My Favorite Movies


  fb736836014's Rating My Rating
1
Pitch Black (2000,  R)
2
Requiem for a Dream (2000,  R)
3
Buying the Cow (2000,  R)
4
Dirty Dancing (1987,  PG-13)
5
Fight Club (1999,  R)
6
Pretty Woman (1990,  R)
7
Shrek (2001,  PG)
8
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
9
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
10
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
11
The Shawshank Redemption (1994,  R)
12
Rush Hour (1998,  PG-13)
13
Mighty Morphin Power Rangers - The Movie (1995,  PG)
14
Turbo: A Power Rangers Movie (1997,  PG)
15
A Knight's Tale (2001,  PG-13)
16
A Man Apart (2003,  R)
17
Aeon Flux (2005,  PG-13)
18
AVP - Alien Vs. Predator (2004,  PG-13)
19
American Beauty (1999,  R)
20
American Pie (1999,  R)
21
American Pie 2 (2001,  R)
22
American Pie Presents - Band Camp (2005,  R)
23
American Pie 5: The Naked Mile (2006,  R)
24
Anger Management (2003,  PG-13)
25
Armageddon (1998,  PG-13)
26
Aspen Extreme (1993,  PG-13)
27
Assassins (1995,  R)
28
The Astronaut's Wife (1999,  R)
29
BASEketball (1998,  R)
30
Mr. Bean's Holiday (2007,  G)
31
Being John Malkovich (1999,  R)
32
Benny & Joon (1993,  PG)
33
Black Hawk Down (2001,  R)
34
Blade - Trinity (2004,  R)
35
Blade (1998,  R)
36
Blade II (Blade 2) (2002,  R)
37
Blow (2001,  R)
38
Blue Crush (2002,  PG-13)
39
The Brave (1997,  Unrated)
40
Brokeback Mountain (2005,  R)
41
Bruce Almighty (2003,  PG-13)
42
Cats & Dogs (2001,  PG)
43
Catwoman (2004,  PG-13)
44
Chapter 27 (2007,  R)
45
Charlie and the Chocolate Factory (2005,  PG)
46
Willy Wonka and the Chocolate Factory (1971,  G)
47
Child's Play (1988,  R)
48
Child's Play 2 (1990,  R)
49
Child's Play 3 (1991,  R)
50
Chocolat (2000,  PG-13)
51
The Chronicles of Riddick (2004,  Unrated)
52
Tim Burton's Corpse Bride (2005,  PG)
53
Crazy/ Beautiful (2001,  PG-13)
54
Daddy Day Care (2003,  PG)
55
Daredevil (2003,  PG-13)
56
David Copperfield (2000,  Unrated)
57
Dirty Sanchez: The Movie (2007,  R)
58
Donnie Brasco (1997,  R)
59
Doom (2005,  R)
60
The Dukes of Hazzard (2005,  PG-13)
61
From Dusk Till Dawn (1996,  R)
62
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
63
Epic Movie (2007,  PG-13)
64
Fantastic Four (2005,  PG-13)
65
Farscape: The Peacekeeper Wars (2004,  PG)
66
Final Destination 3 (2006,  R)
67
Final Destination 2 (2003,  R)
68
Final Destination (2000,  R)
69
Final Stab (Final Scream) (2001,  Unrated)
70
Finding Nemo (2003,  G)
71
Finding Neverland (2004,  PG)
72
Angels & Demons (2009,  PG-13)
73
Forrest Gump (1994,  PG-13)
74
Toy Story (1995,  G)
75
Toy Story 2 (1999,  G)
76
Saving Private Ryan (1998,  R)
77
The Polar Express (2004,  G)
78
The Green Mile (1999,  R)
79
The Terminal (2004,  PG-13)
80
Cast Away (2000,  PG-13)
81
Apollo 13 (1995,  PG)
82
Freaky Friday (2003,  PG)
83
Freddy vs. Jason (2003,  R)
84
From Hell (2001,  R)
85
Get Over It (2001,  PG-13)
86
Ghost Ship (2002,  R)
87
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) (2000,  PG-13)
88
Grease (1978,  PG)
89
Grind (2003,  PG-13)
90
Hackers (1995,  PG-13)
91
Haggard (2003,  R)
92
The Haunted Mansion (2003,  PG)
93
Highway (2001,  R)
94
Hollow Man (2000,  R)
95
How to Lose a Guy in 10 Days (2003,  PG-13)
96
Jackass - The Movie (2002,  R)
97
Jackass: Number Two (2006,  R)
98
Jackass 2.5 (2007,  R)
99
Jeepers Creepers 2 (2003,  R)
100
Jerry Maguire (1996,  R)
101
Johnny English (2003,  PG)
102
Just Married (2003,  PG-13)
103
Kangaroo Jack (2003,  PG)
104
The League of Extraordinary Gentlemen (2003,  PG-13)
105
Legally Blonde 2 - Red, White & Blonde (2003,  PG-13)
106
The Lion King (1994,  G)
107
The Lion King 2 - Simba's Pride (1998,  G)
108
The Lion King 1 1/2 (2004,  G)
109
Lord of War (2005,  R)
110
The Lost Boys (1987,  R)
111
Matchstick Men (2003,  PG-13)
112
The Matrix (1999,  R)
113
The Matrix Revolutions (2003,  R)
114
The Matrix Reloaded (2003,  R)
115
Men in Black (1997,  PG-13)
116
Men in Black II (2002,  PG-13)
117
Meet The Fockers (2004,  PG-13)
118
Men with Brooms (2002,  R)
119
The Mighty Ducks (1992,  PG)
120
D2: The Mighty Ducks (1994,  PG)
121
D3: The Mighty Ducks (1996,  PG)
122
Monsters, Inc. (2001,  G)
123
Mr. & Mrs. Smith (2005,  PG-13)
124
My Big Fat Greek Wedding (2002,  PG)
125
Ned Kelly (2004,  R)
126
Nick of Time (1995,  R)
127
The Ninth Gate (1999,  R)
128
Not Another Teen Movie (2001,  R)
129
The Nutty Professor (1996,  PG-13)
130
Nutty Professor II - The Klumps (2000,  PG-13)
131
Once Upon a Time in Mexico (2003,  R)
132
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
133
Original Sin (2001,  R)
134
Point Break (1991,  R)
135
Resident Evil - Apocalypse (2004,  R)
136
Queen of the Damned (2002,  R)
137
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
138
Resident Evil (2002,  R)
139
Resident Evil: Extinction (2007,  R)
140
Romeo + Juliet (1996,  PG-13)
141
Saw II (2005,  R)
142
Saw (2004,  R)
143
Saw III (2006,  R)
144
Saw IV (2007,  R)
145
Scooby-Doo (2002,  PG)
146
Scooby-Doo 2 - Monsters Unleashed (2004,  PG)
147
Scream (1996,  R)
148
Scream 2 (1997,  R)
149
Scream 3 (2000,  R)
150
Secret Window (2004,  PG-13)
151
Sister Act (1992,  PG)
152
Sister Act 2: Back in the Habit (1993,  PG)
153
The Sixth Sense (1999,  PG-13)
154
Snakes on a Plane (2006,  R)
155
South Park: Bigger, Longer and Uncut (1999,  R)
156
Space Truckers (1997,  PG-13)
157
Taking Lives (2004,  Unrated)
158
Team America - World Police (2004,  R)
159
The Bodyguard (1992,  R)
160
The Crow (1994,  R)
161
The Da Vinci Code (2006,  PG-13)
162
The Day After Tomorrow (2004,  PG-13)
163
2 Fast 2 Furious (2003,  PG-13)
164
The Fast and the Furious (2001,  PG-13)
165
The Fast and the Furious: Tokyo Drift (2006,  PG-13)
166
The Full Monty (1997,  R)
167
The Pacifier (2005,  PG)
168
Thirteen Ghosts (13 Ghosts) (2001,  R)
169
Thirteen (2003,  R)
170
Three to Tango (1999,  PG-13)
171
To End All Wars (2002,  R)
172
Lara Croft Tomb Raider - The Cradle of Life (2003,  PG-13)
173
Lara Croft - Tomb Raider (2001,  PG-13)
174
Torque (2004,  PG-13)
175
Underworld: Evolution (2006,  R)
176
Underworld (2003,  R)
177
Urban Legend (1998,  R)
178
The Rundown (Welcome to the Jungle) (2003,  PG-13)
179
What's Eating Gilbert Grape (1993,  PG-13)
180
X-Men: The Last Stand (2006,  PG-13)
181
X-Men (2000,  PG-13)
182
XXX (2002,  PG-13)
183
XXX: State of the Union (XXX: The Next Level) (2005,  PG-13)
184
Freshman Fall (1996,  Unrated)
185
Specimen (1996,  R)
186
Teeth (2007,  R)
187
The Nightmare Before Christmas (2008,  PG)
188
3000 Miles (2007,  Unrated)
189
Transformers (2007,  PG-13)
190
Antz (1998,  PG)
191
Wanted (2008,  R)
192
10 Things I Hate About You (1999,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments