My Favorite Movies


  fb733908747's Rating My Rating
1
Hellzapoppin (1941,  Unrated)
2
Rashômon (Rashomon) (In the Woods) (1951,  Unrated)
3
12 Angry Men (Twelve Angry Men) (1957,  Unrated)
4
The Women (1939,  Unrated)
5
East of Eden (1955,  PG)
6
Groundhog Day (1993,  PG)
7
La Jetée (The Pier) (1962,  Unrated)
8
The Killer (Dip huet seung hung) (1989,  Unrated)
9
Les Quatre Cents Coups (The 400 Blows) (1959,  Unrated)
10
Pierrot le Fou (Pierrot Goes Wild) (Crazy Pete) (1969,  Unrated)
11
The Birds (1963,  PG-13)
12
Careful (1993,  Unrated)
13
Tales from the Gimli Hospital (1988,  Unrated)
14
Les grandes vacances (The Big Vacation) (1967,  Unrated)
15
Palombella rossa (Red Wood Pigeon) (1989,  Unrated)
16
Les Belles de Nuit (Beauties of the Night) (1954,  Unrated)
17
It Happened Tomorrow (1944,  Unrated)
18
Jeanne and the Perfect Guy (Jeanne et le garçon formidable) (1999,  Unrated)
19
Didier (1997,  Unrated)
20
Ridicule (1996,  R)
21
Laurel & Hardy: March of the Wooden Soldiers (1934,  Unrated)
22
Snow White and the Seven Dwarfs (1937,  G)
23
Brigadoon (1954,  G)
24
Festen (The Celebration) (1998,  R)
25
Tarnation (2004,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments