My Favorite Movies


  fb737333708's Rating My Rating
1
Lady in the Water (2006,  PG-13)
2
Tropical Malady (2005,  Unrated)
3
Marnie (1964,  PG)
4
His Girl Friday (1940,  Unrated)
5
Two Drifters (2006,  Unrated)
6
Donkey Skin (Peau d'âne) (1971,  Unrated)
7
Quinto Império - Ontem Como Hoje, O (The Fifth Empire - Yesterday as Today) (Family Treasure) (2004,  Unrated)
8
Ganga Bruta (1933,  Unrated)
9
Falsa Loura (Fake Blonde) (2007,  Unrated)
10
Lessons of Darkness (1995,  Unrated)
11
Pink Narcissus (1971,  Unrated)
12
They Live (1988,  R)
13
Fantastic Mr. Fox (2009,  PG)
14
A Woman Under the Influence (1975,  R)
15
O Fantasma (2000,  Unrated)
16
Love For Sale: Suely in the Sky (O Ceu de Suely) (2007,  Unrated)
17
Popeye (1980,  PG)
18
Made in U.S.A. (1966,  Unrated)
19
Pauline At The Beach (1983,  R)
20
Journey to Italy (Viaggio in Italia) (Strangers) (The Lonely Woman) (1954,  Unrated)
21
Gerry (2003,  R)
22
The Young Girls of Rochefort (Les Demoiselles de Rochefort) (1968,  G)
23
The Life Aquatic with Steve Zissou (2004,  R)
24
Jules and Jim (1962,  Unrated)
25
Estranho Mundo de Zé do Caixão, O (Strange World of Coffin Joe)(The Strange World of Ze do Caixao) (1968,  Unrated)
26
Tout Va Bien (1973,  Unrated)
27
Ghosts of Mars (2001,  R)
28
O Princípio da Incerteza (The Uncertainty Principle) (2002,  Unrated)
29
4 aventures de Reinette et Mirabelle (Four Adventures of Reinette and Mirabelle) (1987,  Unrated)
30
Female Trouble (1974,  R)
31
War of the Worlds (2005,  PG-13)
32
Je Vous Salue, Marie (Hail Mary) (1985,  Unrated)
33
Tiresia (2003,  Unrated)
34
Cleópatra (2007,  Unrated)
35
Close Encounters of the Third Kind (1977,  PG)
36
My Own Private Idaho (1991,  R)
37
Vale Abraão (Abraham's Valley) (1993,  Unrated)
38
Belle Toujours (2007,  Unrated)
39
Nashville (1975,  R)
40
Transe (Trance) (2006,  Unrated)
41
Dr. T & The Women (2000,  R)
42
Psycho (1998,  R)
43
Árido Movie (2004,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments