My Favorite Movies


  fb734004453's Rating My Rating
1
Life Is Beautiful (La Vita è bella) (1998,  PG-13)
2
Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring (2003,  R)
3
The Color of Paradise (2000,  PG)
4
The Children of Heaven (Bacheha-Ye aseman) (1999,  PG)
5
The Girl in the Sneakers (1999,  Unrated)
6
Baran (2002,  PG)
7
Seven Years in Tibet (1997,  PG-13)
8
Water (2005,  PG-13)
9
Fire (1996,  Unrated)
10
Earth (1999,  Unrated)
11
Phörpa (The Cup) (1999,  G)
12
Monsoon Wedding (2002,  R)
13
Born Into Brothels: Calcutta's Red Light Kids (2004,  R)
14
Good Will Hunting (1997,  R)
15
The Station Agent (2003,  R)
16
Mr. and Mrs. Iyer (2003,  Unrated)
17
Paradise Now (2005,  PG-13)
18
Rana's Wedding (2003,  Unrated)
19
Tsotsi (2006,  R)
20
The Motorcycle Diaries (Diarios de Motocicleta) (2004,  R)
21
The Middle of the World (,  Unrated)
22
Escape from Taliban (2003,  Unrated)
23
Travellers & Magicians (2004,  Unrated)
24
Bend It Like Beckham (2003,  PG-13)
25
Ten Canoes (2007,  Unrated)
26
Man Push Cart (2006,  Unrated)
27
Raise the Red Lantern (Da hong deng long gao gao gua) (1991,  PG)
28
Madeinusa (2006,  Unrated)
29
The Straight Story (1999,  G)
30
The Kite Runner (2008,  PG-13)
31
White Rainbow (2006,  PG-13)
32
Into the Wild (2007,  R)
33
Das Leben der Anderen (The Lives of Others) (2006,  R)
34
Little Miss Sunshine (2006,  R)
35
Memento (2000,  R)
36
Napoleon Dynamite (2004,  PG)
37
Saving Private Ryan (1998,  R)
38
Schindler's List (1993,  R)
39
Death at a Funeral (2007,  R)
40
GoodFellas (1990,  R)
41
The Shawshank Redemption (1994,  R)
42
Four Weddings and a Funeral (1994,  R)
43
The Tunnel (Der Tunnel) (2001,  Unrated)
44
Perfume: The Story of a Murderer (2006,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments