My Favorite Movies


  fb732300054's Rating My Rating
1
A Clockwork Orange (1971,  R)
2
Tank Girl (1995,  R)
3
Hedwig and the Angry Inch (2001,  R)
4
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
5
The Usual Suspects (1995,  R)
6
Fight Club (1999,  R)
7
200 Cigarettes (1999,  R)
8
Party Monster (2003,  R)
9
Blow (2001,  R)
10
The Rocky Horror Picture Show (1975,  R)
11
Donnie Darko (2001,  R)
12
Requiem for a Dream (2000,  R)
13
Bubble Boy (2001,  PG-13)
14
American Beauty (1999,  R)
15
Empire Records (1995,  PG-13)
16
Serendipity (2001,  PG-13)
17
Pretty Woman (1990,  R)
18
Pulp Fiction (1994,  R)
19
Love Me If You Dare (Jeux d'enfants) (2004,  R)
20
Stay (2005,  R)
21
Coffee and Cigarettes (2004,  R)
22
Clubland (1999,  R)
23
The Fifth Element (1997,  PG-13)
24
Gummo (1997,  R)
25
A Lot Like Love (2005,  PG-13)
26
Cruel Intentions (1999,  R)
27
Danny Deckchair (2003,  PG-13)
28
Entre les Murs (The Class) (2008,  PG-13)
29
Fahrenheit 451 (1966,  PG)
30
Gypsy (1962,  Unrated)
31
Young Gods (Hymypoika) (2003,  Unrated)
32
Jawbreaker (1999,  R)
33
Loser (2000,  PG-13)
34
Lost and Delirious (2001,  R)
35
Reefer Madness (Tell Your Children)(Doped Youth)(The Burning Question) (1936,  PG)
36
Notes From Underground (1998,  Unrated)
37
Saved! (2004,  PG-13)
38
Rushmore (1998,  R)
39
Shortbus (2006,  Unrated)
40
Singles (1992,  PG-13)
41
Sugar Town (1999,  R)
42
Very Bad Things (1998,  R)
43
We All Fall Down (2000,  Unrated)
44
Waitress (2007,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments