My Favorite Movies


  fb735892144's Rating My Rating
1
Patton (1970,  PG)
2
Pearl Harbor (2001,  PG-13)
3
Top Gun (1986,  PG)
4
Flyboys (2006,  PG-13)
5
Battleground (1949,  Unrated)
6
Remember the Titans (2000,  PG)
7
Home Alone (1990,  PG)
8
Napoleon Dynamite (2004,  PG)
9
The Natural (1984,  PG)
10
Field of Dreams (1989,  PG)
11
Miracle (2004,  PG)
12
The Express (2008,  PG)
13
Facing the Giants (2006,  PG)
14
Flubber (1997,  PG)
15
The Legend of Johnny Lingo (2003,  G)
16
The Other Side Of Heaven (2001,  PG)
17
Step Into Liquid (2003,  PG)
18
Island of the Sharks (1999,  Unrated)
19
Surf's Up (2007,  PG)
20
Free Willy (1993,  PG)
21
October Sky (1999,  PG)
22
The Rocketeer (1991,  PG)
23
South Pacific (1958,  Unrated)
24
George of the Jungle (1997,  PG)
25
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
26
Home Alone 2: Lost in New York (1992,  PG)
27
Home Alone 3 (1997,  PG)
28
Home Alone 4 (2002,  Unrated)
29
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace (1999,  PG)
30
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones (2002,  PG)
31
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith (2005,  PG-13)
32
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
33
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
34
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
35
Star Wars: The Clone Wars (2008,  PG)
36
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull (2008,  PG-13)
37
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981,  PG)
38
Indiana Jones and the Last Crusade (1989,  PG-13)
39
Indiana Jones and the Temple of Doom (1984,  PG)
40
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
41
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
42
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
43
The Lord of the Rings (1978,  PG)
44
G.I. Joe: Rise of Cobra (2009,  PG-13)
45
G.I. Joe: The Movie (1987,  G)
46
Empire of Dreams: The Story of the Star Wars Trilogy (2004,  Unrated)
47
S.W.A.T.: L.A., Las Vegas, and Detroit (2001,  Unrated)
48
Flipper (1996,  PG)
49
Flipper (1963,  G)
50
Flipper's New Adventure (1964,  G)
51
Batman Begins (2005,  PG-13)
52
Batman Returns (1992,  PG-13)
53
Superman Returns (2006,  PG-13)
54
Superman: Doomsday (2007,  PG-13)
55
Superman (1978,  PG)
56
Superman II (1981,  PG)
57
Superman III (1983,  PG)
58
Superman IV - The Quest for Peace (1987,  PG)
59
Superman II: The Richard Donner Cut (2006,  PG)
60
Look Up in the Sky: The Amazing Story of Superman (2006,  Unrated)
61
The Batman/Superman Movie (1998,  PG)
62
Superman: Man of Steel (2011,  Unrated)
63
Superman: Brainiac Attacks (2006,  Unrated)
64
Superman/Batman: Public Enemies (2009,  PG-13)
65
Spider-Man (2002,  PG-13)
66
Spider-Man 2 (2004,  PG-13)
67
Spider-Man 3 (2007,  PG-13)
68
Spider-Man 4 (2011,  Unrated)
69
Iron Man (2008,  PG-13)
70
Fat Albert (2004,  PG)
71
Elf (2003,  PG)
72
Transformers: Revenge of the Fallen (2009,  PG-13)
73
TMNT: Teenage Mutant Ninja Turtles (2007,  PG)
74
A Christmas Story (1983,  PG)
75
Toy Story (1995,  G)
76
Toy Story 2 (1999,  G)
77
Toy Story 3 (2010,  Unrated)
78
The Guardian (2006,  PG-13)
79
Father of the Bride (1991,  PG)
80
Father of the Bride Part II (1995,  PG)
81
Free Willy 2 - The Adventure Home (1995,  PG)
82
Free Willy 3: The Rescue (1997,  PG)
83
S.W.A.T. (2003,  PG-13)
84
Gridiron Gang (2006,  PG-13)
85
Rudy (1993,  PG)
86
Radio (2003,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments