My Favorite Movies
| fb736259446's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001, R) |
|
| 2 |
American Beauty (1999, R) |
|
| 3 |
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004, R) |
|
| 4 |
Kill Bill: Volume 1 (2003, R) |
|
| 5 |
Interview with the Vampire (1994, R) |
|
| 6 |
Persepolis (2007, PG-13) |
|
| 7 |
Kill Bill, Volume 2 (2004, R) |
|
| 8 |
Monty Python and the Holy Grail (1975, PG) |
|
| 9 |
Pay It Forward (2000, PG-13) |
|
| 10 |
My Best Friend's Wedding (1997, PG-13) |
|
| 11 |
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street (2007, R) |
|
| 12 |
Sleepers (1996, R) |
|
| 13 |
Fight Club (1999, R) |
|
| 14 |
Paris Je T'aime (2007, R) |
|
| 15 |
Girl, Interrupted (1999, R) |
|
| 16 |
The Holiday (2006, PG-13) |
|
| 17 |
Caramel (2008, PG) |
|
| 18 |
Little Miss Sunshine (2006, R) |
|
| 19 |
City Lights (1931, Unrated) |
|
| 20 |
Cut and Paste (Kas wa lask) (2006, Unrated) |
|
| 21 |
Big Fish (2003, PG-13) |
|
| 22 |
Catch Me If You Can (2002, PG-13) |
|
| 23 |
2 Days in Paris (Deux jours à Paris) (2007, R) |
|
| 24 |
The Simpsons Movie (2007, PG-13) |
|
| 25 |
Music and Lyrics (2007, PG-13)
This Movie is so Delightful... i just saw it a couple of weeks ago & i really loved it ..specially that i'm a fan of hugh grant who gave an amazing performance in it.. & i looooooove Drew Barrymore ..she's my dream girl & she's always cute & just perfect ..anyway i think it's a great movie, so romantic & it includes unusual, amazing songs specially "way back into love" & "Pop! goes my heart" with it's 80s rythem & cheesy vedio.. anyway although the end wasn't that good but it's a beautiful worth waching movie |
|
| 26 |
In the Heliopolis Flat (Fi shaket Masr El Gedeeda) (2007, Unrated) |
|
| 27 |
I Am Sam (2002, PG-13) |
|
| 28 |
The Prince of Egypt (1998, PG) |
|
| 29 |
Tim Burton's Corpse Bride (2005, PG) |
|
| 30 |
Pulp Fiction (1994, R) |
|
| 31 |
Yellow Submarine (1968, G) |
|
| 32 |
The Kite Runner (2008, PG-13) |
|
| 33 |
The Green Mile (1999, R) |
|
| 34 |
Grease (1978, PG) |
|
| 35 |
Volver (2006, R) |
|
| 36 |
Life Is Beautiful (La Vita è bella) (1998, PG-13) |
|
| 37 |
Chocolat (2000, PG-13) |
|
| 38 |
Slumdog Millionaire (2008, R) |
|
| 39 |
A Clockwork Orange (1971, R) |
|
| 40 |
Addicted to Love (1997, R) |
|
| 41 |
Chicago (2002, PG-13) |
|
| 42 |
About a Boy (2002, PG-13) |
|
| 43 |
Gake no ue no Ponyo (Ponyo) (Ponyo on the Cliff by the Sea) (2009, G) |
|
| 44 |
Spirited Away (Sen to Chihiro no kamikakushi) (2001, PG) |
|
| 45 |
Stardust (2007, PG-13) |
|
| 46 |
Wicker Park (2004, PG-13)
I just saw that movie accidentally on TV. But when i finished with it i thought it's awesome. these days u don't see such a romantic movie like this everyday, it's worth watching if you like romantic movies..interisting Plot ,Great Directing & Acting.. & that girl "Rose Byrne" who played the role of "Alex" she's Soooooo talented & incredibely attractive |
|
| 47 |
Hairspray (2007, PG) |
|
| 48 |
10 Things I Hate About You (1999, PG-13) |
|
| 49 |
Riding in Cars with Boys (2001, PG-13) |
|
| 50 |
Sweet November (2001, PG-13) |
|
| 51 |
Finding Nemo (2003, G) |



















































