORITE MOVIE OF ALL TIME
207
Brotherhood of Justice (1986,  Unrated)
208
Buried Alive (1990,  PG-13)
209
Corvette Summer (1978,  PG)
210
The Bellboy (1960,  Unrated)
The Bellboy
mad funny
211
Tex (1982,  PG)
212
The Ugly American (1963,  Unrated)
213
Motocrossed (2001,  Unrated)
214
The Leading Man (1998,  R)
215
The Clearing (2004,  R)
216
Marooned (1969,  G)
Marooned
great
217
The Devil at 4 O'clock (1961,  Unrated)
The Devil at 4 O'clock
great
218
The Escapist (2001,  R)
219
Liberty Heights (1999,  R)
Liberty Heights
great
220
The Wild Life (1984,  R)
The Wild Life
great
221
Kansas Pacific (1953,  Unrated)
Kansas Pacific
great
222
Teacher's Pet (2004,  PG)
Teacher's Pet
very amusing
223
Winchester '73 (1950,  Unrated)
Winchester '73
great
224
Joshua (2002,  G)
225
Waking Up in Reno (2002,  R)
226
The Big Trail (1930,  Unrated)
The Big Trail
great
227
Price of Glory (2000,  PG-13)
228
Intersection (1994,  R)
229
Road to Zanzibar (1941,  Unrated)
Road to Zanzibar
funny as hell
230
The Source (1999,  Unrated)
The Source
great
231
Slingshot (2005,  R)
Slingshot
great
232
The Fountainhead (1949,  Unrated)
The Fountainhead
great
233
13 Moons (2002,  R)
13 Moons
great
234
For Whom the Bell Tolls (1943,  Unrated)
For Whom the Bell Tolls
great
235
Johnny Kapahala: Back on Board (2007,  Unrated)
Johnny Kapahala: Back on Board
not bad
236
Affliction (1997,  R)
237
Braddock: Missing in Action III (1988,  R)
238
Tarantula (1955,  Unrated)
239
Il conformista (The Conformist) (1970,  R)
Il conformista (The Conformist)
great
240
The Winter People (1989,  PG-13)
The Winter People
great
241
Watchers (1988,  R)
Watchers
great
242
The Car (1977,  PG)
The Car
great
243
Doing Time on Maple Drive (1992,  Unrated)
Doing Time on Maple Drive
not tooo bad
244
Layer Cake (2005,  R)
Layer Cake
great
245
Pulp Fiction (1994,  R)
246
The Contract (2006,  R)
The Contract
great
247
The Bourne Identity (2002,  PG-13)
248
The Bourne Supremacy (2004,  PG-13)
249
Step Into Liquid (2003,  PG)
Step Into Liquid
soooo good
250
Queimada (Burn!) (The Mercenary) (1969,  PG-13)
Queimada (Burn!) (The Mercenary)
great
251
McQ (1974,  PG)
McQ
great
252
Yau doh lung fu bong (Throw Down) (2004,  Unrated)
253
Go (1999,  R)
Go
good
254
Step Up (2006,  PG-13)
255
Honey (2003,  PG-13)
256
Save the Last Dance 2 (2006,  PG-13)
257
John Tucker Must Die (2006,  PG-13)
258
Mean Girls (2004,  PG-13)
259
High School U.S.A. (1983,  Unrated)
High School U.S.A.
great
260
Ellen DeGeneres: Here and Now (2003,  PG)
Ellen DeGeneres: Here and Now
mad funny
261
The Patsy (1964,  Unrated)
The Patsy
mad funny
262
Bride of Boogedy (1987,  Unrated)
263
The Corpse Vanishes (1942,  Unrated)
The Corpse Vanishes
great
264
The Velocity of Gary (1999,  R)
The Velocity of Gary
excellent
265
Antibody (2002,  R)
Antibody
great
266
Dead Silence (1998,  R)
Dead Silence
great
267
The One That Got Away (1957,  R)
The One That Got Away
great
268
Uncle Sam (1997,  R)
Uncle Sam
so bad it is good
269
Chairman of the Board (1997,  PG-13)
Chairman of the Board
funny
270
Southern Belles (2009,  Unrated)
Southern Belles
great acting.......anna faris is really talented
271
My Super Ex-Girlfriend (2006,  PG-13)
My Super Ex-Girlfriend
mad funny.......especially when she throws da shark.......the fight scene was good 2
272
Proof (1991,  R)
Proof
great
273
Rocco e i suoi fratelli (Rocco and His Brothers) (1960,  Unrated)
Rocco e i suoi fratelli (Rocco and His Brothers)
great
274
More Dead Than Alive (1968,  PG)
More Dead Than Alive
great
275
Blackballed: The Bobby Dukes Story (2004,  Unrated)
Blackballed: The Bobby Dukes Story
great
276
Nuremberg (2000,  Unrated)
Nuremberg
great
277
Green Mansions (1959,  Unrated)
Green Mansions
great
278
Ralphie May: Just Correct (2004,  Unrated)
Ralphie May: Just Correct
mad funny
279
We're No Angels (1955,  Unrated)
We're No Angels
great
280
The Endurance (2000,  G)
The Endurance
great
281
Absolon (2003,  R)
Absolon
great
282
84 Charing Cross Road (1987,  PG)
84 Charing Cross Road
great
283
The Package (1989,  R)
The Package
great
284
It Came from Beneath the Sea (1955,  Unrated)
It Came from Beneath the Sea
great
285
O (2001,  R)
O
amazing
286
P. Diddy Presents the Bad Boys of Comedy (2005,  R)
P. Diddy Presents the Bad Boys of Comedy
mad good
287
Brutal Truth (1999,  R)
Brutal Truth
great
288
Until Death (2007,  R)
Until Death
great
289
Under Capricorn (1949,  Unrated)
Under Capricorn
great
290
Click (2006,  PG-13)
291
Return to Horror High (1987,  R)
Return to Horror High
great
292
Coming Home (1978,  R)
Coming Home
great
293
The Stranger Wore a Gun (1953,  Unrated)
The Stranger Wore a Gun
great
294
Ostrov Sokrovishch (Treasure Island) (1971,  Unrated)
Ostrov Sokrovishch (Treasure Island)
great
295
Death by Misadventure (1993,  Unrated)
Death by Misadventure
great
296
95 Miles to Go (2004,  R)
95 Miles to Go
great
297
Dutch Girls (1985,  R)
Dutch Girls
great
298
Dark Corners (2006,  Unrated)
Dark Corners
great
299
Babes in Toyland (1934) (,  Unrated)
300
Tuff Turf (1985,  R)
Tuff Turf
great
301
Designing Woman (1957,  Unrated)
Designing Woman
mad good
302
Telling Lies In America (1997,  PG-13)
Telling Lies In America
great
303
Topaz (1969,  PG)
Topaz
classic
304
Elvis (2005,  Unrated)
Elvis
great!!!!!!!!!
305
The Year of the Yao (2005,  PG)
The Year of the Yao
great
306
Million Dollar Duck (1971,  G)
Million Dollar Duck
mad good
307
Redneck Comedy Roundup (2005,  Unrated)
Redneck Comedy Roundup
funny as hell
308
Irma La Douce (1963,  Unrated)
Irma La Douce
great
309
Dirty Mary Crazy Larry (1974,  PG)
Dirty Mary Crazy Larry
great
310
Doctor Zhivago (2002,  Unrated)
Doctor Zhivago
great
311
Who is Cletis Tout? (2002,  R)
Who is Cletis Tout?
great
312
Masquerade (1988,  R)
Masquerade
great
313
Trapped: Buried Alive (2002,  Unrated)
Trapped: Buried Alive
great
314
The Front Page (1974,  PG)
The Front Page
great
315
It's the Rage (2000,  R)
It's the Rage
great
316
Bells Are Ringing (1960,  Unrated)
Bells Are Ringing
great
317
A Kid in Aladdin's Palace (1998,  PG)
A Kid in Aladdin's Palace
great....but not as good as a kid in king arthur's court
318
A Kid in King Arthur's Court (1995,  PG)
A Kid in King Arthur's Court
funny
319
The Rookie (1990,  R)
320
Rookie of the Year (1993,  PG)
Rookie of the Year
PITCHER HAS A BIG BUTT...LOL
321
American Wedding (2003,  R)
322
Category 7: The End of the World (2005,  Unrated)
Category 7: The End of the World
great
323
Guadalcanal Diary (1943,  Unrated)
Guadalcanal Diary
great
324
They Made Me a Criminal (1939,  Unrated)
They Made Me a Criminal
great
325
Elvis: That's the Way It Is (1970,  PG)
Elvis: That's the Way It Is
great
326
Netforce (1999,  R)
Netforce
great
327
The Sicilian (1987,  R)
328
Twenty Bucks (1993,  R)
Twenty Bucks
great
329
Best of the Best 3: No Turning Back (1995,  R)
Best of the Best 3: No Turning Back
great
330
Trixie (1999,  R)
Trixie
great
331
Hustler White (1996,  Unrated)
Hustler White
great
332
The Hound of the Baskervilles (1939,  Unrated)
The Hound of the Baskervilles
great
333
Driftwood (2006,  R)
Driftwood
great
334
Morituri (1965,  Unrated)
Morituri
great.....classic
335
Comedy Central Roast of Pamela Anderson (2005,  Unrated)
Comedy Central Roast of Pamela Anderson
funny as hell
336
Violent Men (1955,  Unrated)
Violent Men
great
337
The Island of Dr. Moreau (1977,  PG)
The Island of Dr. Moreau
great
338
Hugo Pool (1997,  R)
Hugo Pool
great
339
The Whistle Blower (1987,  PG)
The Whistle Blower
great
340
Sink the Bismarck! (1960,  Unrated)
Sink the Bismarck!
great
341
I Was a Teenage Zombie (1987,  Unrated)
I Was a Teenage Zombie
great
342
Under Fire (1983,  R)
Under Fire
great
343
The Lost Voyage (2002,  R)
The Lost Voyage
great
344
The Scorned (2006,  Unrated)
The Scorned
great
345
The Ghoul (1933,  Unrated)
The Ghoul
great
346
It's the Pied Piper, Charlie Brown (2000,  Unrated)
It's the Pied Piper, Charlie Brown
great
347
4 for Texas (1963,  Unrated)
4 for Texas
great
348
Goin' South (1978,  PG)
Goin' South
great
349
Seven Faces of Dr. Lao (1964,  Unrated)
350
Thunder Road (1958,  PG)
Thunder Road
great
351
Live from Baghdad (2002,  Unrated)
Live from Baghdad
great
352
Bravo Two Zero (1999,  R)
Bravo Two Zero
great
353
Operation Pacific (1951,  Unrated)
Operation Pacific
great
354
Control (2004,  R)
Control
great
355
The Carpetbaggers (1964,  PG)
The Carpetbaggers
great
356
Live a Little, Love a Little (1968,  PG)
Live a Little, Love a Little
great
357
Undefeated (2003,  Unrated)
Undefeated
great
358
City Heat (1984,  PG)
City Heat
great.....clint eastwood is da man
359
The Bourne Ultimatum (2007,  PG-13)
The Bourne Ultimatum
great......the best of the three
360
Hot Rod (2007,  PG-13)
Hot Rod
I laughed my ass off
361
Floundering (1994,  R)
Floundering
great
362
The Prophecy (1995,  R)
The Prophecy
great
363
The Prophecy II: Ashtown (1997,  R)
The Prophecy II: Ashtown
great
364
Sibling Rivalry (1990,  PG-13)
Sibling Rivalry
mad funny
365
Firestarter 2: Rekindled (2002,  PG)
Firestarter 2: Rekindled
great
366
Forest Warrior (1996,  PG)
Forest Warrior
great
367
P.S. (2004,  R)
P.S.
great
368
James Dean: Live Fast, Die Young (1997,  PG-13)
James Dean: Live Fast, Die Young
great
369
Eddie Izzard - Circle (2000,  Unrated)
Eddie Izzard - Circle
great
370
Purgatory (1999,  Unrated)
Purgatory
great
371
Bad Influence (1990,  R)
Bad Influence
great
372
Rosencrantz & Guildenstern Are Dead (1991,  PG)
Rosencrantz & Guildenstern Are Dead
great
373
Rain Man (1988,  R)
Rain Man
One of the best movies i have ever seen. It is cinema perfection.
374
Billy Bathgate (1991,  R)
Billy Bathgate
great
375
Deadly Skies (Force of Impact)(Ultimate Limit) (2007,  Unrated)
Deadly Skies (Force of Impact)(Ultimate Limit)
great
376
Dude, Where's My Car? (2000,  PG-13)
Dude, Where's My Car?
great
377
Waiting (2005,  R)
Waiting
mad funny
378
National Lampoon's Van Wilder (Party Liaison) (2002,  R)
National Lampoon's Van Wilder (Party Liaison)
great
379
Harold & Kumar Go to White Castle (2004,  R)
Harold & Kumar Go to White Castle
great
380
Bill & Ted's Excellent Adventure (1989,  PG)
Bill & Ted's Excellent Adventure
One of the funniest movies of ALL TIME!!!!!!!!
381
Crush (2002,  R)
Crush
great
382
Brothers (Brødre) (2004,  R)
Brothers (Brødre)
great
383
The Girl Next Door (2004,  R)
384
The Boys Next Door (1986,  R)
385
Jacknife (1989,  NC-17)
Jacknife
great
386
Stardust (2007,  PG-13)
Stardust
i thought i was goin 2 hate it but it was really good. DeNiro and Michelle Pheiffer were fantastic!!!! As was Claire Danes. Sienna Miller needed a bigger role though.
387
Harum Scarum (Harem Holiday) (1965,  Unrated)
Harum Scarum (Harem Holiday)
great
388
The Eighteenth Angel (1998,  R)
The Eighteenth Angel
great
389
Intermedio (Dead and Dying) (The In Between) (2004,  R)
Intermedio (Dead and Dying) (The In Between)
great
390
Dangerous Liaisons (1988,  R)
Dangerous Liaisons
great
391
G.I. Blues (1960,  PG)
G.I. Blues
great....up there with Blue Hawaii
392
Superbad (2007,  R)
Superbad
mad funny
393
High School Musical 2 (2007,  G)
High School Musical 2
It was good but not as good as the first 1. What Time is It, You Are the music in Me, and the last song were fantastic........but the one on the baseball field was not needed........it makes u apreciate baseball players using steroids.
394
War (Rogue Assassin) (2007,  R)
War (Rogue Assassin)
This movie rocks!!!!
395
Mr. Bean's Holiday (2007,  G)
Mr. Bean's Holiday
this movie is awesome!!!!!!!!
396
Suicide Kings (1998,  R)
Suicide Kings
This movie is great!!!!
397
Halloween (2007,  R)
Halloween
This is a great movie....but I like da original better.
398
Evil Eyes (2004,  R)
Evil Eyes
This movie is really good.......too bad it was on at 2 in the morning.
399
3:10 to Yuma (2007,  R)
3:10 to Yuma
This movie is really good........10 times better than the original.......Bale is goin 2 win an Oscar 4 sure.
400
Rock 'n' Roll High School (1979,  PG)
Rock 'n' Roll High School
this is sooooooooo funny.....if u don't like your principal's ruleso r the principal itself just get the Ramones..........lol
401
Shoot 'Em Up (2007,  R)
Shoot 'Em Up
This movie is really good........i saw it today and da action is soooooooo good.
402
National Lampoon's Pucked (2006,  R)
National Lampoon's Pucked
This movie is mad funny!!!!!
403
2001 Maniacs (2005,  R)
2001 Maniacs
This movie was so absurd and gorey. As in every horror movie, the horror was good but the one-liners were even better. I never knew that Englund was Freddy Krugger before this movie......when I first saw him in it I was like OMG ITS FREDDY KRUGGER
404
Idiocracy (2006,  R)
Idiocracy
MAD FUNNY!!!!
405
National Treasure (2004,  PG)
National Treasure
one of my favorite movies of all time!!!
406
National Treasure: Book of Secrets (2007,  PG)
National Treasure: Book of Secrets
I loved this movie......it was better than the first one and i can't wait for da third one.......whic hwas clearly set up at the end of da movie.........i am still trying to figure out what was on page 47.
407
Hairspray (2007,  PG)
Hairspray
really good......perfectly cast.......john travolta is mad funny in da movie.
408
The Simpsons Movie (2007,  PG-13)
The Simpsons Movie
mad funny
409
Ratatouille (2007,  G)
Ratatouille
This movie is sooooooooo funny.......this is better than Finding Nemo and Shrek combined!!!!!!
410
Shrek the Third (Shrek 3) (2007,  PG)
411
Planet Terror (Grindhouse Presents: Robert Rodriguez's Planet Terror) (2007,  R)
Planet Terror (Grindhouse Presents: Robert Rodriguez's Planet Terror)
I loved it........it was so good.
412
Mafia! (1998,  PG-13)
Mafia!
mad funny........i love the scene at the weddig
413
The Bank Job (2008,  R)
The Bank Job
THIS MOVIE ROCKED!
414
Dead Silence (2007,  R)
415
The Godfather (1972,  R)
416
GoodFellas (1990,  R)
417
Meet the Parents (2000,  PG-13)
418
Wedding Crashers (2005,  R)
419
Epic Movie (2007,  PG-13)
420
Final Destination 3 (2006,  R)
421
The Sixth Sense (1999,  PG-13)
422
Young Frankenstein (1974,  PG)
423
The Departed (2006,  R)
424
300 (2007,  R)
425
Resident Evil (2002,  R)
426
Final Destination 2 (2003,  R)
Final Destination 2
soooooooooo good
427
Silent Hill (2006,  R)
428
Ocean's Thirteen (2007,  PG-13)
Ocean's Thirteen
This is a great movie....but not as good as the first. Al Pacino should be a characcter in the next Ocean's Movie....he was excellent.
429
Ocean's Eleven (2001,  PG-13)
Ocean's Eleven
The best of the Three
430
Ocean's Twelve (2004,  PG-13)