Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  fb735459846's Rating My Rating
1
Deathtrap (1982,  PG)
Click to Rate
2
Sehar (2005,  Unrated)
Click to Rate
3
Haasil (2003,  Unrated)
Click to Rate
4
City of God (2003,  R)
Click to Rate
5
When Harry Met Sally (1989,  R)
Click to Rate
6
Chupke Chupke (1975,  Unrated)
Click to Rate
7
Inside Man (2006,  R)
Click to Rate
8
Anbe Sivam (2003,  Unrated)
Click to Rate
9
Azhagi (2002,  Unrated)
Click to Rate
10
Lakshya (2004,  Unrated)
Click to Rate
11
Sarfarosh (1999,  Unrated)
Click to Rate
12
Andaz Apna Apna (1994,  R)
Click to Rate
13
Bheja Fry (2006,  Unrated)
Click to Rate
14
Johnny Gaddaar (2007,  Unrated)
Click to Rate
15
Chhoti Si Baat (1975,  Unrated)
Click to Rate
16
Aftermath (1994,  Unrated)
Click to Rate
17
Jab We Met (2007,  Unrated)
Click to Rate
18
Gol Maal (Hanky Panky) (1979,  Unrated)
Click to Rate
19
Rang De Basanti (Paint it Yellow) (2006,  Unrated)
Click to Rate
20
The Shawshank Redemption (1994,  R)
Click to Rate
21
Sholay (Embers) (Flames) (Flames of the Sun) (1975,  Unrated)
Click to Rate
22
Armaan (2003,  Unrated)
Click to Rate
23
Deewaar (Wall) (I'll Die for Mama) (1975,  Unrated)
Click to Rate
24
Aks (2001,  Unrated)
Click to Rate
25
Khakee (2004,  Unrated)
Click to Rate
26
Namak Halaal (1982,  Unrated)
Click to Rate
27
Taare Zameen Par (2007,  Unrated)
Click to Rate
28
Jo Jeeta Wohi Sikandar (1992,  Unrated)
Click to Rate
29
Dil Chahta Hai (2001,  Unrated)
Click to Rate
30
Lagaan - Once Upon a Time in India (2001,  PG)
Click to Rate
31
Rangeela (Full of Colour) (1995,  Unrated)
Click to Rate
32
The Godfather (1972,  R)
Click to Rate
33
Scent of a Woman (1992,  R)
Click to Rate
34
Heat (1995,  R)
Click to Rate
35
Scarface (1983,  R)
Click to Rate
36
The Godfather, Part II (1974,  R)
Click to Rate
37
Dog Day Afternoon (1975,  R)
Click to Rate
38
Serpico (1973,  R)
Click to Rate
39
Righteous Kill (2008,  R)
Click to Rate
40
Dirty Rotten Scoundrels (1988,  PG)
Click to Rate
41
The Prestige (2006,  PG-13)
Click to Rate
42
A Shock to the System (1990,  R)
Click to Rate
43
American History X (1998,  R)
Click to Rate
44
Fight Club (1999,  R)
Click to Rate
45
Primal Fear (1996,  R)
Click to Rate
46
The Illusionist (2006,  PG-13)
Click to Rate
47
The Italian Job (2003,  PG-13)
Click to Rate
48
25th Hour (2002,  R)
Click to Rate
49
The Man Without a Face (1993,  PG-13)
Click to Rate
50
Braveheart (1995,  R)
Click to Rate
51
What Women Want (2001,  PG-13)
Click to Rate
52
Apocalypto (2006,  R)
Click to Rate
53
Ransom (1996,  R)
Click to Rate
54
Training Day (2001,  R)
Click to Rate
55
The Hurricane (1999,  R)
Click to Rate
56
The Bone Collector (1999,  R)
Click to Rate
57
The Manchurian Candidate (2004,  R)
Click to Rate

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments