My Favorite Movies


  fb737295116's Rating My Rating
1
Them! (1954,  Unrated)
2
Abbott and Costello Meet Frankenstein (1948,  Unrated)
3
Africa Screams! (1949,  Unrated)
4
The Abominable Dr. Phibes (1971,  PG-13)
5
Killers from Space (1954,  Unrated)
6
The Alligator People (1959,  Unrated)
7
The Amazing Colossal Man (1957,  Unrated)
8
An American Werewolf in London (1981,  R)
9
Lycanthropus (Werewolf in a Girls' Dormitory) (Monster Among the Girls) (I Married a Werewolf ) (,  Unrated)
10
The Beast Must Die (Black Werewolf) (1974,  PG)
11
La Noche de Walpurgis (The Werewolf Versus Vampire Women) (Werewolf Shadow) (Blood Moon) (1971,  R)
12
The Angry Red Planet (1959,  Unrated)
13
The Ape Man (Lock Your Doors) (1943,  Unrated)
14
The Ape (1940,  Unrated)
15
Army of Darkness (1993,  R)
16
Space Men (Assignment Outer Space) (1960,  Unrated)
17
Attack of the Giant Leeches (Attack of the Blood Leeches) (Demons of the Swamp) (1960,  Unrated)
18
Attack of the Puppet People (1958,  R)
19
The Bat (1926,  Unrated)
20
Devil Bat (1940,  Unrated)
21
Batman Beyond - Return of the Joker (2000,  PG)
22
Batman - Mask of the Phantasm (1993,  PG)
23
Night of the Blood Beast (The Creature from Galaxy 27) (1958,  Unrated)
24
War of the Colossal Beast (Revenge of the Colossal Man)(The Terror Strikes) (1958,  Unrated)
25
The Beast of Yucca Flats (1961,  Unrated)
26
Beast From Haunted Cave (1959,  Unrated)
27
The Beast From 20,000 Fathoms (1953,  Unrated)
28
Beetle Juice (Beetlejuice) (1988,  PG)
29
Black Dragons (1942,  Unrated)
30
The Black Scorpion (1957,  Unrated)
31
Black Sheep (1996,  PG-13)
32
The Blob (1988,  R)
33
The Blob (1958,  Unrated)
34
Blood Tide (Demon Island) (The Red Tide) (Bloodtide) (1982,  R)
35
The Boondock Saints (1999,  R)
36
Bowery at Midnight (1942,  Unrated)
37
The Brain That Wouldn't Die (1962,  Unrated)
38
They Saved Hitler's Brain (1963,  Unrated)
39
The Bride of Frankenstein (1935,  Unrated)
40
Bubba Ho-Tep (2003,  R)
41
A Bucket of Blood (1959,  Unrated)
42
Das Cabinet des Dr. Caligari. (The Cabinet of Dr. Caligari) (1920,  Unrated)
43
Colossus - The Forbin Project (1970,  PG)
44
Constantine (2005,  R)
45
The Corpse Vanishes (1942,  Unrated)
46
The Crawling Eye (The Trollenberg Terror) (1958,  Unrated)
47
Creature from the Haunted Sea (1961,  Unrated)
48
Revenge of the Creature (1955,  Unrated)
49
She Creature (2001,  R)
50
Giant from the Unknown (Giant from Devil's Crag)(Giant from Diablo Point) (1958,  Unrated)
51
Creepshow (1982,  R)
52
The Curse of Frankenstein (1957,  Unrated)
53
Dawn of the Dead (2004,  R)
54
Decoys (2004,  R)
55
La Plus longue nuit du diable (The Devil's Nightmare)(Vampire Playgirls)(Castle of Death) (1971,  R)
56
Doctor Blood's Coffin (1961,  Unrated)
57
Donnie Darko (2001,  R)
58
Drácula (1931,  Unrated)
59
Dracula (1931,  Unrated)
60
Dracula's Daughter (1936,  Unrated)
61
Dracula Has Risen from the Grave (,  G)
62
Ed Wood (1994,  R)
63
Eight Legged Freaks (2002,  PG-13)
64
Event Horizon (1997,  R)
65
Evil Dead 2 (1987,  R)
66
The Day After (1983,  Unrated)
67
The Day the Earth Stood Still (1951,  G)
68
The Day the Earth Caught Fire (1962,  Unrated)
69
Gamera tai uchu kaijû Bairasu (Destroy All Planets) (Gamera vs. Viras) (1968,  Unrated)
70
Die Hard (1988,  R)
71
Don't Look in the Basement (1973,  R)
72
Eegah! (1962,  Unrated)
73
The Faceless Monster (,  Unrated)
74
fear dot com (FeardotCom) (2002,  R)
75
Fiend without a Face (1957,  Unrated)
76
The Fifth Element (1997,  PG-13)
77
Fight Club (1999,  R)
78
First Spaceship on Venus (1962,  Unrated)
79
Frailty (2002,  R)
80
Frankenstein (1931,  Unrated)
81
Revenge of Frankenstein (1958) (,  Unrated)
82
House of Frankenstein (1944,  Unrated)
83
Son of Frankenstein (1939,  Unrated)
84
Mary Shelley's Frankenstein (1994,  R)
85
The Horror of Frankenstein (1971,  R)
86
Frankenstein Must Be Destroyed (1969,  PG-13)
87
Freddy vs. Jason (2003,  R)
88
The Hitchhiker's Guide to the Galaxy (2005,  PG)
89
Gamera tai daiakuju Giron (Attack of the Monsters)(Gamera vs. Guiron) (1969,  Unrated)
90
Garden of the Dead (Tomb of the Undead) (1974,  PG)
91
Lo Spettro (The Ghost) (1963,  R)
92
The Ghost of Frankenstein (,  Unrated)
93
Ghost Busters (Ghostbusters) (1984,  PG)
94
Ghostbusters 2 (1989,  PG)
95
Giant Spider Invasion (1975,  PG)
96
The Giant Gila Monster (1959,  Unrated)
97
The Deadly Mantis (The Giant Mantis)(The Incredible Praying Mantis) (1957,  Unrated)
98
Ginger Snaps (2001,  R)
99
Godzilla vs. Megalon (1973,  G)
100
The Gorilla (1939,  Unrated)
101
Gothic (1987,  R)
102
H.G. Wells' First Men in the Moon (1964,  Unrated)
103
The Hideous Sun Demon (Blood on His Lips) (1959,  Unrated)
104
Horror Express (1974,  R)
105
Ein Toter hing im Netz (Horrors of Spider Island) (1960,  Unrated)
106
Horror Hotel (1961,  PG-13)
107
House of Dracula (1945,  G)
108
House of 1000 Corpses (2003,  R)
109
House On Haunted Hill (1959,  Unrated)
110
House on Haunted Hill (1999,  R)
111
The House That Dripped Blood (1971,  PG)
112
Robot Monster (1953,  Unrated)
113
I Bury the Living (1958,  Unrated)
114
Zombies (I Eat Your Skin)(Voodoo Blood Bath)(Zombie Bloodbath) (1978,  Unrated)
115
Invaders from Mars (1953,  Unrated)
116
Invisible Ghost (Murder by the Stars)(The Phantom Killer) (1941,  PG-13)
117
Invisible Strangler (1981,  PG)
118
It! The Terror From Beyond Space (1958,  Unrated)
119
Jack the Ripper (1959,  Unrated)
120
Kill, Baby, Kill (Operazione paura) (Curse of the Living Dead) (Don't Walk in the Park) (1966,  PG)
121
The Killer Shrews (1959,  Unrated)
122
Eva, la Venere selvaggia, (King of Kong Island) (1968,  Unrated)
123
King Kong (1933,  Unrated)
124
King of the Zombies (1941,  Unrated)
125
Lake Placid (1999,  R)
126
Land of the Dead (2005,  R)
127
The Last Man on Earth (1964,  Unrated)
128
Love Bites (2001,  Unrated)
129
The Man Who Knew Too Much (1934,  Unrated)
130
Maniac (Sex Maniac) (1934,  Unrated)
131
Maniac Cop (1988,  R)
132
Maniac! (1980,  Unrated)
133
The Manster (1962,  Unrated)
134
Mars Attacks! (1996,  PG-13)
135
The Masque of the Red Death (1964,  R)
136
May (2003,  R)
137
Dead People (Messiah of Evil)(Revenge of the Screaming Dead)(The Second Coming) (1973,  R)
138
Metropolis (1927,  Unrated)
139
The Monster Maker (1944,  Unrated)
140
Monstrosity (The Atomic Brain) (1964,  Unrated)
141
Monty Python and the Holy Grail (1975,  PG)
142
Moon of the Wolf (1972,  PG)
143
The Mummy (1932,  Unrated)
144
The Mummy (1959,  Unrated)
145
Mystery Science Theater 3000: The Movie (1996,  PG-13)
146
The Night Evelyn Came Out of the Grave (1971,  R)
147
Night of the Living Dead (1968,  Unrated)
148
The Nightmare Before Christmas (2008,  PG)
149
Phantom Creeps (,  Unrated)
150
Phantom from Space (1953,  Unrated)
151
The Phantom Planet (1961,  Unrated)
152
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
153
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
154
Pit and the Pendulum (The Pit and the Pendulum) (1961,  Unrated)
155
Predator (1987,  R)
156
Voyage to the Planet of Prehistoric Women (The Gill Women of Venus) (1968,  Unrated)
157
Queen of the Damned (2002,  R)
158
Quatermass and the Pit (Five Million Years to Earth)(The Mind Benders) (1967,  Unrated)
159
Red Planet (2000,  PG-13)
160
Reefer Madness (,  PG)
161
Sex Madness (Human Wreckage: They Must Be Told) (1938,  Unrated)
162
Reign of Fire (2002,  PG-13)
163
Resident Evil - Apocalypse (2004,  R)
164
Rich and Strange (1931,  Unrated)
165
Pitch Black (2000,  R)
166
Santa Claus Conquers the Martians (1964,  PG)
167
The Satanic Rites of Dracula (1974,  R)
168
The Screaming Skull (1958,  Unrated)
169
Shadow of the Vampire (2000,  R)
170
Nosferatu, eine Symphonie des Grauens (Nosferatu, a Symphony of Horror) (Nosferatu the Vampire) (1922,  Unrated)
171
Silent Night, Bloody Night (1973,  R)
172
Sleepaway Camp (1983,  R)
173
Sleepy Hollow (1999,  R)
174
Alien (1979,  R)
175
Aliens (1986,  R)
176
Slither (2006,  R)
177
Snake People (,  Unrated)
178
Snowbeast (1977,  Unrated)
179
The Snow Creature (1954,  Unrated)
180
Son of Dracula (,  R)
181
A Sound of Thunder (2005,  PG-13)
182
East Side Kids - Spooks Run Wild (1941,  Unrated)
183
Super Troopers (2001,  R)
184
Starship Troopers (1997,  R)
185
Suspiria (1977,  R)
186
Tales of Terror (1962,  Unrated)
187
Tank Girl (1995,  R)
188
Taste the Blood of Dracula (1970,  R)
189
Teenagers From Outer Space (1959,  Unrated)
190
The Terror (The Haunting) (The Castle of Terror) (1963,  PG)
191
The Thing from Another World (1951,  Unrated)
192
Things to Come (1936,  Unrated)
193
They Came from Beyond Space (1967,  Unrated)
194
13 Ghosts (1960,  Unrated)
195
The 39 Steps (1935,  PG)
196
Topper Returns (1941,  Unrated)
197
Tormented (1960,  Unrated)
198
Tremors (1990,  R)
199
28 Days Later (2003,  R)
200
Underworld (2003,  R)
201
Unknown World (1951,  Unrated)
202
Van Helsing (2004,  PG-13)
203
Virus (1999,  R)
204
War of the Worlds (2005,  PG-13)
205
The War of the Worlds (1953,  G)
206
Warning from Space (1956,  Unrated)
207
The Wasp Woman (Insect Woman) (The Bee Girl) (1959,  R)
208
Chiller (1985,  PG-13)
209
When Worlds Collide (1951,  G)
210
Where the Buffalo Roam (1980,  R)
211
White Zombie (1932,  Unrated)
212
The Wild Women of Wongo (1958,  Unrated)
213
Willard (2003,  PG-13)
214
The X-Files - Fight the Future (1998,  PG-13)
215
Earth vs. the Flying Saucers (1956,  Unrated)
216
20 Million Miles to Earth (1957,  PG)
217
The Addams Family (1991,  PG-13)
218
The Amityville Horror (1979,  R)
219
Forbidden Planet (1956,  G)
220
Dagon (2001,  R)
221
Day the World Ended (1955,  Unrated)
222
Bloodsucking Pharaohs in Pittsburgh (1991,  R)
223
The Birds (1963,  PG-13)
224
Death to Smoochy (2002,  R)
225
Dogma (1999,  R)
226
Dog Soldiers (2002,  R)
227
Heavy Metal (1981,  R)
228
How to Make a Monster (2001,  R)
229
Indiana Jones and the Last Crusade (1989,  PG-13)
230
Indiana Jones and the Temple of Doom (1984,  PG)
231
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981,  PG)
232
The Lair of the White Worm (1988,  R)
233
Invasion of the Body Snatchers (1956,  PG)
234
Lifeforce (1985,  R)
235
Necropolis (1970,  Unrated)
236
Plan 9 from Outer Space (1959,  Unrated)
237
Terrore nello spazio (Planet of the Vampires) (1965,  Unrated)
238
The Salton Sea (2002,  R)
239
Psycho (1960,  R)
240
Shivers (They Came from Within) (The Parasite Murders) (1975,  R)
241
Teenage Caveman (2002,  R)
242
Tromeo and Juliet (1997,  R)
243
The Wolf Man (1941,  Unrated)
244
Tommy Boy (1995,  PG-13)
245
Westworld (1973,  PG)
246
Twelve Monkeys (12 Monkeys) (1995,  R)
247
Pulse (2006,  PG-13)
248
4D Man (1959,  Unrated)
249
The Incredible Melting Man (1977,  R)
250
The Incredible Shrinking Man (1957,  Unrated)
251
The Black Cat (1934,  Unrated)
252
Slaughterhouse Five (1972,  R)
253
Tarantula (1955,  Unrated)
254
Re-Animator (1985,  R)
255
Brazil (1985,  R)
256
V for Vendetta (2006,  R)
257
Bedazzled (1967,  PG)
258
The Lost World (1925,  Unrated)
259
20,000 Leagues Under the Sea (1916,  Unrated)
260
Bride of the Monster (1955,  Unrated)
261
Bluebeard (1944,  Unrated)
262
TMNT: Teenage Mutant Ninja Turtles (2007,  PG)
263
The Fly (1958,  Unrated)
264
The Fly II (1989,  R)
265
Return of the Fly (1959,  Unrated)
266
The Fly (1986,  R)
267
Jurassic Park (1993,  PG-13)
268
Jurassic Park III (2001,  PG-13)
269
The Lost World - Jurassic Park (1997,  PG-13)
270
Alien Resurrection (1997,  R)
271
Alien 3 (1992,  R)
272
AVP - Alien Vs. Predator (2004,  PG-13)
273
Faust (1926,  Unrated)
274
The Seventh Seal (,  Unrated)
275
Stargate (1994,  PG-13)
276
Epoch (2001,  PG-13)
277
How the Grinch Stole Christmas (1967,  G)
278
Rocketship X-M (1950,  Unrated)
279
Day of the Triffids (1963,  Unrated)
280
The Great Dictator (1940,  G)
281
The Dark Backward (The Man with Three Arms) (1991,  R)
282
The Bat (1959,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments