My Favorite Movies


  fb737015305's Rating My Rating
1
Reality Bites 1993,  PG-13)
Reality Bites movie poster
one of the best!
2
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001,  R)
3
Empire Records 1995,  PG-13)
Empire Records movie poster
well, it's the perfect combination of "music + story" that makes a soundtrack rock, and in empire records, 90's music was starting to have a twist from the heavy metal, glam rock and somehow pop into the new Grunge and Alternative sounds that we still hear these days. That + a great cast and an unusual topic made the movie one of the best!.. maybe not in box office charts but in music industry. One of the best!
4
Efectos secundarios 2006,  Unrated)
5
Cansada de besar Sapos (Tired of Kissing Frogs) 2006,  R)
6
El Laberinto del Fauno (Pan's Labyrinth) 2006,  R)
7
The Pianist 2002,  R)
8
Nine Queens (Nueve reinas) 2000,  R)
9
Bienvenido a casa (Welcome Home) 2006,  Unrated)
10
Constantine 2005,  R)
11
Closer 2004,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments